Reklam

Kurumlara talimat

Kurumlara talimat
16 Ekim 2019 - 11:34

Afet ve Acil Durum Müdahale Yönetmeliği çerçevesinde hayata geçirilen Türkiye Afet Müdahale Planı kapsamında ilimizde de Ardahan Afet Müdahale Planı hazırlandı. Planın değerlendirilmesi ve ilgili kurumlarla koordinasyonun sağlanması amacıyla Vali Mustafa Masatlı Başkanlığında toplantı düzenlendi.

Toplantıda, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından çeşitli toplantılar ve eğitimlerin ardından oluşturulan Afet Müdahale Planı hakkında konuşan Vali, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının koordinasyonunda ilgili tüm bakanlık, kurum ve kuruluşların katılımı ile ulusal düzey hizmet grubu planlarının çalışıldığını, aynı kapsamda Ardahan’da da Müdahale Planını ve 26 adet Yerel Düzey Hizmet Grubu Operasyon Planının hazırlandığını söyledi.

Vali Masatlı, “Ardahan Müdahale Planı, Türkiye Afet Müdahale Sistemi içinde yerel düzeyde yer alan ana ve destek çözüm ortaklarının görev ve sorumluluklarını, hizmet gruplarının diğer hizmet grupları ile olan ilişkilerini, afet ve acil duruma hazırlık ve müdahale süreçlerini anlatmaktadır. Olası afet ve acil durum anında etkin koordinasyon için gerekli olan hizmet grup teşkilini, ekipman ve insan kaynakları kapasitesinin mevcut durumunu ve ihtiyaç duyulan kapasiteyi de ortaya koymaktadır” dedi.

Vali Masatlı ayrıca, çalışılan planın olası afet durumunda hayati önem taşıdığını belirterek, üzerine sorumluluk düşen tüm kurumların ve yerel düzey hizmet gruplarının koordineli çalışması yönünde talimatlarda bulundu. Toplantıda AFAD Müdürlüğü tarafından, hazırlanan plan hakkında detaylı sunumlar yapıldı.

PROJELER İÇİN KARARLILIK VURGUSU

Vali Mustafa Masatlı Başkanlığında, ilimizde uygulanacak ve uygulamasına devam edilecek bazı projelerle ilgili toplantı düzenlendi.
Vali Yardımcıları, İlçe Kaymakamları, ilgili Kurum Müdürleri ve proje birimlerinin katılımıyla gerçekleşen toplantıda, ilimizde uygulan ve uygulanması yapılacak  projelerle ilgili değerlendirmelerde bulunuldu.
Vali Mustafa Masatlı, İl genelinde Milli Eğitim Müdürlüğü ve Rehberlik Araştırma Merkezi tarafından uygulanacak olan; Ardahan Okuyor, Koçumla Öğreniyorum, Veli Akademileri, Zeka Dünyamı Keşfediyorum, Akıllı Sınıflar, İş Hayatında Ben de Varım, Şehri Beraber Keşfedelim, Oyuncağımı Paylaşıyorum, Gençler Şehitlerin İzinde, Değerler Eğitimi ve Mutlu Çocuklar Projesinin uygulanacağını, bu projelerin iyi takip edilerek sürdürülebilir hale getirilmesi gerektiğini söyledi.
Vali masatlı ayrıca, SYDV’ları tarafından, Ardahan'da Kaz Üretimi Projesi ve Serhatte Şefkat Eli Projesinin uygulanmasına devam edileceğini, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tarafından, El Ele Engelleri Aşalım Projesi ve Bir Çocuk Bir Dünya Projesinin bu yılda sürdürüleceğini belirtti. 
Ardahan'da Tarım ve Hayvancılık konusunda uygulanan proje ve eylem planları ile büyük ilerleme kaydedildiğini, bu kapsamda Arıcılık Eylem Planı ve Büyükbaş ve Küçükbaş Hayvancılık Eylem Planının aynı kararlılıkla uygulanacağını, ayrıca Arıcılık Eylem Planı konusunda da olumlu gelişmelerin yaşandığını ve kararlılıkla her kurumun üstüne düşeni yapacağını  kaydetti. Toplantı da ayrıca, projelerle ilgili proje birimleri tarafından sunumlar ve bilgilendirmeler yapıldı.

STK VE DERNEKLERİ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI

Vali Mustafa Masatlı başkanlığında ilimizdeki tüm STK ve Dernekleri  kapsayan bilgilendirme toplantısı düzenlendi.
Valilik  Toplantı Salonunda, ilgili kurum yetkililerinin de katılımı ile STK ve derneklerin yetkilileriyle bir araya gelen Vali Masatlı, Güney sınırımızda Kahraman Ordumuzun  yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı'nda muzaffer olmaları temennisiyle başladığı konuşmasında STK ve derneklerin, ilimizin sosyal ve ekonomik hayatına  katkı sağlayan kuruluşlar olduğunu söyledi.
Ardahan'da ilk kez bu kapsamda bir toplantının düzenlendiğini belirten Vali Masatlı, STK ve derneklerin, herhangi bir idari ve yargısal sorunla karşı karşıya kalmamaları anlamında bu toplantının gerçekleştirildiğini bu vesile ile STK ve Dernek yöneticileri ile tanışılması, Dernekler Mevzuatı hakkında bilgilendirme yapılması, Derneklerin iş ve işlemleri ile ilgili konularda bilgilendirme yapılacağını ifade etti ve önemli bilgilendirmelerde bulundu. 
Toplantıda ayrıca yetkililerce STK ve dernekleri ilgilendiren sunumlar gerçekleştirilerek, STK ve dernek yetkililerine bilgiler aktarıldı.


Bu haber 1272 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum