Reklam

Posof'ta sazlı sözlü şölen!

Posof'ta sazlı sözlü şölen!
22 Temmuz 2018 - 23:09

Posof ilçesinde bu yıl 10’ncusu yapılan Aşıklar ve Türkü Şöleni etkinliği şölene dönüştü.

Kaymakamlık ve Belediye’nin birlikte düzenlediği etkinliğe, Vali Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy ve çok sayıda Posoflu katıldı.

Posof Belediye Başkanı Cahjit Ulgar,  “Bu yıl 10’ncusunu düzenlemiş olduğumuz şölenimiz tam hızıyla devam ediyor. Türkiye’nin her yerinde 1985’li yıllardan sonra başlayan festivallerde Çukurova Pamuğunu tanıtırken, Diyarbakır karpuzunu tanıtırken, birileri kirazını tanıtırken, biz de Posof olarak edebiyatın beşiği olan Aşıklar ve Türkü şölenini icra ederken adını çok düşündük. Dedik ki bu bölge Aşık edebiyatının var oluş bölgesidir. Burası Zülali’nin diyarıdır, burası Müdami’nin ocağıdır dedik ve bu vesileyle şölenimizin adını Aşıklar ve Türkü Şöleni yaptık. Şölenimize hepiniz hoş geldiniz” dedi.

Vali Mehmet Emin Bilmez ve Milletvekili Atalay da söz alarak, Posof Aşıklar ve Türkü Şöleni’ne katılanları selamladı ve şölenin hayırlı olması dileğinde bulundular.

Etkinlikte yöre Aşıkları sazlı sözlü türküler söyledi, yerel sanatçılar konser verdi. Posof’un meşhur deve oyunu ise şölene renk kattı.

Son yıllarda merkez ve köylerinde yaşanan göç dolayısıyla nüfusu bir hayli düşen Posof’ta keyifli türkülerin seslendirilmesi hiç bir şey olmamış yorumlarına neden oldu. 

Bazı gurbetçi vatandaşlar, Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar'a tepki göstererek, Posof’un geleceğine yönelik neden bir panel düzenlemediğini sordular.

Posof’un dünü ve bugünü ile ilgili uzmanlardan görüş alınarak göçün önlenmesi için çalışmalar yapılmaması tepkilere neden olurken, festival ve şenliklerin amacını aştığı yorumları yapıldı.


Bu haber 2272 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • İlyas ANAÇ
  1 yıl önce
  Güzel Yurdumuzun cennet köşesi Posof İlçemizde Kaymakamlık ve Posof Belediye Başkanlığının birlikte düzenlediği 10. Aşıklar ve Türkü şöleni hayırlı olsun ALLAH daha nicelerini nasip etsin.Tek üzüldüğüm ise Böyle güzel bir şölenin TRT de diğer Televizyon kanalları ile yazılı medyada yeterince yer almamasıdır.En güzel sağlıklı neşeli huzurlu başarılı mutlu günler ile TÜM KÖYLERİ İLE BİRLİKTE KALKINMIŞ BİR POSOF dileğiyle esen kalın ALLAH'a emanet olun
 • gurbet
  1 yıl önce
  hangi gurbetci vatandas panel sordu ya*** gazetecilik ruhunuza islemis