Reklam
Reklam

NİHAT ÜLVAN'DAN ÖZEL İDARE AÇIKLAMASI

NİHAT ÜLVAN'DAN ÖZEL İDARE AÇIKLAMASI
25 Mayıs 2021 - 20:19
AK Parti Posof İl Genel Meclis Üyesi Nihat Ülvan, 21 Mayıs tarihinde www.ardahanhaber.com.tr’de “ Özel İdare Daha Neyi Bekliyor? Başlığıyla yayınlanan habere ilişkin bir yazılı açıklamada bulundu.

Söz konusu tarihli habere göre Ardahan İl Özel idaresinin elinde fazla olan asfalt plenti ve parke tesisinin satışında karşılaşılan bürokratik engellerin yarattığı sorunların meclis gündemine getirilmediği ifade edilmişti. Bunun üzerine Ak Parti İl genel meclis üyesi Nihat Ülvan dün yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: “Ardahan il özel idaresine ait tesislerden, kurulumunda 120 ton saat olarak belirlenen, kullanılan yıllarda kapasitesi maksimum 70 ton saat kapasiteye sahip olan ilk kurulan plenti beraberindeki müştemilatı, birinci ve ikinci kat asfalt yapımı ve var olan yolların bakımı onarımı için kullanılabilen bir tesistir. İdare içerisinde günlük maksimum 700 metrekare parke üretebilen parke tesisinde, sezonunda ihtiyaç duyulan parke, bordür ve ürün değişikliği ile bims üretebilecek diğer tesis ise var olan diğer tesis ile sezonunda ihtiyaç duyulan üretim çalıştırılmaktadır. 227 Köy 46 bağlı mahalleye hizmet sunan idarenin var olan tesisler ile kendi ihtiyacını karşılanması için çalıştırılmakta olup, KÖYDES ve benzeri projelerin uygulanmasında aktif kullanmaktadır. Çalışma sezonu kısıtlılığı ve benzeri faktörler göz önüne alındığında kendi alanında ancak yeterli gelmektedir.  İdarenin kendi görevinde olan köy için yol ağlarının genişliği, var olan yolların bakım onarımı gibi pek çok gerekçe ile satışı İl Encümenleri tarafından uygun bulunmayan tesislerin büyük bölümü hibe projelerle kurulmuş olup, idareye ihtiyaç fazlası olarak görülmesi ve basına da bu şekilde sunulması, yerelin gelişim, kalkınma ve ekonomi kavramları ile, idaremiz misyon ve vizyonlarının stratejik planımızın uygulanması gibi pek çok alanda kamuoyunu yanlış yönlendirmiş olacaktır.”

İşte AK Parti Posof İl Genel Meclis Üyesi Nihat Ülvan’ın konu hakkında yaptığı yazılı açıklaması şöyle:

21 Mayıs 2021 Tarihinde; www.ardahanhaber.com.tr sitesinde yapılan, “Özel İdare Daha Neyi Bekliyor” başlıklı habere cevabi olarak; İlgili haber içerisinde, Ardahan İl Özel İdaresi elinde fazladan bulunan, asfalt plenti ve parke tesisinin, satışında bürokratik engellerin sorun olmaya devam ettiği ve Kars İl Özel İdaresinin talip olarak satışının iptal edildiği, aynı tesislere Ardahan Belediyesinin talip olduğu ancak, meclis gündemine getirilmediği belirtilmiştir. Ardahan İl Özel İdaresine ait tesislerden, kurulumunda 120 ton/saat olarak belenen, kullanılan yıllarda kapasitesi maksimum 70 ton/ saat kapasiteye sahip olan ilk kurulan asfalt plenti beraberindeki müştemilatı, 1. Ve 2. Kat asfalt yapımı ve var olan yolların bakımı onarımı için kullanılabilen bir tesistir. İdare içerisinde, günlük maksimum 700 metre kare parke üretilebilen parke tesisinde, sezonunda ihtiyaç duyulan parke, bordür ve ürün değişikliği ile bims üretebilecek diğer tesis ise, var olan diğer tesis ile sezonunda, ihtiyaç duyulan üretim için çalıştırılmaktadır.

227 Köy 46 bağlı mahalleye hizmet sunan idarenin var olan tesisler ile kendi ihtiyacını karşılanması için çalıştırılmakta olup, KÖYDEŞ vb. projelerin uygulanmasında aktif kullanmaktadır. Çalışma sezonu kısıtlılığı vb faktörler göz önüne alındığında kendi alanında ancak yeterli gelmektedir.

Ardahan Valiliği teklifi ile T.C. İçişleri Bakanlığı Mülkiye Müfettişliği Sayı: 166/37 Özel Teftiş Raporu da göz Önüne alındığında kullanılmayan ve ihtiyaç fazlası olan tesislerin kiralanması veya satışının idarenin yararına olabileceği değerlendirildiğinden, söz konusu tesislerin kiralanması, satış ve devir işlemleri ile ilgili İl Encümenine yetki verilmesi talep edilmiş olup, 05/02/2021 tarihinde komisyonlara havalesi yapılan imar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğünün 04/02/2021 tarih ve 487 sayılı Asfalt Plent ve Kilit Parke Tesisi Hk. Konulu teklifinin ihtisas komisyon raporunun görüşülmesi sonucunda; Yapılan Komisyon çalışması sonucunda; Kullanılmayan ve ihtiyaç fazlası olan, kiralanması veya satışının İdarenin yararına olabileceği değerlendirilen, söz konusu tesislerin kuruntumuza yük getirmeyeceği, Kilit Parke Taşı üreterek İdaremizin yapacağı yol çalışmalarında ve sezonun kısa olması nedeniyle işlerin aksamaması için bu tesislerin kullanılmasının, İdaremize faydası olacağı göz önünde bulundurularak, bu tesislerin kiralanma ya da satışının doğru olmadığı kanaatine varıldığından; 120 Ton/ Saat kapasiteli Şensarı Marka Asfalt Plent Tesisi ile 1000 m2/ Saat kapasiteli Özentaş Marka Kilit Parke Üretim Tesisinin kiralanması, satış ve devir işlemleri ile ilgili İl Encümenine yetki verilmesi; İl Özel İdaresi Kanunun 14. maddesi İle İl Genel Meclisi Çalışma yönetmeliği 13. maddesinin (b) fıkrası gereğince işarı oylamaya sunuldu, birleşime iştirak eden (12) meclis üyesinin tamamının ret oyu ile, oybirliği ile RED edilmiştir. Dolayısı ile, Kars il Özel İdaresinin talebi ile tesislerin satışı ya ya kiralanması konusuna dair Meclisimize herhangi bir teklif gelmemiş ve Ardahan Belediyesi teklifinde, meclisimizin bu tesislere İdarenin ihtiyacı olduğuna dair raporu ve kararına göre mümkün değildir.

Ardahan İl Özel İdaresi ülkemizin en ağır kış şartlarının yaşandığı geniş bir coğrafyaya hizmet sunan bir İdare olup, ihtiyaç duyulması halinde diğer kurumların talebi ile, Yıl Başında İl Genel Meclisi tarafından fiyatı belirlendiği şekli ile parke, asfalt vb hizmetlerin satışını yapmakta olup, İşletme ve İştirakler Müdürlüğü’ne başvurulması halinde bu hizmetler sunulmaktadır. İdarenin kendi görevinde olan köy için yol ağlarının genişliği, var olan yolların bakım onarımı gibi pek çok gerekçe ile satışı İl Encümenleri tarafından uygun bulunmayan tesislerin büyük bölümü hibe projelerle kurulmuş olup, İdareye ihtiyaç fazlası olarak görülmesi ve basma da bu şekilde sunulması, yerelin gelişim, kalkınma ve ekonomi kavramları ile, idaremiz misyon ve vizyonlarının stratejik planımızın uygulanması gibi pek çok alanda kamuoyunu yanlış yönlendirmiş olacaktır.

Söz konusu tesislerin her birinin işlevleri farklı olup, kullanılan hammadde değişikli ile silindirle sıkıştırılmış beton yol, Bitümlü sıcak asfalt, birinci ve 2. Kar asfalt, yama, bakım ve onarım, kilit parke, büz, menfez, bordür ve bims brikete kadar üretim yelpazesi sunan tesislerin, ülkemizin batısında ne var ile, doğusunda da olacak anlayışı ile kurulmuş, piyasa rekabet ortamı göz önüne alındığında son derece ekonomik üretim yapan tesislerdir. Saygılarımızla.”
 
Bu haber 1569 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum