Reklam
Reklam

ÖZEL ÖZEN'DEN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ

ÖZEL ÖZEN'DEN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
15 Ekim 2020 - 19:33
31 Mart’ta yapılan Mahalli İdareler Seçiminde CHP’den Göle Belediye Başkan adayı olan Eğitimci Özel Özen, Ardahan, ilçe ve köyleri için içme suyu problemi çözüm önerisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Köylerde özellikle su depoları arıtılmadan vatandaşa içirildiğini belirten Özen, güvenlik açıdan sakıncalı olan bu durum nedeniyle zehirlenme vakalarının yaşanabileceğini ileri sürdü.

Ardahan’da içme Suyu Master Planı hazırlamak en öncelikli durum olması gerektiğini belirten Özen, önümüzdeki günlerde ise ‘Ardahan için proje önerisi yazı dizisini ele alacağını söyledi.

Özen, Ardahan, ilçe ve köyleri için içme suyu problemi çözüm önerisi hakkında şu açıklamayı yaptı:
“Öncelikle işim, ekonomim, ailem ve akrabalarımla yaşadığım, benim için kıymetli olan Göle İlçemin bir zamanlar merkez nüfusu yaklaşık 15 bin iken şimdi 5 bin nüfusa düşmüş olmasına rağmen su problemi yaşaması beni endişeli düşünmeye teşvik etmiştir. Bire bir halkın içinde olmam,  hayatımı burada geçireceğimden ve tüm yatırımımı buralara harcamam beni gelecek açısından sorumlu kılmaktadır. Ardahan ve İlçelerinin genel olarak Köyleri ile beraber İçme Suyu Problemi yaşamasının altındaki temel sorunları öncelikle anlamalıyız. Bu sorunlar nelerdir;

•  İçme Suyu Master Planı olmadan her bölge ve alana su deposu yapılması
•  İçme Suyu plansız şekilde şebeke ile dağıtılması
•  Ana kaynaktan anlamsız bir şekilde su depolara taşınması
•  Hayvancılık için aynı suyun kullanılması
•  İçme Su hatlarının doğru planlanmaması sebebi ile aşağıda kalan yerleşim yerlerinin su borusu patlama ve donma riskine karşı su vanalarının 7/24 açık bırakılması
•  Gereksiz ve anlamsız sondaj yapılarak yeraltı suyunun düzeninin bozulması ve başka yerleşim yerlerinin su kaynaklarının sondaj sebebiyle kurumasına sebep olması
• Nüfus hareketine göre ve hayvancılığa göre yeni bir sistem geliştirilmemiş olmasıdır.

Belirttiğim durumların ana başlıkları dışında birçok sorunda İçme Su Problemine sebep olmaktadır. Genel başlıklar ile belirttiğim sorunlardan yola çıkarak, bir zamanlar Gurbetçinin memleketine geldiğinde musluktan içtiği su şimdi sadece anı olarak anlatılmaktadır. Ardahan ölçeğinde bu sorunun nasıl ve ne şekilde çözülmesi gerektiğini anlatmak için öncelikle bölgede yaşamak ve bu halkın içinde yaz, kış sorunları görmek gerekiyor. İçme Su Problemi gelecekte her hafta sadece konuştuğumuz, bir yerde su bulundu diye sevineceğimiz bir hal almadan önlemlerin alınması gerekiyor. Ardahan, İlçe ve Köyleri için çözüm önerimi kendi ilçem ve yaşadığım yerden genele doğru anlatmak istiyorum. İçme Suyu Problemi çözümü;

•  Haritada belirtildiği gibi Göle Bakır Dere ana kaynağına İçme Su ana kontrol deposu yapılması gerekiyor. Su bu depo da tutulup ilgili İlçe ve Köylere buradan dağıtılması gerekiyor.
• Her Köy için Depo yapılması yerine Köyler Gruplara bölünerek ana kontrol Depoları yapılarak arıtılmış su köylere gönderilmeli. Bu grup Köyler içme su kaynaklarındaki Ana Depolardan dağıtımları yapılmalı ve karmaşa düzene sokulmalıdır.
•  Hayvan ve bahçe sulaması için kullanılacak su her köy içinden geçen ya da ana dere kaynaklarına kurulacak Hayvan İçme Suyu Deposu ile ayrı bir hat ile köylerde sadece hayvanlar ve bahçe su ihtiyacı için köy içi ve dışı dereler kullanılarak taşınmalıdır. Bu derelerden köy içerisindeki iptal edilecek su depolarına güneş enerjisi pompa sistemi ile su taşınarak ayrı hat ile Türkiye de olmayan bir uygulama ile Hayvan ve Bahçe su ihtiyacı karşılanabilir.
•  İçme Su hattının ve Hayvan, Bahçe Su ihtiyacının birbirinden ayrı hatlar ile ayrılması İçme Su Problemini yüzde 80 çözmüş olacaktır.
•  Ardahan ve İlçelerinde ise Ana Depodan gelen su mahalle girişlerinde planlanan Depolardan dağıtımı sağlanmalıdır. Bu şekilde bir mahalle diğer mahallenin su kapasitesini etkilemeyecek. Her vatandaşımız Su Bilincine sahip olacaktır.
• Ardahan Belediyesi ve Göle Belediyesi acil meclis kararı çıkararak Binalarda Su Deposu bulundurulması gerektiği yasaya bağlanmalı, Köyler dışında Şehir içindeki ahırlarda su deposu bulundurulması zorunlu hale getirilmesi Su Problemini en aza indirecektir.

Yazıma son vermeden önce genel hatlar ile İçme Su Probleminin çözümüne dönük yazdığım önerilerin geleceğimiz açısında dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Doğru bir planlama ile her şeyin daha iyi olacağı kesindir. Su depoları Köylerde özellikle arıtılmadan vatandaşa içirilmektedir. Artı güvenlik açısında bile sakıncalıdır. Herhangi bir zehirlenme vakasına sebep olabilir. İçme Suyu Master Planı hazırlamak en öncelikli durumdur. Ardahan genelinde özellikle Göle, Hanak, Çıldır ve Damal ilçelerimiz Köyleri ile beraber bu sorunu derinden hissetmektedirler. Ardahan için faydalı olması dileğiyle.”

ŞU ANKİ GENEL SU DEPOLARI

SAĞLIKLI VE ARITILMIŞ SU İÇİN, KÖYLERİN GRUPLAR HALİNE ALINMASI PLANI


GÖLE BELEDİYESİ İÇİN İÇME SUYU DAĞITIM PLANI, OLMASI GEREKEN

HAYVAN İÇME SUYU VE BAHÇE SULAMA HATTININ İL VE İLÇE MERKEZLERİ DIŞINDA, KÖYLERDE YAPILMASI GEREKEN PROJE

VE MUSLUKLARDAN BÖYLELİKLE TEMİZ SU
 
Bu haber 3556 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • GÖLELİ
  8 ay önce
  Özel bey memleket için gerekli. Yolu açık olsun. Faruk bey ders alsın proje anlamında. Ardahan da sadece sokakta geziyor. Göle de artık bir aile her zaman vekil olacak diye bir durum yok, artık yeni yüzler olması çok sevindirici.
 • GERÇEK GÖLELİ
  8 ay önce
  Özel Özen halkta karşılığı o***, siyaset anlamında kirlenmemiş bir değer. Kendisi memleket aşığı birisi, CHP ARDAHAN eğer Özel Hoca ve benzeri kişileri zirveye taşımasa olmaz. Faruk Beye çağrım, Lütfen Özel bey yardımcınız yapın ve yol yürüyün, çünkü Ardahan Belediyesinin böyle bir Belediye Başkan yardımcısına ihtiyacı var. Ayrıca sanırım kanunen Belediye Başkan yardımcısı Memur olmalı, Özel Hoca bulunmaz bir değer. Faruk Demir' i de seviyoruz. Ama artık YALÇIN TAŞTAN bey masaya elini koymalı, GÖLE CHP ülke gündemine taşıyan bu adamı artık bir yere taşıyın. Göleli olarak söylüyorum, GÖLE CHP Özel Hoca ile ayyaş takımından kurtuldu.
 • Ardahan 75
  8 ay önce
  Öncelikle Ardahan için bir değer haline geldiniz. En büyük özelliğiniz Göle genelindeki aşırı oy potansiyeline sahip olmanız ve sevenizin çok olması. Memleket için yaz ve kış orda yaşayan birinin olması güzel bir durum. Ardahan CHP artık Göle den birini birinci sıra milletvekili adayı etmeli ve Göle'yi kendine katmalı, Faruk Demir CHP yi aşırı derecede geri götürdü. Umarım Özel Özen ile topar***ma sürecine girer. Özel beyi tebrik ediyorum.