Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Ardahan'da

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, Ardahan'da
14 Ekim 2019 - 18:07

Ardahan Üniversitesi 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni, Kamu Başdenetçisi (Ombudsman) Şefer Malkoç’un katılımıyla Hoca Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Açılış Törenine; Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, Ardahan Garnizon ve Tugay Komutanı Piyade Albay Tahir Savran, Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber, Cumhuriyet Başsavcısı Koray Kesgin, Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Barış Durgun, Ardahan Barosu Başkanı Osman Nuri Yıldız, Posof Kaymakamı Murat Mete, İl Emniyet Müdürü Ünsal Hayal, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Selçuk Özdem, Ardahan Belediye Başkan Yardımcısı Enver Güngör, Göle Belediye Başkanı İlhan Gültekin, Posof Belediye Başkanı Cahit Ulgar, Çıldır Belediye Başkanı Kemal Yakup Azizoğlu, Kamu Denetçisi Saadettin Kalkan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Şakir Aydoğan, Genel Sekreter Hadi Gergit, Hâkimler ve Cumhuriyet Savcıları, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri, Üniversite Daire Başkanları, akademik-idari personel ile öğrenciler katıldı.

MALKOÇ: ARDAHAN'DA PROJELERİN HAYATA GEÇMESİYLE TÜRKİYE DIŞARIDAN HAYVAN İTHAL ETMEYECEK

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, "Türkiye'nin serhat şehri Ardahan'da projelerin hayata geçmesiyle Türkiye dışarıdan hayvan ithal etmeyecek. Kars ve Ardahan'daki bu gelişmelerden sonra dışarıya hayvan ihraç edilecek. Benim kanaatim bu" dedi.

Başdenetçisi Şeref Malkoç, Ardahan Valiliği ziyaretinde Vali Mustafa Masatlı ve yardımcıları tarafından karşılandı. Ziyarette Malkoç, şeref defterini imzaladı. Ardahan'ın önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bir kent olduğunu ifade eden Malkoç, göç veren bir il olan Ardahan'da bir çok projenin hayata geçmesi sonucu göçün tersine döneceğine inandığını söyledi.

Valilikte basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Kamu Başdenetçisi Malkoç, "İmkanları çok geniş olan bir ilimiz. Üniversitenin burada kurulmuş olması çok önemli. Rektörümüz ve valimizin anlattığı projeler çok önemli. Tecrübeleriyle Ardahan'ın ufkunu genişletiyorlar. Kısmen Iğdır, ama Kars ve Ardahan birlikte hareket ettiğini görünce daha çok mutlu oluyoruz. Tünel çalışmaları olan, Gürcistan'a kapısı olan Türkiye'nin serhat şehri Ardahan'da projelerin hayata geçmesiyle Türkiye dışarıdan hayvan ithal etmeyecek. Kars ve Ardahan'daki bu gelişmelerden sonra dışarıya hayvan ithal edilecek. Benim kanaatim bu. Bu çok uzak bir ihtimal değil. Buraların olağan üstü bir turizm potansiyeli var. Örneğin Çıldır Gölü, Ani Ören dünyada biliyor. Bunların reklamı kendileri. Ben ümit ediyorum ki bırakın Ardahan'ın göç vermesini, burası göç alır" şeklinde konuştu.

MALKOÇ: BM'NİN VARLIĞINI TESİS ETMEYE ÇALIŞIYORUZ

Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin, "Harekatta uluslararası hukukun dışında bir şey yapmıyoruz, huzuru temin etmeye çalışıyoruz, evrensel insan hakları sözleşmesinin gereğini yerine getirmeye çalışıyoruz. Birleşmiş Milletlerin (BM) varlığını burada tesis etmeye çalışıyoruz" dedi.

ARÜ Müzik Grubu'nun, Barış Pınarı Harekatı'na atıfta bulunarak seslendirdiği eserlerle başlayan törende konuşma yapan Kamu Başdenetçisi Malkoç, Ardahan'da, Hakkari'de üniversite olmasını eleştirenlerin ARÜ kampusunu görmeleri gerektiğini söyledi.

Malkoç, bir süre önce Hakkari ve Ağrı'da bulunduğunu anımsatarak, o bölgelerdeki üniversitelerle gurur duyduğunu dile getirdi.

Barış Pınarı Harekatı'nda görevli askerlerin başarılı olması için dua ettiklerini ifade eden Malkoç, şöyle konuştu:

"Türk Silahlı Kuvvetlerinin teröre karşı mücadelesi var, Allah kolaylık versin. Kim ne derse desin terörün üstesinden geleceğiz. Harekatta uluslararası hukukun dışında bir şey yapmıyoruz, huzuru temin etmeye çalışıyoruz, evrensel insan hakları sözleşmesinin gereğini yerine getirmeye çalışıyoruz. BM'nin varlığını burada tesis etmeye çalışıyoruz. Ama bizi ikide bir tehdit etmeye kalkanlara da şunu hatırlatalım; yanlış yapmayın. Karşınızdaki millet sıradan bir millet değil. Bin yıldan beri burada barışın teminatıyız."

MASATLI: BU TOPRAKLAR BARIŞ VE SEVGİ KAVŞAĞIDIR

Ardahan Valisi Mustafa Masatlı da ülkenin önemli bir dönemden geçtiğini hatırlattı.

ARÜ'deki yeni dönemin hayırlara vesile olmasını dileyen Masatlı, üniversitenin 6 bin öğrencisiyle ülkenin geleceğine katkı sağlayacağını belirtti.

Masatlı, "Bu topraklar, binlerce yıllık kültürlerin buluştuğu barış ve sevgi kavşağıdır. Ardahan ilimiz de bu kültürleri bünyesinde barındıran sevgi, kardeşlik, hoşgörü ve barış kentidir. Bu noktada önemli bir misyonu temsil eden Ardahan Üniversitemiz hiç şüphesiz bahsettiğim tüm bu değerlerin önemli bir paydaşı olarak şehrimizin gelişmesine, kalkınmasına öncülük etmektedir" dedi.

ARÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber de yeni bir eğitim öğretim dönemin açılışının heyecanını yaşadıklarını belirtti.

Barış Pınarı Harekatı'nı destekleyen Biber, dualarla Türk ordusunun yanında olduklarını dile getirerek şunları söyledi: "Yıllardır kirletilen pınarlar tekrar bu necip milletin eliyle temizlenmeye başlamıştır. Bununla huzurun, merhametin, barışın, kardeşliğin yeniden geleceğine inanıyoruz. Bu topraklarda fitne ekmeye çalışan emperyalist güçler, kirli emellere sahip insanlar uzaklaştırılacaktır. Bölgeye yeniden huzur dolu günlerin ulaşmasının teminatı olan kahraman ordumuza hep birlikte dua ediyor ve başarılar diliyoruz."

Bu haber 2003 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Vardosanlı
  2 yıl önce
  Haberde birşey dikkatimi çekti, böyle önemli bir açılışta Ardahanı temsilen bütün askeri, emniyet ve kamu görevlileri orada ama bizim Faruk efendi ortada yok. Adam yerine mi kimse koymuyor, yoksa kendini ibb başkanı gibi bir halt zannedip açılışa mı gitmiyor.
 • yasin Kayıkçı
  2 yıl önce
  2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı hayırlı olsun.