Reklam
Reklam

PALAVAN, EN BÜYÜK HAYALİNİ AÇIKLADI

PALAVAN, EN BÜYÜK HAYALİNİ AÇIKLADI
19 Mayıs 2021 - 18:28
Ardahan’dan Edirne’ye Türkiye’nin en azimli gençleri, “Ay Yıldızın Gençleri” projesinde buluştu. Ardahanlı çoban bir babanın kızı olan atlet Gülcan Palavan başarı hikâyesiyle projenin öne çıkan ismi oldu.

Palavan, lastik ayakkabıyla spora başladı, sakat koluyla yarışarak dünya üçüncüsü oldu. Üniversite sınavına hazırlanan Gülcan Palavan, antrenmandan sonra da ailesine yük olmamak için işte çalışıyor.

Sporda dünya çapındaki başarılarıyla Türk ve dünya gençlerine ilham veren gençler, Cengiz Holding´in “Ay Yıldızın Gençleri” projesinde bir ara geldi. Güreşten, eskrime, binicilikten atletizme kadar birçok spor dalında birincilikler ve altın madalyalar kazanan ülkemizin başarılı ve yetenekli gençleri Cengiz Holding’in desteği ile Türk bayrağını dünyada dalgalandırmayı sürdürecek.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı haftasında başlatılan destek kampanyasında yer alan Ardahan´ın Göle ilçesi Samandöken Köyü’nden Gülcan Palavan başarı hikâyesiyle herkesin takdirini topluyor. Çobanlık yapan babasına yük olmamak için yarışmalar ve antrenmanlardan kalan zamanda da bulduğu işlerde çalışan Gülcan Palavan’ın en büyük hayali olimpiyatlarda al yıldızlı bayrağımızı dalgalandırmak. 

Cengiz Holding, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı´nda uluslararası başarı kazanmış çocuklarımıza sağladığı eğitim desteğinin ardından bu kez 19 Mayıs Atatürk´ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı haftasında, başarıları yurt dışına taşmış gençlerimizi destekleme kararı aldı.  Güreşten, eskrime, binicilikten atletizme kadar çeşitli spor dallarında tüm imkânsızlıkları aşarak ülkemizin bayrağını uluslararası yarışmalarda birincilikler ve madalyalar kazanarak dalgalandırmış gençler, Cengiz Holding'in başlattığı “Ay Yıldızın Gençleri” projesinde bir araya geldi. Azimle ve inançla uluslararası alanda elde ettikleri başarıları 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Atalarına armağan eden gençlerimiz, başarıyı hedefleyen sayısız yeni isimlere de ilham olmaya devam edecekler. 

Başarılarıyla dünyaya meydan okuyan yetenekli gençler, Atatürk’ün , “Gençlikle iftihar ediyorum ve gençliğe güveniyorum” sözünü kanıtlarcasına, Türkiye´ye “Daha iyisini yapacağım ve ülkemizi gururlandıracağım” sözü veriyorlar. 

HEDEF YENİ BAŞARI HİKÂYELERİ 

Dünya çapında birincilikler kazanan 4 yetenekli gençle başlatılan Ay Yıldızın Gençleri sosyal sorumluluk projesi, yeni başarı hikâyelerinin izinden gidecek. Proje kapsamında, Cengiz Holding tarafından uluslararası ölçekte başarı kazanmış çocuklara maddi ve manevi destek sağlanacak. Cengiz Holding, gençlerimizin profesyonel sporculuk hayatlarında onların gayretlerine en yakın destekçileri olacak.

GÜLCAN PALAVAN KİMDİR?

Gülcan Palavan (Atletizm) Olimpiyat Ateşiyle Yanan, Ardahan´lı Bir Çoban Kızı. 
 Ardahan’ın Göle ilçesi Samandöken köyünden çıkıp karşılaştığı tüm imkânsızlıklara rağmen bugün olimpiyatlarda madalya alma hedefiyle gece gündüz çalışan Gülcan Palavan’ın hayatı kelimenin tam anlamıyla bir başarı hikâyesi…

Tamamen başarıya odaklanan Gülcan´a, hayat hikâyesini sorulduğunuzda, “10 yaşımda spora başladım. Türkiye´de birçok derecem oldu. 2015´de Bulgaristan´da Dünya Yıldızlar Dağ Yarışmasında 3. oldum. 7 kardeşiz, ben  5. sıradayım. Tek hedefim 2024 olimpiyatları ve Türkiye´yi en iyi şekilde temsil etmek ve daha çok başarı elde etmek. Babam çoban, annem ev hanımı aileme yük olmamak için hem çalışıyorum, hem koşuyorum. Boş kalan zamanımda üniversite sınavına hazırlanıyorum” diyebilecek kadar mütevazı.  

Dağ Kros yarışlarına katılan milli atlet Gülcan Palavan, ilkokul beşinci sınıfta, okulda düzenlenen ve kara lastikle girdiği koşu yarışlarında dikkati çekti ve atletizme yönlendirildi. Çok sayıda ilde müsabakalara katılan ve bütün yarışlardan dereceyle dönen Palavan, son olarak 2015 yılında, Bulgaristan´da düzenlenen ´Dünya Dağ Kros Yıldızlar Kategorisi´nde dünya üçüncüsü oldu. Genç Atlet, dünya üçüncülüğünü sakat koluyla koşarak kazandı. Ve o günü şu sözlerle anlattı: “Yarış çok heyecan vericiydi ama yarışa giderken benim kolum sakattı. Ağrı bandı takarak 10 km dağ koşusunda yarıştım ve orada üçüncü oldum. Sakat olmasaydım belki de şampiyon olabilirdim.” 

Gülcan Palavan’ın hayatı baştan sona azimle dolu. Yokluklar içinde yılmadan, yorulmadan başarıya koşuyor ve yaşadıklarını şöyle anlatıyor: “Bugüne kadar çok sayıda yarışta koştum. Liseden mezun olduktan sonra ise hem çalışmam hem de antrenmanlara hazırlanmam gerekiyordu. Ben de öyle yaptım. Her sabah erkenden kalkarak, ailemle birlikte ahırdaki hayvanlara yem ve su veriyordum, sonrasında ise eşofmanlarımı giyip Göle ilçe merkezine kadar 13 km´lik yolu koşuyordum. Bir restoranda garsonluk yaparken diğer yandan da üniversite sınavlarına hazırlanmam gerekiyordu.”

MADALYALARINI ÖĞRETMENLERİNE HEDİYE ETTİ

Halen İstanbul´da güç koşullarda da olsa antrenmanlarını aksatmayan, ailesine yük olmamak için çeşitli işlerde çalışan Gülcan Palavan başarısındaki tek sırrın durmadan çalışmak olduğunu söylüyor:   “Hiç yılmadan çalışıyorum senelerdir. Kaç madalya kazandım bugüne kadar bilmiyorum hatta çoğunu öğretmenlerime ve arkadaşlarıma hediye ettim. Bir yandan da artık hayatı öğrendim ve zorlukları öğrendim. Şimdi de her gün bu engelleri aşmak için neler yapmam gerektiğini öğreniyorum.”
 
Bu haber 1066 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum