Reklam
Reklam

KGK BAŞKANI DİM:  MEDYA ZOR DURUMDA!

KGK BAŞKANI DİM:  MEDYA ZOR DURUMDA!
09 Ağustos 2019 - 20:27

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Kurucu Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, Kurban Bayramı nedeniyle yayınladığı mesajında, Geleneksel medyanın içler acısı durumunun endişe verici olduğunu belirterek: “Tirajlar düşüyor, reklam ve ilan gelirleri azalıyor, işsiz gazetecilerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu konuda acilen bir şeyler yapmak gerekiyor ama ne yazık ki meslek örgütleri ayrı telden çalıyor” dedi.

Dim, dini bayramlarda toplumsal manada sevgi, hoşgörü, paylaşma, yardımlaşma ve dayanışmanın arttığına dikkat çekerek, “Bayramlarımız herkesi bir araya getirmesi, birlik ve beraberliği arttırması, dayanışmayı sağlaması açısından en özel günlerimiz. Ülkemizin olduğu gibi sektörümüzün de birlik ve beraberliğe, dayanışmaya her zamankinden daha fazla ihtiyacı var” ifadesini kullandı.  

Geçtiğimiz aylarda açıklanan ve Türk medyasını da yakından ilgilendiren Adalet Reformu yasa taslağına da değinen Dim’in açıklaması şöyle:

"Hem yaygın gazetelerimiz, hem de Anadolu basınında emek veren meslektaşlarımız, Ekim ayında yasalaşacağı açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde yer alan bir madde nedeniyle bu bayrama da endişeli girdiler. Daha önce vurguladığımız gibi, taslağı açıklanan ‘Yargı Reformu Strateji Belgesi’nde yer alan icra ilanları ile ilgili maddenin yasalaşması, yaygın gazeteler ile Anadolu basınını tümden bitme noktasına getirecektir. Başta Sayın Cumhurbaşkanımız ve Adalet Bakanımız olmak üzere ilgililerin bu hususu bir daha gözden geçirmelerini arzu ediyoruz. Bizler bu konuyla ilgili hassasiyetimizi Adalet Bakanımıza, TBMM Adalet Komisyonu başkan ve üyelerine de ilettik. Söz konusu maddeye ilişkin Türk basını lehine bir düzenleme yapılacağı inancıyla, meslektaşlarımızın ve halkımızın Kurban Bayramı’nı kutlar, bayramın hepimize sağlık ve mutluluk getirmesini dilerim.”

Bu haber 1168 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • mehmet Avşar
    1 yıl önce
    Serka'dan Ardahan Üniversitesine 1.2 Trilyon para geldi. Şu anlık Eski Rektörlük Binası Merkezinde açılmış bir eğitim yeri yok. Ardahan için bir hazin son daha. Yaşasın Para.