Reklam
Reklam

KÖKSOY: HİÇBİR ŞEYDEN HABERİM YOKTUR!

KÖKSOY: HİÇBİR ŞEYDEN HABERİM YOKTUR!
20 Nisan 2020 - 22:12 - Güncelleme: 20 Nisan 2020 - 22:24

Gazetelerimiz ve internet haber sitelerimizde ‘Sayıştay, Belediyede Usulsüzlük Tespit Etti’ haberine ilişkin, bir önceki dönem Belediye Başkanı Faruk Köksoy’dan açıklama geldi.

Ardahan kamuoyunda büyük ses getiren arsa satışları yolsuzluğuna ilişkin sosyal medya hesabında açıklama yapan Kösksoy: “Ardahan yerel gazetelerinin bazılarında yayınlanan, Belediye Başkanlığı yaptığım dönemle ilgili olarak; "Belediyede Usulsüzlük İddiaları" başlıklı habere ve kamuoyuna açıklama. Öncelikle bu dosyalar arsa birim fiyat tespit komisyonunun aldığı kararlar ile ilgili olduğu anlaşılmış olup doğal olarak tarafıma herhangi bir tebligat yazılı ya da şifahi bir bilgi verilmemiştir” dedi.

O dönemdeki dosyalara vakıf olmadığını aktaran Köksoy, bu konuda sağlıklı ve detaylı açıklama şansına sahip olmadığını belirterek, kendi dönemdeki benzeri satışların uygulaması hakkında şu ifadeleri kullandı:

1. Haber konusu satışı yapılan alanlar, imar kanunu, imar mevzuatı ve şehir imar planı açısından arsa statüsünde olmayan, müstakil inşaat projesi yapılamayan, üzerinde onlarca yıl ( çoğu 40, 50 yıl) zilyetlik yapı bulunan yada imar kanunun 18. Maddesi gereği yol boşluğu vb. başka yerlerden gelen küçük hisselerden oluşan, dolayısı ile ilgilisinden başkasına satışı hukuken mümkün olmayan alanlardan oluşmaktadır.

2. Bu yerler ile ilgili taliplinin dilekçesi Belediye yetkili organı olan Belediye Meclisince, imar planı üzerinde, imar müdürlüğü teknik elemanlarından alınan görüşle değerlendirilerek müstakil olarak ihale ile satılamayacağının tespiti neticesinde talipliye doğrudan satışı kararı verilmektedir. Belediye Meclisi farklı siyasi partilerden oluşmasına rağmen bu tür alanların hassasiyeti bilindiğinden genellikle oybirliği ile kararlar alınmaktadır.

3. Belediye Meclisinin doğrudan ya da açık ihale ile satışına karar verdiği bu alan ve arsalar için "DEĞER TESBİT KOMİSYONU" oluşturulur. Bu komisyon en az 5 kişiden teşekkül ettirilir. Komisyonda Belediye Meclis üyeleri ile Birim amirleri yer almaktadır.

4. DEĞER TESBİT KOMİSYONU değerlendirmesini;
-Alan ya da arsanın yakınında açık ihale ile yapılan satış değerlerini,
-Serbest piyasa da satış değerlerini,
-Emlak Fiyat Beyan değerlerini,
-İmar haklarını (kat yüksekliği, Ticari alan olup olmadığı, bitişik ya da ayrık nizam özelliklerini),
-zilyetlik durumlarını,
-Belediyemize intikal etmiş arsa değeri mahkeme kararlarını,
-Belediyemizce alınmış istimlak kararlarını dikkate alarak birim fiyat kararlarını bunlara göre tespit edilmektedir.

5. Birim fiyatı tespiti, muammen bedel kabul edilerek, arsanın satışını Belediye Meclisi Kararı doğrultusunda, doğrudan ya da açık ihale satışını Belediye Daimi Encümen gerçekleştirir.

6. Haber konusu arsaların satışı yukarıdaki uygulama doğrultusunda gerçekleşmiştir. Karar süreçlerinde 25, 30 kişinin bilgisi olmaktadır.
Ayrıca bu satışların hepsi Sayıştay Denetiminden geçmiş hiç bir olumsuz eleştiri almamıştır. Haber konusu inceleme yerel seçimlerden hemen sonra 2019 Mayıs, Haziran aylarında Mülkiye müfettişi incelemesi neticesi olduğu anlaşılmaktadır.
Ayrıca dosya içeriklerinin, tek tek hangi mahalle, hangi cadde, kaç metrekare, kaç lira ve kimlere satıldığının da açıklanması halinde kamuoyu daha sağlıklı değerlendirecektir.

Belediye bütçesine, gelirlerine katkı yapmak için fevkalade dikkatli ve hassas hareket eden bağımsız karar alan Değer Tespit Komisyon üyelerine yapılan kamu zararı iddiası haksız ve kabul edilemez bir iddiadır ve hukuki süreç neticelenmiş değildir.
Son olarak bu haber dolayısı ile şahsıma yapılan tehdit, hakaret ve iftira sahiplerine yaptıkları hakaretleri misli ile iade ediyor, hukukî haklarımla ilgi mahkeme sürecini de en kısa zamanda başlatacağımı da ifade etmek istiyorum.”
 

Bu haber 1703 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum