Reklam
Reklam

ÖĞÜT'TEN CHP İÇİN YOL HARİTASI

ÖĞÜT'TEN CHP İÇİN YOL HARİTASI
26 Eylül 2019 - 22:13

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Erzurum’da düzenlenen Bölge Toplantısına, Ardahan, Ağrı, Artvin, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Erzincan, Gümüşhane, Iğdır, Kars, Muş ve Van'dan parti teşkilatlarının katılımıyla gerçekleşti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı Başkanlığında Erzurum’da yapılan ‘Bölge Toplantısı’na Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, 22.23 ve 24. Dönem Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt ve İl Başkanı Yalçın Taştan katıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi tarafından Erzurum’da düzenlenen Bölge Toplantısında söz alan 22.23 ve 24. Dönem Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, iktidara giden yol haritası hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Öğüt: “AKP’nin dönemi sona ermiştir, CHP’nin iktidar olması için İl, İlçe ve Belde örgütleriyle halkımızın ayağına gitmeliyiz. Halkımızın sorunlarını çözmek için arayış içerisinde olmalıyız. AKP iktidarı döneminde tarım ve hayvancılık dibe vurmuştur. Ülkemiz dışa bağımlı hale gelerek et ve saman ithalatı süreklilik arz etmiştir. Türkiye’de tarım bitmiştir, ülkemiz uçuruma doğru gidiyor, bunun önüne geçmek için parti olarak daha çok çalışmalıyız” dedi.

Ülkenin kurtuluşu için Milli Seferberlik ilan edilmesi gerektiğine değinen Öğüt, CHP’nin iktidar olma günü geldiğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:  

“AKP iktidara gelmek için faize ve tefeciliğe karşı olduğunu söylüyordu. Şimdi geldiğimiz noktada AKP, ülkeyi tefecilere ve faizcilere teslim etmiştir. Türkiye’nin selameti için AKP’yi bir an önce göndermeliyiz. Bilindiği gibi Osmanlı İmparatorluğu’nun dış borçlarını ödemesi için 1881’de 2. Abdülhamit döneminde Düyunu Umumiye kuruldu. Düyunu Umumiye’nin yönetiminde ikisi Türk, birer İngiliz, Fransız, Alman, Avusturyalı ve İtalyan toplam 7 kişi bulunuyordu. Devletin en önemli gelir kaynakları dış borçlara karşılık bu idarenin yönetimine bırakılmıştı. 17 yıldır ülkeyi yöneten AKP, Türkiye’yi ikinci bir Düyunu Umumiye’ye mahkum etmiştir. 450 Milyar Dolar dış borçla birlikte 170 milyar dolara kadar çıkan faiz borcu nedeniyle her gün 50 milyon Dolar (Türk parası ile 300 Milyon TL) günlük faiz ödüyoruz. Ülkemizin yeniden toparlanması için Cumhuriyet Halk Partisinin iktidarına şiddetle ihtiyacı var. Ülkeyi kuran ve Osmanlı’nın borcunu ödeyen Cumhuriyet Halk Partisi, AKP’nin bıraktığı borcu da öder. Türkiye, Yahudilere ve İngilizlere borçlanmıştır. Hazreti Muhammet Peygamber olduğunda ilk olarak tefeciliği ve faiz sistemini ortadan kaldırmıştır. Tefecilere borcunu ödemediği için köle olanları azat etmiş, kadın ve erkek eşitliğini savunmuştur. Kız çocuklarının diri diri toprağa gömülmesini yasaklamıştı. AKP ise faize ve tefeciliğe karşıyız diyerek halktan oy aldı ancak ülkeyi perişan etti.”

OĞUZ KAAN SALICI, KİMSEYİ ÖTEKİLEŞTİRECEK DURUMUMUZ YOK

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, "Bizim kimseyi ötekileştirecek durumumuz yok, biz herkese sahip çıkacağız. Türk'e, Kürt'e, Arap'a, Sünni'ye, Laz'a ve Çerkez'e, bu ülkeyi kimlik siyaseti üzerinden ayrıştırmaya çalışan anlayışın karşısında duracağız" dedi.

Oğuz Kaan Salıcı, toplantıda yaptığı konuşmada, Erzurum Kongresi'nin 100. yılında Erzurum'da bölge toplantısı yaptıkları için mutlu olduğunu söyledi.

Adana'da polis aracının geçişi sırasında düzenlenen hain bombalı saldırıyı kınayan ve yaralılara acil şifa dileklerinde bulunan Salıcı, şöyle konuştu: "Terör üzerinden kimsenin sonuç alamayacağını, Türkiye'nin birlik ve bütünlüğünü, aynı zamanda demokratik, laik, sosyal, hukuk devleti niteliğiyle yargının bağımsız olduğu, medyanın kendi istediğini yazabildiği bir Türkiye'de hiç kimsenin kimliğinden, kişiliğinden dolayı ötekileştirilmeyeceğini ve burası üzerinden kendisine çıkar sağlamak isteyen terör örgütlerinin de hiçbir şey elde edemeyeceğini hep beraber göstermemiz lazım. Bizim kimseyi ötekileştirecek durumumuz yok, biz herkese sahip çıkacağız. Türk'e, Kürt'e, Arap'a, Sünni'ye, Laz'a ve Çerkez'e, bu ülkeyi kimlik siyaseti üzerinden ayrıştırmaya çalışan anlayışın karşısında duracağız."

"YENİ SEÇİM, 2023'TE OLACAK"

Salıcı, Türkiye'de siyasetin yeniden şekillendiğini ve iktidarın Türkiye'yi yönetemediğini ileri sürerek, CHP olarak hep birlikte Türkiye'yi daha iyi noktaya taşımak için çaba göstereceklerini aktardı.

CHP'li belediyeleri başarılı olması için her zaman destekleyeceklerini ifade eden Salıcı, "Önümüzde yeni seçim var, o seçim 2023 tarihinde olacak. Erken olur mu, olabilir, olursa da CHP'liler göğsünü gere gere o seçime gidecek, demokrasinin kazanması için elinden geleni yapacak. Bize düşen partimizin yeni kazanmış olduğu belediyeleri, belediye başkanları ve örgütümüzün yapacağı çalışmalar üzerinden başarılı olmasını ve CHP'nin dar gelirliyi koruyan, bu ülkenin ötekileştirilmiş kesimlerini kucaklayan, onlara hizmet veren bir belediye başkanlığı ve hizmeti yapabildiğini tüm Türkiye'ye göstermek." diye konuştu.

31 Mart yerel seçimlerinde iktidar partisinin ağır yenilgi aldığını savunan Salıcı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "İstanbul'u kaybeden Türkiye'yi kaybeder" sözlerini hatırlattı.

"ADANA, MERSİN VE ANTALYA'YI KAZANDIK"

Ankara'da, bakanlar, milletvekilleri ve devlet kademelerinin şuan CHP'li belediyeden hizmet aldığını vurgulayan Salıcı, "İstanbul ve Ankara Büyükşehir Belediyesi dışında uzun zamandır kazanamadığımız Adana'yı da kazandık. Mersin ve Antalya gibi yeni kazandığımız büyükşehirler de oldu. Karadeniz'de Batı ve Doğu'da CHP'li belediye başkanları, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu öncülüğünde uyguladığı bu strateji ve siyasi yaklaşımın sonunca önemli başarı gösterdi." ifadelerini kullandı.

Salıcı, 17 yıldan bu yana AK Parti tarafından yönetilen Türkiye'de ağır ekonomik krizin olduğunu iddia ederek her ay temel tüketim malzemelerine zam yapıldığını söyledi.

Türkiye'nin demokrasi standardının AK Parti döneminde geriye gittiğini savunan Oğuz Kaan Salıcı, şunları kaydetti: "Yargı öyle durumdaki, muhalefet partisinin genel başkanına yumurta atıyorsunuz ve Mecliste yumruklama girişiminde bulunuyorsunuz serbest kalıyorsunuz. Bir kaç bin kişiyi örgütleyip bir şehit cenazesinde şehidin şehitlik mertebesine de saygısız davranışta bulunarak genel başkanı linç etme girişiminde bulunuyorsunuz, orada da serbest kalıyorsunuz. Yargı neredeyse hiç çalışmıyor, tamamen siyasallaşmış durumda. CHP komisyon kuruyor, Çubuk'ta yapılan işleri, görüntüleri, isimleri tek tek ortaya çıkarıyor, hala onlarla ilgili de adım atılmış değil. Muhalefete yapılan her türlü saldırı AK Parti döneminde maalesef iyice araştırılmadan üstü kapatılıyor."

Bu haber 1193 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ardahan gülü
    1 yıl önce
    Herkese geçmiş olsun ardahanlılara teşekkürler aynen katılıyorum
Günün Başlıkları