Reklam

POSOF'A 650 MİLYON LİRALIK 3 TÜNEL

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ilgar Tünelinin başladığını, Posof İlçesine 650 milyon liralık toplam 3 tünelin yapılacağını söyledi.

POSOF'A 650 MİLYON LİRALIK 3 TÜNEL
06 Haziran 2017 - 01:48

Posof Belediye Düğün Salonu’nda yapılan AK Parti İl Danışma Kurul Toplantına katılan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, ” Ilgar Dağı Tünelinin ihale edilerek, inşaat çalışmasının başladığını vurguladı.


Bakan Arslan; “Ilgar Dağı’nın geçit vermesi için tünel yapılması gerekiyordu. 2011 yılında rabbim nasip eyledi , AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay hocamla tanışma fırsatı bularak bölgeye hizmet etme şansı ve birbirimizle dost olma şansı yakaladık. Birileri ya Posof’un nüfusu ne ki tünel yapılsın, Posof ne yapacak bu tüneli, bu yolu diyenler oldu. AK Parti olarak söylediğimiz şuydu, batıda talep çok. Araç sayısı çok, trafik çok. Mecburen yol yapılıyor. Doğuda, Posof’ta araç sayısı az. Yolculuk ve trafik sayısı az diye yol yapmazsanız buraları kaderine terk edersiniz. Cumhurbaşkanımızın da, Başbakanımızın da bakış açısı şu, talep olan yere arz yaratacaksınız. Yani ihtiyaç varsa yol yapacaksın. Ama talep olmayan, ihtiyaç az olan yere de yolu yapacaksın. O yolda ihtiyacı, talebi beraberinde getirecek. Posof’a,Türkgözü’ne, Ardahan’a yetmez birde Eminbey, Gümüşkavak ikinci tünelini de yapacaksın ki, bu hem Posoflunun hayatını kolaylaştıracak, hem Ardahan’ın ticaretini büyütecek, Kars’ın,Iğdır’ın, Ağrı’nın ticaretini büyütecek.Biz Reisten böyle gördük, bizde buna göre böyle yaptık. Hiç şüphen olmasın, şantiye kuruldu. Servis yolu çalışılıyor. 4 bin 900 metrelik iki tane tünel, 41 kilometre bölünmüş ve sıcak asfalt yoldan olacak. Sadece bu projenin bedeli 422 milyon lira. Eski para ile 422 trilyon. Posof’a da Posofluya da helali hoş olsun. 422 milyon lira ile yetinmiyoruz. Devamı 22 kilometre daha Türkgözüne kadar bölünmüş ve sıcak asfalt olması lazım. Burası da iki tüneli daha içeriyor. Birisi 2400 metrelik Gümüşkavak tüneli, onun hemen yanı başında 1200 metrelikte ilave Eminbey tüneli var. Yani Ardahan’dan Türkgözüne kadar 3 ayrı tünel gidiş, üç ayrı tünel geliş. Bunlarında parasal değeri 650 milyon lira. Bu güzergaha harcadığımız eski paraya göre 650 trilyon lira. Ardahan’ı kalkındıralım, Göle’yi kalkındıralım, Çıldır’ı, Damalı kalkındıralım. Bu güzergahtaki Damal, Hanak Posof’ta aynı şekilde kalkınacak inşallah. Bunlar sadece bu yolla olmaz. Ardahan’dan Çıldıra, Çıldır’dan Aktaş Sınır Kapısına 2300 metrelik Aşık Şenlik Tüneli de devam ediyor. Gürcistan’a konforlu yolla gitmek güzel. Aynı zamanda bu illerimizi Karadeniz’e bağlayalım. Karadeniz’e bağlamamız içinde Sahara Tünelinin yapılması önemlidir. Hem insanımızın sosyal refahı, yaşamının kolaylaşması için önemli olduğunu söyledi.

Tünel projelerinin uzun soluklu projeler olduğunun altını çizen Bakan Arslan, “ Diğer projelerde sözümüzü nasıl tuttuysak Sahara Tüneli’nde de sözümüzü tutacağız. Önümüzdeki sene orada da çalışma başladığını hep beraber göreceğiz. Elbetteki ülke parlak geleceğe yürürken, bu yürüyüşe Ardahan’da eşlik edecek. Kars’ta, Iğdır’da Artvin’de eşlik edecek. Bizler de bu yolda yine gecemizi gündüzümüzü katmaya devam edeceğiz. Posof’a çok çok teşekkür ediyoruz. Yüzde 72 oy. Herhalde Ardahan’da ilktir. Bu genişletilmiş il danışma meclisi ilk defa bir ilçede yapılıyor. Posof ilklerin ilçesi yüzde 72′yi buluyorsa, buna da yakışır.” diye konuştu.

BİN 472 KÖYE BAZ İSTASYONU

Telefon çekmeyen köylerin olduğunu vurgulayan Bakan Arslan, ” Daha önce Bakanlık Evrensel Hizmet Fonu’ndan baz istasyonları kurduk. Şimdi yine şikayetler geliyor telefonların iyi çekmediği köylerimiz ve yaylalarımız var diye. O konuda da bakanlık olarak ihaleyi yaptık. Ülkemiz genelinde 1472 köye baz istasyonu kuracağız. Parasal değeri ise 1.5 milyar lire. Sıfırlardan dolayı küçük bir rakam gibi görünüyor. Eski para ile 1.5 katrilyon lira. 1.5 katrilyonu GSM operatörlerinin ekonomik bulmadığı, para kazanamam diye baz istasyonu kurmadığı yerlere bakanlık olarak biz kuracağız” şeklinde konuştu.

Posof Belediye Düğün Salonu’nda yapılan AK Parti İl Danışma Kurul Toplantına Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan, Milletvekili Orhan Atalay, Bölge Koordinatör Aleattin Güven, AK Parti İl Başkanı Yunus Baydar, İlçe başkanları ve yönetim kurulu üyeleri ve belediye başkanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan AK Parti Posof İlçe başkanı Songül Öner, “AK Parti kurulduğu gönder beri Posof halkı desteği eksik etmemiştir. Son olarak 16 Nisanda yapılan referandumda da bunu yüzde 71′lik bir sonuçla göstermiştir. Sayın bakanımız ve milletvekilimizin gayretleri sayesinde ilçemize gelen hizmetlerin ardı arkası kesilmemektedir, kesilmeyecekte. Yapılacak olan Ilgar Dağı tüneli Posof halkı için can suyu olacaktır. Bu tünel projesinin proje aşamasından çıkıp bu aşamaya gelmesinde yardım ve desteklerini esirgemeyen Sayın Bakanımıza, milletvekilimize, il başkanımıza ve belediye başkanımıza, il encümenlerimize huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum” dedi.

Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar ise,” Posof üç yıldır hep ilklerle tanışıyor.İl istişare toplantısının ilçemizde yapılması da Posof için bir ilk. 15 yıllık iktidarın nimetlerinden son üç yıldır son derece faydalanan ilçemize oluk oluk akan bu hizmet diren dinden çok ciddi manada faydalanıyor. Bize bu katkıya sağlayan AK Parti ailesi ve başta Sayın Cumhurbaşkanımız, bakanlarımız ve gece gündüz demeden her türlü gayreti ile destek veren milletvekilimiz ve teşkilatımız olmak üzere hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Posoflu olarak yüz yıllık bir hayalimiz vardı. Dağın arkasında kalmıştık. Bizim partimiz yolları bölerek gönülleri birleştiriyor. Sayın bakanımızda Ilgar Dağını delerek Posoflunun dış dünya ile olan gönül bağını bir kez daha güçlendiriyor. Sayın bakanımıza çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

AK Parti İl Başkanı Yunus Baydar da, “Sizin bakanlığa gelmenizle birlikte Ardahan adeta şantiyeye döndü. Sizden öncede yatırımlarımız vardı ama yüzde 300,500 oranında fark ettirdi. Teşkilatım ve şahsim adına sizlere çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Orhan Atalay, Bugün bu salonda aramızda bulunmayan Bedrettin Çakıcı kardeşimizi ve şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Posof her seçimde bizim olduğumuzdan fazlasını bulduğumuz, fazlasını aldığımız ilçelerimizden birisi. Son 16 Nisanda olduğu gibi bütün seçimlerde bizden desteğini esirgemeyen Posoflularımızı tebrik ediyorum, kendilerine teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

AK Parti Ardahan Milletvekili Orhan Atalay ise, “bu gün bu toplantıda ilk kez aramızda olmayan Bedrettin Çakıcı kardeşimize ve şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Posof her seçimde bizim olduğumuzdan fazlasını aldığımız ilçelerimizden farklı bir ilçemiz. 16 Nisanda da Posof beklediğimizin üstüne çıktı ve Ardahan’da göğsümüzü kabartan bir destek verdi.Bütün seçimlerde bizden desteğini esirgemeyen Posoflularımızı tebrik ediyorum, kendilerine teşekkür ediyorum ” dedi.

Bakan Arslan, AK Partili Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar’ın verdiği iftar yemeğine katıldı.

Bu haber 2074 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum