Reklam

SATAN ÇOK ALAN YOK

SATAN ÇOK ALAN YOK
02 Ekim 2019 - 13:25

Son aylarda yaşanan zamlardan dolayı vatandaşın alım gücü düşerken, Ardahan’ın temel geçim kaynağı olan hayvancılık dibe vurdu ve çiftçiler perişan oldu. Hayvan Pazarında malını satan çok, ancak alan yok.

Ardahan ve ilçelerinde hayvan pazarları dolarken alıcının olmaması dikkatlerden kaçmıyor. Saman ve yem fiyatlarının yüksek olması nedeniyle hayvanları kışın beslemekte zorluk çeken çiftçiler, hayvanlarını biran önce elden çıkarıp satma derdine düşerken, içeride ve dışarıda alıcının olmaması çiftçiyi kara kara düşündürüyor.

Hayvan yetiştiricileri hayvan pazarlarına bir umutla getirdikleri hayvanlarını birçoğunu satamadan eve geri götürmek zorunda kalıyor.

Üreticiler, mera hayvancılığının yaygın olduğu Ardahan’da yazları kısa kışların ise uzun olması nedeniyle hayvanlarına bakamadıklarını ve bu nedenle pazar pazar dolaşarak ucuz fiyata satmaya çalışıyor.

Besiciler, hayvanların satılmayışını saman ve yemin pahalı olmasından kaynaklandığını belirterek, "Samanın tonu 700 lira olmuş. Kışın ise bin liraya kadar çıkıyor. Yem ve saman fiyatı yüksek olduğu için mecburen satıyoruz, ama alıcıda yok. Durumumuz hiç iyi değil" şeklinde konuştular.

Yetkililerden destek isteyen besiciler, son yıllarda mazot ve gübre fiyatlarının yükselmesi ve desteklerin yetersiz kaldığını belirterek, hükümetin tarım politikasını yeniden ele alınıp değerlendirilmesi gerekmektedir. Artan zamlar nedeniyle vatandaşın alım gücü düştüğü için elindeki hayvanı satmak istiyor. Hükümet, kaba yeme destek ve teşvik vermesini istiyorlar.

TRAKTÖRÜ ÖDEMEK İÇİN AHIRI BOŞALTIYORLAR!

Öte yandan bankalara borçlanan çiftçiler, borçlarını ödemek için hayvanlarını satışa çıkarıp borcunu ödemek isterken, hayvanların satılmaması nedenliye icraya düştüğü öğrenilirken, üreticiler ahırlarında bulunan hayvanları yok fiyatına satmak için alıcı bekliyorlar.

BAŞKAN DEMİR, ÇİFTÇİLERİN SORUNLARINI DİNLEDİ

Çiftçilerin yaşadığı sorunları yerinde görmek için Ardahan Hayvan Pazarına giden Belediye Başkanı Faruk Demir, üreticilerin dertlerini dinlerken durumun ne kadar vahim olduğunu gözlemledi. Başkan Demir, Ardahan’da geçimini hayvancılıkla sağlayan üreticilerin zor durumda olduğunu, en kısa sürede çözüm bulunması için yetkililerle görüşeceğini söyledi.

Bu haber 3887 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • Kubi
  10 ay önce
  Eskiden Ardahan'da arpa, buğday ekilirdi. Sapı saman olurdu. Arpasını kırdırır yem yapar, kaza, tavuğa yedirirdi. Buğdaydan un yem yapardı. Şimdi bunları ekmek yok. Yemi samanı para ile Gürcistan dan alıyor. Ekmek yok biçmek yok, tavuğu yumurtayı marketten alıyor.
 • Vatandaş
  10 ay önce
  Ardahan haber samanın tonu 700tl çokmu bir dana 5000tl birde çok mazlum duruma düşmüşler gibi haber yapiyorsun ardahanda belediye bir et kombinesi açsin da görelim etin büyük sehirlerde kilosu elli altmiş lira ardahandada elli altmiş lira
 • Vural bakırcı
  10 ay önce
  Aslında çok basit belediye başkanı üçbüyük belediye başkanıyla görüşse sadece bir aylık büyükşehir belediye lerdeki yemek hanelerinde pişen yemeklerin eti ardahandan karşı***sa iyi olmaz mı
 • Ersul morkoc
  10 ay önce
  Ardahan haber siz çiftçi dusunurmuydunuz ki siz ardahan haber olarak çiftçiye en büyük darbeyi vurdunuz zaten geçen yıl bu çiftçinin umudu genç çiftçiydi kıçınıza kına yakın
 • Ardahan Haber
  10 ay önce
  Ersul Morkoç, genç çiftçi projesinde yaşanan hırsızlıkla birlikte kıçınıza kına yakıldı zaten. Yargı***ıyorsunuz, kınanız siyah olsun kıçınıza iyi sürün