Reklam
Reklam

ÖĞÜT KORKMAZ'A SAHİP ÇIKTI, BİBER'E AKIL VERDİ

ÖĞÜT KORKMAZ'A SAHİP ÇIKTI, BİBER'E AKIL VERDİ
12 Ocak 2021 - 19:01
Ardahanlılar, mevcut Rektör Mehmet Biber’i artık istemiyor. Cumhuriyet Halk Partisi 22.23 ve 24. Dönem Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, Ardahan Üniversitesi kurucu Rektörü Prof. Dr. Ramazan Korkmaz’a sahip çıkarken, Rektör Mehmet Biber’e ise tavsiyelerde bulundu.

Ardahan’da Ardahan adında bir üniversite kurulması için kanun teklifini 2003 yılında kendisinin verdiğini belirten Öğüt, “Verdiğim bu kanun teklifi anca 2008 yılında İktidarın ve milletvekilleri desteği ile Ardahan üniversitesi kuruldu” dedi.

Milletvekili Ensar Öğüt yaptığı açıklamada; eski Rektör Ramazan Korkmaz'a haksızlık yapılmaması gerektiğinin altını çizerken, mevcut Rektör Mehmet Biber'in STK ve halkla diyalog kurması gerektiğine dikkat çekti.

ÜNİVERSİTENİN KURULMASINDA KANUN TEKLİFİ BANA AİT

Vekil Öğüt açıklamasında şunları söyledi, ''Ardahan da Ardahan adında bir üniversite kurulması için kanun teklifini 2003 yılında ben verdim. Verdiğim bu kanun teklifi anca 2008 yılında İktidarın ve milletvekilleri desteği ile Ardahan üniversitesi kuruldu. Ardahan Üniversitesinin yerleşim yeri 6 kişiden oluşturulan bir heyetle belirlenirken, seçilen yer konusunda 5 kişi evet bir kişi de hayır oyu kullanmıştı. Ama daha sonra yapılan yerin incelenmesi sonucunda Kura Nehri yatağına yakınlığı ve ileride yaşanacak su taşkınları sebebi ile yerleşkede zeminin de büyük sorunlar oluşacağından yerleşkenin yeri değiştirildi. Yeni seçilen ve üniversitenin kurulacak yerin Ardahan ilimize kısa bir mesafe uzaklıkta Çamlıçatak köyümüze yakın, doğal güzelliği olan, zemini sağlam ve ormanlık bir alanda kurulmasına karar verildi. Ben buradan Çamlıçatak köyü halkına arazilerini üniversiteye vererek yaptıkları fedakarlıklarından dolayı teşekkür ediyorum.

ARDAHAN’IN HER TAŞINDA İMZAM VAR

O dönemde Ardahan ilimizde inşa edilen 28 binanın 24 tanesi çürük çıkmış ve bizlerde Ardahan Üniversitesinin çok sağlam ve güzel bir mimari yapıda yapılması için kurucu Rektörümüzle devamlı istişare halinde olup tam destek vermiştik. Prof. Dr. Ramazan Korkmaz tarafından yapılan Ardahan Üniversitesi yerleşkesi YÖK ve Kalkınma Bankası tarafından örnek model üniversite ödülü verildi ve YÖK’ün Dergisinde yayınlandı.

KIYMETLİ HOCAMIZ KORKMAZ, YILIN REKTÖRÜ SEÇİLDİ

Türkiye de yabancı öğrencilerin çoğunlukta okuduğu ve barınma sorunun karşılandığı 3 devlet üniversiten biri konuma getirildi. Avrupa Üniversiteler Birliği ve İş adamları Konseyi tarafından 2014 yılın Kıymetli Hocamız yılın Rektörü seçildi ve ödüllendirildi. Gürcistan Gori Üniversitesi ve Azerbaycan Odlar Üniversitesi tarafından Kafkasya bölgesinde yapılan araştırma ve çalışmalardan dolayı Fahri Doktor unvanı verildi. Prof. Dr. Ramazan Korkmaz Ardahan’ın farklı kültürel yapısına uygun hareketle tüm Ardahanlıları kucakladı ve iyi bir diyalog kurdu. Yaptığı çalışmalar ise Ardahan halkı tarafından her daim takdir topladı.

DIŞARIDAKİLER, İÇERDEKİLERİN İŞİNE KARIŞMAMALI

Son birkaç günde basında çıkan ve benim de izlediğim Ardahanlı olduğunu belirten bir gazeteci hemşerimizin yazdığı yazı hiçte hoş olmamıştır. Gazeteci dediğimiz kişiler halka öncülük eden doğruları paylaşan ve yol gösterenlerdir. Bence yukarıda sıraladığım olayları araştırmalı değerlendirmeli sonrada insanları eksiklerini eleştirmeliyiz. Bugün ki Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Biber beyde elinden gelen gayreti sarf etmektedir. Bende Ardahan Üniversitesi Kalkındırma Vakfı Mütevelli Heyeti üyesiyim. İmkanlarımız dahilinde üniversitemize hizmet etmekteyiz öğrencilerimize burs sağlamaktayız. Başkalarının beğenip beğenmemesi onlara kalmış bir durumdur.

KİŞİLERİ DEĞİL, OLAYLARI MASAYA YATIRMALIYIZ

Ardahan Üniversite Kurucu Rektörümüz Prof. Dr Ramazan Korkmaz’a yapılan büyük haksızlıktır. Konuyla ilgili Ramazan Beyle görüştüm, kendisi Ardahan üniversitesine yeniden Rektör olarak herhangi bir düşüncesinin olmadığını ve hatta Amerika da üniversite kurma çalışmaları yürüttüğünü ifade etti. Benim asıl ifade edeceğim bu tür konularla Ardahan’ın gündemi meşgul etmeden herkesimden insanımızla Ardahan’a ne yapabiliriz diye çalışmak kafa yormaktır. Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber Bey gerekirse Ardahan’ın STK ile yılda birkaç kez bir araya gelip kişileri değil olayları masaya yatırıp çözümler üretmelidir. Yoksa bu zihniyetle Ardahan’ı bir yere götürmemiz imkansızdır.''
Bu haber 1766 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum