Reklam

Kılıçdaroğlu, Peygamber soyundan!

Üç Dönem Ardahan Milletvekilliği yapan Ensar Öğüt ile araştırmacı yazar Mesut Özcan’ın birlikte hazırladıkları çalışmada, ‘Kureşan Ocağına mensup Kemal Kılıçdaroğlu’nun soy seceresini anlatan ‘Kureşan Ocağı Bir Liderin Göç Yolu Horasan’dan Anadolu’ya Kemal Kılıçdaroğlu’ kitabı bugüne değin bilinmeyen belgelerden yola çıkılarak hazırlandı.

Kılıçdaroğlu, Peygamber soyundan!
14 Ağustos 2017 - 11:22

Kemal Kılıçdaroğlu'nun şeceresini anlatan kitaba vatandaşlar ilgi gösterirken, Kitap bugüne değin bilinmeyen belgelerden yola çıkılarak hazırlandı.
Konuyla ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Milletvekili Ensar Öğüt, partinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun şeceresini kitaplaştırdıklarını belirterek, "Peygamber soyundan gelen, Kureyşan aşiretinden gelen, dini bütün, İslamiyet'i çok iyi benimsemiş, Seyit soyundan geliyor. Seyit sülalesinden geldiği için de genel başkanımız, dini bütündür, ibadetini evinde, Allah'a karşı yapar" dedi.

"Kemal Kılıçdaroğlu, Kureyşan aşiretinin ocağının insanıdır. Kureyşan aşireti de Hz. Peygamber Efendimizin aşiretidir. O zaman Emeviler ve Abbasiler dönemindeki savaşlardan, Peygamber Efendimizin soyu kırılmasın diye gençler Horasan'a geldi” diyen Öğüt, şunları kaydetti:  “Horasan, Türkmenistan, Afganistan, İran Horasan'ıdır. O Horasan'dan daha sonra genel başkanımızın sülalesi, Konya'nın Akşehir ilçesine geldi. Akşehir ilçesinde şu anda Seyit Mahmut Hayrani dedesidir. Hayrani'nin Akşehir'de türbesi vardır, Mevlana'nın talebesidir. Hz. Mevlana'nın yanında yetişmiştir ve Seyit sülalesinden geldiği için o sülale genişlemiştir."

''GENEL BAŞKANIMIZ DİNİ BÜTÜNDÜR''

Bu sülaleden gelenlerden Hızır Bey'in de İstanbul'un ilk kadısı olduğunu vurgulayan Öğüt, "Daha sonra Hızır Bey, Fatih Sultan Mehmet'in sadrazamlığını yapmıştır. Genel başkanın şeceresi bu. Nedir genel başkanın şeceresi? Peygamber soyundan gelen, Kureyşan aşiretinden gelen, dini bütün, İslamiyet'i çok iyi benimsemiş, Seyit soyundan geliyor. Genel başkanımızın bu yanını kimse bilmiyor. Seyit sülalesinden geldiği için de genel başkanımız, dini bütündür, ibadetini evinde, Allah'a karşı yapar" diye konuştu.

Üç Dönem Ardahan Milletvekilliği yapan araştırmacı Ensar Öğüt ile araştırmacı yazar Mesut Özcan’ın birlikte hazırladıkları çalışmada, pek çok devlet adamı ve kanaat önderi yetiştiren Kureşan Ocağının Ehl-i Beyt soyuna, dolayısıyla Peygamber soyuna dayandığı belgeleriyle ortaya konuyor. Ayrıca Fatih Sultan Mehmed döneminde İstanbul’un ilk kadılarından ve ilk belediye başkanı olan, Kadıköy’e de adını veren Kureşan Ocaklı Hızır Bey Çelebi ile Nasreddin Hoca’nın da bu ocağın mensubu olduğu belgeleniyor. Bu arada Hızır Bey Çelebi’nin oğlu Sinan Paşa’nın da Fatih Sultan Mehmed’in sadrazamlığını yaptığı vurgulanıyor. Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde sultanların birçoğu “Seyyid” soyundan gelenlere dair ferman, icazet, nasihat ve hüccetnameler yayımlamış, sonraki dönemlerde de bunlar şahitler huzurunda tasdik edilmiştir. Bu araştırmada söz konusu belgelerden ve Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı İstanbul İl Müftülüğü bünyesinde bulunan Nakibü’l-Eşraf defterlerinden yararlanılmıştır. Kitap, Kureşan Ocağı ve mensuplarına ilişkin pek çok gerçeği gün yüzüne çıkararak önemli bir konuya ışık tutuyor.

Bu haber 2864 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • burak75
    3 yıl önce
    Ebu Leheb de peygamber soyundandı..Peygamberimizin öz amcasıydı...Bilmem anlatabildim mi ???...