Reklam
Reklam

OSMAN DEĞİRMENCİ'DEN BAŞARI ÖYKÜSÜ

OSMAN DEĞİRMENCİ'DEN BAŞARI ÖYKÜSÜ
14 Şubat 2021 - 18:47
Bursa’da doğup büyüyen ve yıllar önce memleketi olan Ardahan’ın Posof ilçesine gezmeye gelen genç girişimci Osman Değirmenci, gençlere örnek olacak bir projeye imza atarak şehir hayatını bırakıp memleketi Posof’ta kaz çiftliği kurdu.

Posof’un Gönülaçan köyüne yerleşerek ata, dede topraklarında 30 dönümlük arazide yaklaşık 1000 kazlık çiftlik kurarak, doğayla iç içe olmanın tadını çıkarıyor.

Ardahan TV’ye konuşan Osman Değirmenci, uzun yıllar Bursa’da yaşadığını söyledi.
Kalabalık ve stresli şehir hayatından uzaklaşmak istediğini, bu nedenle köye yerleştiğini anlatan Değirmenci, "Burada Değirmenci kaz çiftliğini kurarak damızlık kaz yetiştiriciliğine başladım. Kaz yetiştiriciliği çocukluk hayalimdi. Şimdi şehrin gürültüsünden uzakta kaz yetiştiriyorum" dedi.

Köye yerleşmesiyle huzur bulduğunu dile getiren Değirmenci, her gün, çiftliğinde kazlarıyla ilgilendiğini belirtti. Kaz çiftliğinde yaşam sürmenin zevkinin bambaşka olduğunu dile getiren Değirmenci, şunları kaydetti: "Yaşam sürdüğüm bu yer, insanın ruhunu dinlendiriyor. Zaman zaman kazların arasına otururum, onlarla sohbet ederim. Bir kaz yılda 50 ile 70 arasında yumurta yapıyor. Kuluçkahane kurarak yumurtalardan civciv alıyorum. Kaz yavrularını satıyorum. Çevreden duyanlar gelip alıyor. Burada hem huzur hem sağlık buldum. Çok para kazanma derdinde değilim ancak yaptığım araştırmalarla kaz yetiştiriciliğinin karlı bir iş olduğunu gördüm. Hesapladığınızda güzel bir kazanç ortaya çıkıyor. Ancak hayvancılığı sevmezseniz bu işi yapamazsınız. Yaptığım işten de kazanıyorum. Burada hem huzurlu yaşamak hem de geçimimizi sağlayacak kadar ekonomik getiriyi elde etmek için kaz yetiştiriyorum."
Bu haber 2218 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum