Reklam

MAHMUT ALINAK'A CEZA EVİ YOLU

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Kars eski İl Başkanı Mahmut Alınak, "Kars Sulh Ceza Mahkemesi

MAHMUT ALINAK'A CEZA EVİ YOLU
18 Eylül 2008 - 01:22

 

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Kars eski İl Başkanı Mahmut Alınak, "Kars Sulh Ceza Mahkemesi bugün 2006/ 477 esas sayılı dosyada bana düşüncelerim nedeniyle 4 ay 5 gün hapis cezası daha verdi. Verilen kararın temyiz yolu kapalı" dedi. 

DTP Kars eski İl Başkanı Mahmut Alınak yazılı yaptığı açıklamada, "Üç gün önce cezaevinden çıktığımda, geride kalan dosyalarım için valizimi hazır tutacağım, demiştim. Yanılmamışım. Kars Sulh Ceza Mahkemesi bugün 2006/ 477 esas sayılı dosyada bana düşüncelerim nedeniyle 4 ay 5 gün hapis cezası daha verdi. Verilen kararın temyiz yolu kapalı. 12 Eylül'ün ilk günlerinde de 6 aya kadar hapis cezaları temyiz edilemiyordu. Demek ki, Tayyip Erdoğan çıkardığı bu kanunla Kenan Evren'e özenmiş" diye konuştu. 

Alınak cezasının iki nedeni olduğu belirterek, "İki yıl önce Kars Kafkas Üniversitesi Öğrenci Derneği'nce düzenlenen bir konferansta yaptığım konuşmada sivil itaatsizliğe ilişkin düşüncelerimi dile getirmiştim. Bir de yaptığım bir basın açıklamasında gençlerin ölümünün önüne geçilmesi ve akan bu kanın durdurulması için kamuoyuna, anne ve babalara çağrıda bulunmuştum. Bu hapis cezası da daha önceki cezam gibi paraya çevrildi. Ama ben bir sivil itaatsizlik eylemi olarak o para cezasını ödemeyi reddedip hapse girmiştim. Şimdi de özgürlüğümü parayla satın almayacağım ve gidip hapis yatacağım. Özgürlük bedel istiyor, ben de bu bedeli sivil itaatsizliklerle ödemeye çalışıyorum. Sürmekte olan pek çok davam daha var. Yargıtay' daki 37 aylık hapis cezaları da onaylanırsa daha uzun yıllar hapiste kalacağım. Yakınmıyorum, özgürlük mücadelesinin bir gereğidir bu. Para cezasını ödemem için önümüzdeki günlerde bana tebligat yapılacak. Ben de parayı ödemeyip hapis yatacağım. Valizim hazır, tebligatı bekliyorum"
şeklinde konuştu.


Bu haber 1130 defa okunmuştur.
Reklam