Reklam

Komşuda protesto istifa getirdi!

Komşuda protesto istifa getirdi!
22 Haziran 2019 - 01:29

Ardahan’a komşu ülke olan Gürcistan’ın Parlamento Başkanı Irakli Kobakhidze istifa etti.

Gürcistan'da Rus parlamenterin ülkedeki temaslarını protesto eden grup ile polis arasında çıkan çatışmada 240 kişi yaralanınca Gürcistan Parlamentosu Başkanı Irakli Kobakhidze istifa etti. Ülkede Rus milletvekili Sergey Gavrilov'un Parlamento'ya hitap etmesi tepkilere neden olmuştu.

Gürcistan’ın başkenti Tiflis’te Rus parlamenterin ülkede temaslarda bulunmasını protesto eden göstericiler ile polis arasında çıkan çatışmalar büyüyünce Gürcistan Parlamentosu Başkanı Irakli Kobakhidze istifa etti.  Şu ana kadar çıkan olaylarda yaralananların sayısı 240’a ulaştı.

Başkent Tiflis’te binlerce gösterici, Perşembe akşamı Rus milletvekili Sergey Gavrilov’un Kobakhidze’nin kürsüsünden Parlamento’ya hitap etmesine tepki göstermiş ve binaya girmek istemişti.

Gürcistan Parlamentosu önünde toplanan protestocular polise taş ve şişe atmış, polis de göstericilere biber gazı ve plastik mermiyle müdahale etmişti.

Hükümetin, dün parlamento binası karşısında düzenlenen protestoda, emniyet güçleri ile halk arasında çıkan arbedede muhalefeti sorumlu tuttuğu belirtilen açıkalamada, olayların büyümesinde sorumluluğu olan herkesin kanuna göre gereken cezasıyı alacağı aktarıldı. 

Bu arada, istifası partisi tarafından açıklanan Parlamento Başkanı Kobakhidze'nin resmi temaslar için bulunduğu Azerbaycan ziyaretini yarıda keserek ülkesine döndüğü kaydedildi. 

TİFLİS'TEKİ GELİŞMELER 

Gürcistan'da muhalefet ve binlerce kişi, Rus heyetin 26. Ortodoks Parlamentolararası Genel Asamblesine katılması ve Rus Milletvekili Gavrilov'un, Parlamento Başkanının makamından konuşmasını yapması nedeniyle protesto için Parlamento önünde toplanmıştı. Göstericiler, dün gece saatlerinde Tiflis'te Parlamentoyu kuşatarak içeri girmeye çalışırken, polisle aralarında arbede yaşandı.

Olay yerinde yoğun güvenlik önlemlerini alan emniyet güçleri ise protestocuları dağıtmak için biber gazı, plastik mermi ve tazyikli su kullandı. Emniyet güçleri sabah saatlerine kadar Tiflis caddelerine dağılmış protestocuları gözaltına alma operasyonunu sürdürdü.

Yerel basındaki haberlere göre, olaylarda aralarında polis, protestocu ve gazetecilerin bulunduğu toplam 240 kişinin yaralandığı bildirildi. Yaralıların hastanelerde tedavileri sürüyor.

Dünkü gösteriye katılan muhalefet partilerin liderleri bugün bir açıklama yaparak akşam saatlerinde yine protesto düzenleyeceklerini bildirdi.

Tiflis'te yaşanan olaylar nedeniye Belarus'ta bulunan Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili'nin ziyaretini yarıda keserek, Tiflis'e döndüğü ifade edildi. 

Bu haber 1082 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum