Reklam
Reklam

PATİLER İÇİN İŞİNİ BIRAKTI

PATİLER İÇİN İŞİNİ BIRAKTI
15 Eylül 2020 - 20:57 - Güncelleme: 15 Eylül 2020 - 22:43

Ardahan’da görev yapan Anestezi Uzmanı Kübra Nur Eren, sokak hayvanlarına olan sevgisi nedeniyle Veterinerlik Bölümünü okumaya karar verdiğini, bu nedenle görevinden ayrıldığını söyledi.

Her canlının yaşam hakkının olduğunu belirten Eren, sokak hayvanları için başlattığı ‘bir kap su, bir kap mama’ sloganıyla hayvan severlere çağrıda bulundu.

Annesi Ceylan Dokuz’la birlikte Ardahan’da Sokak hayvanlarına sahip çıkan, barınak, mama ve tedavileri için sağlık hizmeti sunan Anestezi Uzmanı Kübra Nur Eren,  tüm insanları duyarlı olmaya davet etti.

SOKAK HAYVANLARIN ANNESİ, DOSTU VE SAHİBİ

Sokak hayvanlarını çok sevdiğini ve onları bebek gibi gördüğünü açıklayan Eren, “Yaklaşık üç senedir Ardahan’da yaşıyorum ve sokak hayvanlarına gönüllü olarak bakıyorum. Hayvan barınağındaki hayvanları düzenli olarak ziyaret ediyor ve besliyorum. Yaralı olan hayvanları ilk önce barınağa götürüyorum çünkü barınacak bir yerimde yok ama elimden gelen her şeyi yapıyorum. Sokak hayvanları için yer sorunu yaşıyoruz. Yaralı hayvanların tedavisinin yapılacağı ve barınacağı temiz bir yer lazım. Enfeksiyondan dolayı ölen birçok köpeğimiz oldu. Özellikle lokantaların artık yemekleri düzenli olarak barınağa ulaştırmasını ve artıkların içine kesinlikle kürdan ve benzeri tehlikeli maddelerin atılmamasını istiyoruz” dedi.

Ardahan Belediyesinin sadece kısırlaştırma çalışması yaptığını belirten Eren, hayvanların ameliyatlık bir durumunda röntgen cihazının bulunmaması çok büyük sorun oluşturduğunu ve en yakın Kars’a gitmek zorunda kaldıklarını söyledi.

KÖPEK EN SADIK DOSTTUR

Anestezi Uzmanı Eren: “Hayvan sevgisini eğitimle çözülür. Çocuklara hayvan sevgisini kazandırmalıyız ki büyüdüklerinde vicdan ve sevgi baki kalsın. Tavuk, Kaz, At, Koyun ve İneklere verdiğimiz değeri sokak hayvanlarına da vermeliyiz. Çünkü köpek en sadık dosttur.  Kışın özellikle Ardahan’da Sokak hayvanları çok zor günler geçiriyor. Sokak hayvanlarına olan sevgim ve ilgimden dolayı bir çok komşu ve mahalle sakini tarafından şikayet edildim ancak hiç birini dikkate almadım. Sokak hayvanlarına yaşam hakkı tanımayanları, ben genellikle sözlerimle tırmalarım.  Okullarda çocuklara hayvan sevgisini anlatmayı planlıyoruz. Geçtiğimiz yıl Hanak’ta bir okulda bu projeyi başlattık ancak koronavirus nedeni ile okullara ara vermek zorunda kaldık, inşallah okullar açıldığında bu projemize devam edeceğiz. İlk etapta kendi cep harçlığımla sokak hayvanlarına mama alıyordum, daha sonra sosyal medya üzerinde başlattığımız kampanyalarla bağış almaya başladık ancak yeterli olmadığını belirtmek istiyorum. Mama kumbarası diye bir site var oradan yardımcı olmak isteyenler sipariş veriyor ve o mamalar bana geliyor bende buradan sahipsiz köpeklere ulaştırıyorum. Kent merkezinde belirli noktalarda 7 adet mamalığımız var, Kent Konseyi ve ilimiz esnaflarından Suat Işıklı’dan destek aldık. Her şeye para var, iş hayvanlara gelince para yok diyorlar. Bu kabul edilecek bir durum değildir. Hayvanlara iyi davranalım, onlarda can taşıyor” ifadesini kullandı.
 

Bu haber 5736 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum