Reklam
Reklam

POSOF 12. AŞIKLAR VE TÜRKÜ ŞÖLENİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU

Ardahan'ın Posof İlçesinde pandemi dolayısıyla iki yıldır yapılamayan geleneksel 12. Aşıklar ve Türkü Şöleni, 22 ve 23 Temmuz tarihleri arasında yapıldı.

POSOF 12. AŞIKLAR VE TÜRKÜ ŞÖLENİ RENKLİ GÖRÜNTÜLERE SAHNE OLDU
25 Temmuz 2022 - 12:03 - Güncelleme: 25 Temmuz 2022 - 13:11
Programın ilk açılış gününde aşıklar ve vatandaşlar Posof şehitliğine kadar yürüdüler. Okunan Kuran-ı Kerim'den sonra dua edilerek şehitlik ziyareti yapıldı. Posof ilk okulu önünde başlayan programda aşıklar atışmalar yaparken Posoflu eski aşıklardan Efkari, Üzeyir, Zülali, Müdami, Cafer Cevheri ve diğer aşıklar da unutulmadı. Türkiye ve Azerbaycan’dan gelen aşıklarla beraber 10 aşık programa katılarak aşıklık geleneğini yaşattılar. Posoflu Aşık Müdami’nin oğlu Aşık Hikmet Arifi Ataman rahatsızlığından dolayı programa seyirci olarak katıldı. Müdami’nin diğer aşık oğlu Halil İbrahim Ataman da babasının şiirlerinden okudu.

Posof 12. Aşıklar ve Türkü Şöleni İkinci günü ise mesire alanında başladı. Profesyonel ve mükemmel sunumuyla başarılı bir program ortaya koyan ünlü sunucu Çiler Boylu, etkinliğe katılan vatandaşlardan tam not aldı. Programın açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Cahit Ulgar, festivale katılan tüm hemşehrilerine teşekkür etti.

Bursa, İstanbul ve Kocaeli'nden otobüslerle gelen Posoflular ise ayrı bir canlılık kattılar. Ardahan Valisi Hüseyin Öner, Milletvekili Orhan Atalay, Posof Kaymakamı Ahmet Çelik, Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar’la beraber Bursa’dan gelen belediye başkanları ve dernek yöneticiler programa renk kattılar. Saygı duruşu ve okunan İstiklal marşından sonra günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalar yapılarak kültüre sahip çıkılmasının önemi anlatıldı.

VALİ ÖNER; “AŞIKLAR VE TÜRKÜ ŞÖLENİ GURBETÇİLERLE BULUŞMAMIZ İÇİN ÖNEMLİ BİR FIRSATTIR”

“Aşıklar ve Türkü Şöleni Bu yıl 12’incisi düzenlenen ve temel amacı, birlik beraberlik, kardeşlik olan Âşıklar ve Türkü Şöleninde davetlileri selamlayarak konuşmasına başlayan Vali Hüseyin Öner, “Bugün Serhat İlçemiz Posof muhteşem doğasıyla, havasıyla “Aşıklar ve Türkü Şölenine” ev sahipliği yapıyor. Her ilçemizin kendine has doğal güzellikleri ve kültürel değerleri var. Bu tarzdan etkinliklerle bu değerlerimiz yaşatmanın gayreti içinde oluyoruz. Bizim şehrimiz hepimizin bildiği gibi Anadolumuzun büyük şehirlere en çok göç vermiş illerinden biri. Dışarıda yaşayan hemşehrilerimiz memleketlerini unutmamışlar, buraya karşı heyecan duyuyorlar, buraya olan özlem ve sevgilerini her fırsatta belli ediyorlar. Kurdukları derneklerle, vakıflarla şehirlerini yaşıyorlar, yaşatıyorlar. Dışarıdaki, şehrimiz dışında yaşadıkları yerlerde yaptıkları etkinliklerle kültürlerini yaşatmanın gayreti içindeler. Bugün burada düzenlenen “Aşıklar ve Türkü Şöleni” etkinliği de şehrimiz dışında yaşayan ve yaz aylarında buraya gelen hemşehrilerimizle bir araya gelme fırsatı bulduğumuz önemli bir etkinlik. Şehrimizin kültürünün yaşatılması, ilimizin, ilçemizin sosyal dokusuna uyan etkinliklerle vatandaşlarımızın hayatının zenginleştirilmesi, eğlenceli hale getirilmesi insanların hayatına dokunma adına çok kıymetli. Ben bu şölenin ve ilimizde yapılacak olan diğer şenlik ve festivallerin birlik ve beraberliğimizi güçlendirmesi, sevgi ve saygının pekişmesine vesile olmasını diliyorum. Organizasyonda emeği geçenlere teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.

MİLLETVEKİLİ ATALAY, BU TÜR ETKİNLİKLERE HER ZAMAN DESTEK SUNACAĞIZ

Ardahan Milletvekili Prof Dr. Orhan Atalay da, “Bizleri gurbetteki hemşehrilerimizle bir araya gelme imkânı sağlayan bu tarzdan etkinlikler oldukça önemli. Katıldığımız bu “Aşıklar ve Türkü Şöleni” etkinliğinin düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bu güzel ortamda bizi buluşturan bu şölenimizin hayırlı olmasını diliyor, uzun yıllar devam etmesi yönünde elimizden gelen bütün destekleri sunacağımızı belirtmek istiyorum” diye konuştu.

Protokolün yaptığı konuşmaların ardından Posof ilçemize has olan davul- zurna eşliğinde deve oyunu sahnelendi. Yöresel Aşıklar sahne alarak saz eşilğinde türküler söyledi, Kafkas dans gösterisi yapıldı. Daha sonra Vali ve beraberindekiler TRT sanatçısı Neşe Demir’in de sahne aldığı yöresel müzikler eşliğinde halay çekti, piknik alanındaki vatandaşlarla sohbet etti.

Posof İlçemizde 12’incisi düzenlenen “Aşıklar ve Türkü Şöleni” etkinliğine Vali Hüseyin Öner, İl Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay, İlçe Kaymakamı Ahmed Çelik, İlçe Belediye Başkanı Cahit Ulgar, İl Jandarma Komutanı Ali Naci Aldemir, İl Emniyet Müdürü Vekili Hüseyin Aslan, AK Parti İl Başkanı Kaan Koç, Belediye Başkanları, Siyasi Parti Temsilcileri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

 
Bu haber 1141 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum