Reklam
Reklam

KURA NEHRİ'Nİ KAYBETTİK

KURA NEHRİ'Nİ KAYBETTİK
03 Kasım 2020 - 18:42
Devlet Su İşleri tarafından geliştirilen proje ile Kura Nehri’nin yönünün değiştirilerek Karadeniz’e aktarılması için ihale yapılmış, bu ihale Ardahan’ın duyarlı STK’ları tarafından yargıya taşınmıştı.

Karadenizli bazı politikacılar, Kura Nehri’nin doğuşunda olan Göle Beşikkaya barajını yaparak tünel vasıtasıyla Çoruh Nehri’ne aktarılmaması için başlatılan hukuk mücadelesi kaybedildi.


Konu hakkında gazeteci Özkan Karakaya’ya açıklama yapan Ardahan Akarsu ve Göllerini Koruma Derneği Başkanı Emekli Başkomser Cevdet Şentürk, “Erzurum 1. İdare Mahkemesi’nin 30.01.2019 gün ve 2017/132 Sayılı kararının hukuka, yüksek yargı kararlarına aykırı olmasından dolayı temyizi ile bozulmasına davamızın kabulü ile dava konusu işlemin iptaline karar verilmesi için hukuk mücadelesi başlattık. Yargı süreci devam ederken, Avukatımız tarafından istenilen keşif yapıldı. Ne yazık ki Ardahan’ın çıkar ve menfaatleri doğrultusunda feryatlarımızı yargı mensuplarına inandıramadık. Neticede aleyhimize karar çıktı. Daha sonra yürütmeyi durdurma davası açtık, ancak Yüksek Mahkeme oy birliğiyle bu iddiamızı kabul etmedi. Burada çıkan sonuç, Kura Nehri kaybedilmiştir” dedi.

Ardahan’da yetişen daha önce BBP Genel başkanlığını ve Turizm Bakanlığı yapan Yalçın Topçu, AK Parti Ardahan Milletvekili Prof. Dr. Orhan Atalay ve Cumhurbaşkanı Ekonomi Politikler Üyesi Korkmaz Karaca’nın girişimleriyle konunun Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taşınması gerektiğinin altını çizen Şentürk: “Derneğimizin içinde olması kaydıyla bir gurup kurum ve STK temsilcileriyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüştürülmesi halinde haklılığımızı ortaya koyup, Kura Nehri’ni ve Ardahan’ı kurtarabiliriz. Aksi takdirde mahkeme kanalıyla kaybedilen Kura Nehri’nin yönünün değiştirilerek Karadeniz’e aktarılması durumunda, Beşikkaya barajından sonra Çayırlı Reg. ve Hes, Said Reg. ve Hes, Köroğlu Barajı ve Kotanlı Hes, Kayabeyi Barajı ve Akıncı Hes, Gürcistan sınırında ise Gürtürk Barajı ve Hes projelerinin susuz kalması nedeniyle iptal olması söz konusu olacaktır. Yine Uluslararası Su Sözleşmeleri kapsamında Gürcistan ve Azerbaycan’ın açacağı uluslararası davalarda Türkiye kaybedecektir. Dost ve kardeş Azerbaycan ve Gürcistan ülkeleriyle aramızda sorun yaşanacaktır. Bu tür gelişmelerin gerek Gürcistan, Azerbaycan ve Türkiye için çok önemli olduğunu, idarecilerimizin bu önemli ve Ardahan için hassas konuyu gündemde tutup ülkemiz lehine karar çıkmasına öncülük etmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.  
Bu haber 7337 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • murat
  5 ay önce
  Bu durum açıkça gösteriyor ki ardahan sahipsizdir seçtiğimiz vekil osun hükümete burdan giden oylar hepsi boşa gitmiş demektir yazıklar olsun zaten küçücük bir şehir ekonomisi nüfüsü belli bir güzelliğimiz vardı onuda alıyorlar elmizden allahın bize verdiği bir nehri bize çok gören karadenizli politikacılar sizlerede hayırı olmasın bu suyun
 • Hatice eren
  6 ay önce
  Bir Ardahanlı olarak Üzüldüm Recep Tayyip Erdoğan'a arz edilsin inşaallah halleder