Reklam

KARDEŞLERİN 22 YILLIK MİRAS KAVGASI!

KARDEŞLERİN 22 YILLIK MİRAS KAVGASI!
29 Temmuz 2019 - 00:00 - Güncelleme: 29 Temmuz 2019 - 11:09

Ardahan merkeze bağlı Ovapınar (Bağdat) köyünde kardeşler arasında 22 yıldır yaşanan miras davası iddialara göre hala sonuçlanmazken, 10 kardeşli aileden 5 kardeş yıllardır yok imkanlarla hak mücadelesini sürdürdüklerini ve haklarını alamadıklarını iddia ediyorlar.

1.287.923.00 TL’LİK DAVA VE ÖZETİ

“Mahkemece hüküm altına alınan 840. 363.175,15 TL kamulaştırma bedeline işleyen yasal faizle beraber olmak üzere toplam ( bugün ki rakamla ) 1. 295. 697,00 TL bedelden 7. 774, 00 TL damga vergisi kesintisi yapılarak 1. 287.923,00 TL bedeli 23 Temmuz 1997 tarihinde Avukat Müzeyyen Çiftçi Yolaçan tarafından bildirilen hesaba havale edildiği, Milli Savunma Bakanlığı tarafından gelen 20 Kasım 2014 tarihli yazısında belirttiği görülmüştür”.

Olay, 1994’te Milli Savunma Bakanlığı tarafından Ardahan’a Tugay Komutanlığı yapmak için, merkeze bağlı Atatürk Mahallesinde 80 yaşındaki Osman Öztürk’e ait 2 Bin 625 m2 ve 19 bin 360 m2 araziyi kamulaştırma çalışması başlattıktan sonra yaşandı.  22 Yıl önceki miras bedelinin bugünkü değeri yaklaşık 4 Milyon TL ettiği bilirkişiler tarafından tespit edildi.

Osman Öztürk,  en büyük erkek oğlu olan Eğitimci Binali Öztürk’e arazi kamulaştırması için vekaletname yetkisi verdiğini açıklayan Kaya Öztürk, “Milli Savunma Bakanlığı, 21 Temmuz 1997 Yılında Avukat Müzeyyen Çiftçi Yolaçan’ın talebi üzerine 23 Temmuz 1997 yılında anapara ve yasal faizi ile 1.295.697 TL parayı hesaba aktarıyor. 7.774 TL Damga vergisi kesilerek 1.287.923 TL net olarak bugün ki para ile hesaba aktarıldı” dedi.

ARAZİNİN PARASI ÖDENDİ, TAPU 12 YIL SONRA ÇEVRİLDİ

Osman Öztürk’ten çocuklara kalan miras davasına itiraz eden Kaya Öztürk ve dört kız kardeş, Osman Öztürk’ün kızı Hediye Türkoğlu’nun en büyük oğlu Ömer Türkoğlu ile birlikte hukuk mücadelesi başlattı.  

Yasal faizi ile birlikte kamulaştırma bedeli ödendiği halde taşınmazın Tapuda Maliye Hazinesi adına ferağ verme işleminden imtina edilmesi üzerine Binali Öztürk, Zülali Öztürk, Kaya Öztürk ve İlhan Öztürk aleyhine Ardahan 1. Asliye Hukuk Mahkemesine 14 Aralık 2006 tarihinde dava açılarak, Osman Öztürk adına olan kaydın iptaline ve Maliye Hazinesi adına tescili için açılan dava, 11 Kasım 2009 tarihinde kesinleşmiş olup, 17 Aralık 2009 tarihinde taşınmaz Maliye Hazinesi adına teslimi yapıldığı öğrenildiğini açıklayan Kaya Öztürk ve Ömer Türkoğlu, geride kalan 6 kız kardeşin isminin olmadığını ileri sürdüler.

İMZALAR ALINMADI!

Osman Öztürk’e ait taşınmazın parası ödendiği halde tapusu  12 yıl sonra çevrilirken, tapunun çevrilmesinde hak sahibi olan 10 kardeşin imzasının alınmaması ise akıllarda soru işareti bıraktığını belirten Kaya Öztürk ve Ömer Türkoğlu, para miktarının gizli tutulduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdüler:

PARA MİKTARI GİZLİ TUTULDU

Ömer Türkoğlu: “23 Temmuz 1997 yılında Avukat Müzeyyen Çiftçi Yolaçan tarafından para hesaptan çekilerek Binali Öztürk’ün şahsi hesabına aktarılıyor.  20 Nisan 2014 tarihine kadar varislerden Kaya Öztürk’ün Milli Savunma Bakanlığına yazmış olduğu dilekçeye istinaden kamulaştırma bedeli bilinmiyordu, Kaya Öztürk’ün süreci yasal yollardan takip etmesiyle 10 kardeşten altısı alınan paradan haberi olmadığı gibi, bu para miktarının gizli tutulduğu da öğrenilmiş oldu. ”

BİNALİ ÖZTÜRK, VEKALETNAMEYİ KÖTÜ KULLANDI İDDİASI

Osman Öztürk’ün en büyük oğlu olan Binali Öztürk’ün babasından aldığı vekaletnameyi kötü kullandığını ileri süren Ömer Türkoğlu, Kaya Öztürk ve 4 kardeş, İnegöl 1. Asliye Hukuk Mahkemesine dava açarak hak talebinde bulunduğunu söyledi.

Kaya Öztürk ise, kendisinden saklanan para miktarı ve kendisine verilmeyen hak nedeniyle 4 kardeşinin vekaletini de alarak Bursa İnegöl 1. Asliye Hukuk Mahkemesine dava açtığını söyledi.

Öztürk: “Olayın yaşandığı 1997 tarihinde henüz 16 yaşında olan Atabey Beşli ve 24 yaşında ki Durdağı Özdemir, 2017 yılında açılan ve devam eden davaya şahit oluyorlar. Beşli ve Özdemir, Aile içerisinde yaşanan miras davasına konu olan para miktarı hakkında bilgilerinin olmadığı öğrenildi.

Kamulaştırmanın kesinleştiği ve paranın alındığı tarihte daha henüz 16 yaşında olan Beşli’nin mahkemeye verdiği ifadesinde,  80 yaşındaki Osman Öztürk ile konuştuğunu, Osman Öztürk’ün paranın Milli Savunma Bakanlığından alındığını ancak bu paranın hak sahiplerine dağıtılıp dağıtılmadığını bilmediğini ama parayı her hangi bir oğlunun almış olma ihtimalinin olmadığını söylemiş.

Şahit Durdağı Özdemir ise, ‘kamulaştırma bedelinin alındığını,  Osman Öztürk tarafından kamulaştırma bedelinin tüm çocuklara eşit olarak paylaştırdığını bizzat sağlığında kendisine söylendiğini, yine Osman Öztürk, kamulaştırma parasını aldım ve çocuklarıma paylaştırdım’ dediğini çok iyi hatırlıyorum” şeklinde ifade verdiği ortaya çıktı.

Binali Öztürk ise, 25.12,2017 tarihinde İnegöl 1. Asliye Hukuk Mahkemesine verdiği ifadesinde, “23 Temmuz 1997 tarihinde Avukat hanım arayarak paranın geldiğini bana haber verdi. Ben o zaman yayladaydım ve köye geldim. Ertesi gün babamla birlikte Avukat hanımın yanına gittik, bize bir Milyar Türk Lirasını AK Bank Ardahan Şubesindeki benim hesabıma yatırdığını söyledi. Geri kalan parayı ise elden aldım” şeklinde ifade verdiği ortaya çıktı.

SİZLER BU İŞE KARIŞMAYIN, BU BİR AİLE İÇİ MESELESİDİR’

Kaya Öztürk ve Ömer Türkoğlu, haklarını aramak için Ovapınar Köyü Muhtarı ve Azaları ile görüşmeye gittiğinde ise, evin ve tarlanın tapusunu üzerine geçirdiği iddia edilen İlhan Öztürk, Muhtar, azalar ve köyün ileri gelenlerine, ‘sizler bu işe karışmayın, bu bir aile içi meselesidir’ diyerek haklarını arayan Öztürk ve Türkoğlu’na uzlaşma ortamı sağlamadığı ileri sürüldü.

Hakkını arayan Kaya Öztürk, Bursa İnegöl’de yaşayan Binali Öztürk’ün evine gidiyor, ancak Binali Öztürk Polisi arayarak ‘beni tehdit ediyor ’diye ihbarda bulunuyor.

 Kaya Öztürk, Ardahan merkeze bağlı Ovapınar (Bağdat)’a köyünde bulunan Babaocağına Yeğeni Ömer Türkoğlu ile birlikte gittiğinde ise köydeki tapuları üzerine geçirdiği iddia edilen İlhan Öztürk ve yakın akrabaları tarafından eve alınmadığı gibi, 4 Temmuz 2019 Perşembe günü Jandarmaya ihbar edildiği ortaya çıktı. Öztürk ve Türkoğlu, o geceyi Ardahan İl Jandarma Komutanlığında ifadeleri alındıktan sonra evlerine döndüğü, yine ertesi sabahı, İl Jandarma Komutanlığına giden Kaya Öztürk ve Ömer Türkoğlu haklarında işlem yapılıp yapılmadığı konusunda her hangi bir bilgiye ulaşılmadı.

Öte yandan Ovapınar köyünde ikamet eden ve köydeki tapuları üzerine geçirdiği iddia edilen İlhan Öztürk’e isnat edilen suçlamalarla ilgili gazetemiz muhabirinin kendisine yönelik suçlamalara sert tepki veren İlhan Öztürk,  tüm iddiaları ret ederek, Kaya Öztürk ve Ömer Türkoğlu’nun kendilerine iftira attığını öne sürdü. Öztürk: “Köyde bulunan arazi ve evlerden tüm kardeşlerin hakkının olduğunu, kardeşlerin talep etmesi halde haklarını vereceklerini, ancak kamulaştırma bedelinin her kardeşe eşit bir şekilde paylaştırıldığını söyledi.

Kaya Öztürk ve Ömer Türkoğlu, köyde kurduğu çadırla haklarını aramaya devam ederken, aynı görsel eylemi yani çadırı, Bursa İnegöl’de yaşayan Binali Öztürk’ün evinin önüne de kuracaklarını, hak arama mücadelesini sonuna kadar devam edeceklerini söylediler.

Bu haber 3479 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 5 Yorum
 • yasin KAYIKÇI
  10 ay önce
  1.Kadastro çalışmaları yapıldığında sizler neredeydiniz?rn2 Mahkeme vekâletnamede belirtilen şahıslar olmazsa tek kişiye tapu kesmez?rn3.Avukat parası vergi parası şahitler parası ödensin dava kazanılsın sende şimdi hak ara ne güzel dünya bu olmadı mali müşavirim burası küçük yer böyle basında aile tartışması olmaz yakışmıyor.
 • Ömer Türkoğlu
  10 ay önce
  Konuyu bilmeden iyi yorum yapmışsın gel birde beni dinle. O zaman her şeyi anlarsın. Sen beni tanıyormusun. Buroma davet ediyorum ve gelmeni bekliyorum.
 • Ayhan veli
  11 ay önce
  Yorumların hepsinin kaldırılmasını istiyorum benden yazı***
 • Ayhan veli
  11 ay önce
  Doğrudur binali öztürk ve ilhan öztürk tüm kardeşlerin haklarını yemişlerdir
 • Ayhan veli
  11 ay önce
  Komple silin yorumu