Reklam
Reklam

SOĞUK HAVA YASAĞI GEÇTİ

SOĞUK HAVA YASAĞI GEÇTİ
23 Ocak 2021 - 17:20
81 ilde uygulanan yasak kapsamında hafta sonu sokağa çıkma yasakları uygulanması devam ederken, Sibirya soğukları nedeniyle Ardahanlılar zaten sokağa çıkamıyor!

Ardahan’da soğuk hava koşulları nedeniyle parklar ve sokaklar, hafta içi çocuk sesleriyle şenlenemedi. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında sokağa çıkmaları kısıtlanan 0-14 yaş aralığındaki çocukların 11.00-15.00 saatlerinde getirilen serbestlik ile dışarı çıkma hayallerine olumsuz hava koşulları engel oldu.

Kış aylarına girilmesi ile birlikte kapalı alanlarda geçirilen sürelerin artmasına bağlı olarak vaka sayılarında da hızlı bir yükseliş yaşanmış vaka sayılarının hızla artmasına bağlı olarak yeniden koronavirüs önlemleri hayatımıza girmişti. 81 ilde hafta içi ve hafta sonu uygulanmaya başlanan hafta içi ve hafta sonu sokağa çıkma yasakları halen devam ediyor. Hafta sonu sokağa çıkma yasakları Aralık ayından bu yana devam ediyor. Sokağa çıkma yasaklarının yanı sıra market çalışma saatleri, kafe, restoran ve lokanta gibi işletmelerin sadece gel-al ve paket servis hizmeti veriyor olabilmesi, 20 yaş altı ve65 yaş üstü için uygulanan kısıtlamalar da devam ediyor.

KISITLAMADAN MUAF TUTULACAK KİŞİLERİN LİSTESİ GÜNCELLENDİ

Ardahan Valiliği tarafından sokağa çıkma kısıtlamalarında istisna kapsamına alınacak kişilerle ilgili güncel liste açıklandı. İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü´nün Genelgesi ile getirilen sokağa çıkma kısıtlamasından faaliyetin niteliğinden ötürü istisna tutulması gereken hususlara ilişkin olarak yayımlanan genelgede, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan değerlendirilmeler neticesinde "Sokağa Çıkma Kısıtlaması Uygulanan Süre ve Günlerde Muaf Tutulacak Yerler ve Kişilere Dair Liste´ye" ekleme yapıldı.

Ardahan İl Hıfzıssıhha Kurulu Meclisi, 15 Ocak 2021 günü Ardahan Valisi Hüseyin Öner başkanlığında isim ve imzaları bulunan üyelerin katılımı ile toplanarak sokağa çıkma kısıtlamalarında istisna kapsamına alınacak kişilerle ilgili karar aldı.

Bu kapsamda, araç muayene istasyonları ve buralarda çalışan personel ile araç muayene randevusu bulunan taşıt sahipleri hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutuldu.
Motorlu taşıt sürücü kursları, havacılık ve denizcilik kursları, özel ulaştırma hizmetleri mesleki eğitim ve geliştirme kursları ve iş makineleri sürücü eğitim kurslarına devam eden kursiyerlere yönelik hafta sonları düzenlenmesi zorunlu olan direksiyon eğitim sınavları ile diğer teorik ve uygulama sınavlarında görev alan komisyon görevlileri, usta öğreticiler ve bu sınavlara girecek kursiyerler sokağa çıkma kısıtlamalarında istisna kapsamına alındı.

Milli Eğitim Bakanlığı EBA, LİSE TV, MTAL ve EBA platformunda yayınlanmak üzere Bakanlığa bağlı mesleki ve teknik ortaöğretim okul/kurumlarında çalışmaları devam eden uzaktan eğitim video çekimi, kurgu ve montaj faaliyetlerini yürütmekte olan ya da söz konusu çalışmaların koordinasyonunu sağlayan personel sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf olacak.
 
Bu haber 1649 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum