Reklam

NİĞDE'DE KGK RÜZGARI ESTİ

NİĞDE'DE KGK RÜZGARI ESTİ
10 Şubat 2020 - 14:28 - Güncelleme: 10 Şubat 2020 - 16:21

“Niğde’nin Enleri Ödülleri”nin sahiplerini bulduğu törenle Niğde programı sona erdi. Programa Küresel Gazeteciler Konseyi Ardahan İl Temsilcisi Ardahan gazeteciler ve Foto Muhabirleri Cemiyeti Başkanı Özkan Karakaya da katıldı.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek ve Belediye Başkanı Emrah Özdemir’e Ardahan balı ve kaşarını hediye eden Karakaya, Ardahan’la ilgili Vali Şimşek ve Başkan Özdemir’e bilgi verdi.

VALİ MASATLI’YA SELAM, BAŞKAN DEMİR’E DAVET

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Ardahan Valisi Mustafa Masatlı’ya selam gönderirken, Belediye Başkanı Emrah Özdemir ise Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir’i Niğde’ye davet etti.

KÜRESEL Gazeteciler Konseyi (KGK) Niğde İl Temsilciliği Atatürk’ün Niğde’ye gelişinin 86. yılı kutlamaları kapsamında 55 ilden gelen gazetecilerin katılımıyla  düzenlenen etkinlikler  Niğde’nin Enleri Ödül töreniyle son buldu.

Plaket töreninde konuşan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Niğde’nin enleri programına katılmaktan dolayı mutlu olduğunu söyledi. Şimşek, ödül alanları  ve programı organize edenleri tebrik etti.

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ise, “Küresel Gazeteciler Konseyi’nin uluslararası bir yapı ve bütün Türkiye’de olduğu gibi bütün dünyada örgütlenme biçimine ve hakkına sahiptir. Mart ayından sonra yurtdışı temsilcilerimizi atamaya başlayacağız” dedi.

Dim, “Misyonumuz çok farklı. Gazetecilik meslek örgütü olmanın yanı sıra ülkemizin kamu diplomasisine destek veren bir yapıyız. İçinde bulunduğumuz coğrafyanın risk ve tehlikelerini ortaya koyduğumuz zaman tabi ki lobi faaliyetine ne kadar ihtiyacımızın olduğunu sizler takdir edersiniz. Bu noktada Küresel Gazeteciler Konseyi’nin farklı bir misyonu vardır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından yılın başarılı yöneticilerine ve eğitim alanında başarı gösteren 11 kişiye  plaket verildi.

Niğde Grand Otel’de düzenlenen programa, Niğde Valisi Yılmaz Şimşek,  Niğde Milletvekilleri Yavuz Ergun, Selim Gültekin ve Ömer Fethi Gürer ile Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Bor Belediye Başkanı Serkan Baran,  İl Jandarma Komutanı Albay Garip Gümüş, İl Emniyet Müdürü Salim Cebeloğlu, Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. İlyas Gökhan, Sabah Gazetesi Haber Koordinatörü Şaban Arslan, Bengü Türk TV sunucusu Neşe Berber ve Küresel Gazeteciler Konseyi’nin 55 il temsilcisi ile yerel gazeteciler katıldı.

‘NİĞDE’NİN BİR HİKAYESİ OLMASI LAZIM’

Programda bir konuşma yapan KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Niğde’nin tanıtılması için Küresel Gazeteciler Konseyi olarak her türlü desteğe hazır olduklarını söyledi.

Hedeflenen kitleyi Niğde’ye çekebilmek için bir hikayeye ihtiyaç olduğunu anlatan Genel Başkan Dim, “Ben inanıyorum ki bizler gittiğimiz zaman gazetelerimizde, televizyonlarımızda, dergilerimizde ve sosyal medya hesaplarımızda yapacağımız yayınlarla Niğde’nin tanıtımına katkıda bulunacağız. Küresel Gazeteciler Konseyi olarak Niğde’yi Türkiye ile dünya ile paylaşacağız. Bende bir turizm kentinin çocuğuyum. Markalaşmanın ne kadar önemli olduğunu bilen bir kişiyim. Öncelikle hedeflenen kitleyi buraya nasıl çağıracağınız önemlidir. Sosyal medya, medya iletişim kanalları var, her alanda bunu kullana bilirsiniz. Ama bir hikaye olması lazım. Hedef kitleyi buraya çekecek bir hikayeniz olmalıdır. Bu hikayeyi sanki eksik gibi gördüm. Niğde kadim bir şehir. 10 bin yıla dayanan tarihi bir şehir. Bu şehirde inanıyorum ne hikayeler var. Alanya’da biz Kleopatra hikayesi ile bir plaj yarattık. Kleopatra’nın yüzdüğü plaja geliyor insanlar. Bu bir hikayedir. Sizin de burada bir hikayeniz olması lazım. Bence bunu tamamlamak gerekiyor. Bu hikayeyi bulacağınıza inanıyorum” dedi.

Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, Demirkazık Dağı’nın dünyada ve Türkiye’de en önemli dağcılık merkezlerinden biri olduğunu belirterek, projeyle kentin bu avantajlarını fırsata dönüştürerek şehri markalaştırmayı, orta vadede de turizm ve kültür kenti olmayı hedeflediklerini söyledi. Şimşek, proje kapsamında, Niğde, Mersin, Adana, İzmir, İstanbul ve Anakara’da sekiz arama konferansı düzenlediklerine işaret ederek, şunları kaydetti: “Valilik önünde kurulan çadırda üç hafta süreyle yüz yüze anket uyguladık. Ayrıca internet ortamında anketler düzenleyerek daha geniş bir kitleye ulaşmaya çalıştık. Bu süreçte elde ettiğimiz sonuçları 20 Haziran 2019’da konunun uzmanlarından oluşan geniş katılımlı bir çalıştayda masaya yatırdık. Elde edilen bulguları bilimsel yöntemlerle analiz ederek sonuç raporunu hazırladık. Sonuç raporunu kitapçık haline getirerek tüm paydaşların ve bilgi kullanıcıların yararlanmasını amaçladık. Büyük bir titizlikle hazırlanan proje sonuç raporunun ve ortaya konulan yol haritasının Niğde’nin geleceği için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bundan sonra yapmamız gereken oluşturulan bu yol haritasının ivedilikle uygulamaya konmasıdır. Bu noktada yerel yönetime, kamu kurum ve kuruluşlarına, meslek örgütlerine, sivil toplum kuruluşlarına ve kent gönüllülerine önemli görevler düşüyor. İlin valisi olarak sözünü ettiğim tüm kesimlerin ve Niğdeli hemşehrilerimin bu konuya duyarlı olacaklarına yürekten inanıyorum. Bundan sonraki süreçte de proje çıktılarının uygulanmasının takipçisi olacağımı özellikle belirtmek istiyorum.”

Belediye Başkanı Emrah Özdemir ise projenin sonuç raporunun ortaya koyduğu sonuçların ve oluşturulan yol haritasının Niğde’nin geleceği için çok önemli olduğunu aktararak, Niğde’nin tarihi misyonuna uygun eğitim, kültür, bilim ve sanat şehri olabilmesi için projenin ortaya koyduğu yol haritasının uygulanması gerektiğine dikkati çekti.

AK Parti Niğde Milletvekili Yavuz Ergun da projenin Niğde’nin markalaşması yolunda birçok engeli aşarak kentin ufuk çizgisini belirleyeceğini dile getirdi. AK Parti Niğde Milletvekili Selim Gültekin ise Niğde’de marka kent olma yolunda güzel işler yapılacağı dönemin başlangıcında olduklarını aktardı. Projenin koordinatörü Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mutlu Başaran Öztürk de 22 ay süren proje kapsamında yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Yaklaşık 22 ay süren proje çalışmaları çerçevesinde, kentin tanıtım videosu hazırlandı, markalaşması için yapılabilecek yol haritaları kitap haline getirildi. Şehrin logosunda da turkuaz renkte Niğde yazısı, üzerinde ihtişamı ve heybeti simgeleyen Torosların en yüksek zirvesi Demirkazık Dağı bulunuyor.

Bu haber 2126 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum