Reklam
Reklam

ÖZDEMİR'DEN KURBAN BAYRAMI UYARISI

ÖZDEMİR'DEN KURBAN BAYRAMI UYARISI
29 Temmuz 2020 - 19:21
Ardahan İl Sağlık Müdürü Dr. Erkan Özdemir,  Koronavirüs sürecine denk gelen ve 31 Temmuz Cuma günü başlayacak Kurban Bayramı öncesi uyarılarda bulundu. 

Kurban Bayramında vatandaşların özellikle fiziki temas konusuna dikkat etmesini isteyen Özdemir, Kurban Bayramında vatandaşla-rdan ricamız özellikle sosyal mesafeye dikkat etmelerini, maske takmalarını, hijyene önem vermeleri, özellikle bayramlaşmayı telefon ve mesaj yoluyla ile yapmalarını istedi. 

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın 81 il Müdürü ile telekonferans yöntemiyle yaptığı toplantıya da değinen Ardahan İl Sağlık Müdürü Erkan Özdemir, toplantıda önemli kararların alındığını söyledi. 

Özdemir: "Kurban Bayramı hep birlikte vereceğimiz bir sınav. Hayatımızda el öpmediğimiz, sarılmadığımız ikinci bayram olarak yer alacak. Birinci dalganın etkisi sürüyor. İstanbul, İzmir pikini tamamladı. Orta Anadolu ile Doğu ve Güneydoğu'da bazı illerde pik yer yer yeni başladı” dedi. 

Kurban Bayramı'nda yapılan iyilikler artarken, hastalığa da dikkat edilmelidir diyen Özdemir, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı: 
“Kurbanlık alışverişleri belediye tarafından denetlenen yerlerden yapılmalıdır. Müşteriler ve satıcılar arasında el sıkışma şeklinde pazarlık yapılmamalıdır. Kurban pazarlarında çok kısa süre kalınmalı. 65 yaş üstü kronik hastalığı olanlar kurban kesim yerlerine gitmemelidir. Mezar ziyaretleri, kalabalık riski varsa daha sonrasına ertelenmeli. Bu bayramda makbul olan ziyaret yüz yüze olan ziyaret değildir. Eğer ziyaretler yüz yüze gerçekleşecekse, kişi sayısı ve süre kısa tutulmalı. Başka ailelerin bir araya geldiği kurban yemekleri verilmemelidir. Toplanmalar açık havada gerçekleştirilmelidir. El öpmeyi, el öptürmeyi, sarılmayı gelecek bayramlara erteleyeceğiz. Salgınla mücadelede daha istekli daha kararlı olmalıyız. Mücadele bir süredir, bölgelere göre değişen tedbirlerle yürütülüyor. Bakanlığımız tarafından ciddi artışların olduğu illerde radikal önlemleri doğru buluyoruz. İkinci dalga beklentisinin dünya genelinde olduğunu biliyoruz. Bazı ülkelerde vaka sayıları giderek artıyor. Dünyanın beklediği ikinci dalga dönemine daha iyi geçiş yapmamız, bugünleri iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Risk devam ediyor. Bazı illerimizde salgın zirveyi görmedi. Kurallara mutlak uyum gerekiyor. Bayramda gönüllü şekilde tedbirlere uyulmalı. Birinci dalganın etkisi sürüyor. İstanbul, İzmir pikini tamamladı. Orta Anadolu ile Doğu ve Güneydoğu'da bazı illerde pik yer yer yeni başladı”.
Bu haber 3083 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum