Reklam
Reklam

KAAN KOÇ: YAŞI YÜKSEK BİNALAR RİSK TAŞIYOR

KAAN KOÇ: YAŞI YÜKSEK BİNALAR RİSK TAŞIYOR
05 Kasım 2020 - 19:22 - Güncelleme: 05 Kasım 2020 - 20:03
İzmir’de geçtiğimiz hafta cuma günü meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki depremin ardından akıllara 2. deprem bölgesinde yer alan Ardahan´da ki binaların dayanıklılık durumu geldi.

Geçtiğimiz hafta İzmir’de meydana gelen 6,6 büyüklüğündeki deprem ardından, 2. Derecede deprem bölgesinde yer alan Ardahan’da, yapı yaş ortalamasının yüksek olduğunu açıklayan Mirbey İnşaatın sahibi İnşaat Mühendisleri Odası Ardahan il Temsilcisi İnşaat Mühendisi Kaan Koç, Ardahan’da ki yapıların deprem açısında risk oluşturduğunu söyledi.

İnşaat Mühendisi Kaan Koç, depremin tabiatın bir gerçeği olduğunu ve depremle yaşamayı bilmek gerektiğini belirterek, “Ardahan’ın 2. Derece deprem bölgesi içerisinde yer almaktadır. Buda ilimizde deprem riskinin yüksek olduğunu göstermektedir” dedi.

Ardahan il genelinde yapı yaş ortalamasının yüksek olduğuna dikkat çeken Koç, “Bu eski yapılar genelde denetimsiz yapıldığı için risk içermektedir. 1999´dan sonra yapı denetim sistemi geldi. Bu yapı denetim sistemi 2012’den sonra tüm illerde uygulanmaya başladı. Bu yapı denetim sistemi ve diğer denetim mekanizmaları işlediği zaman depremden kimsenin korkmasına gerek yok. Depremde yapının yıkılması için taşıyıcı sisteminin hasar görmesi gerekmektedir. Taşıyıcı sistem maliyeti bir bina maliyetinin % 35´i civarına denk gelmektedir. Yeni yapılar projeler deprem yönetmeliklerine uymak zorundadır. Ama asıl önemli olan bu projelerin uygulamada kontrol edilmesidir. Burada iş yapı denetimlere düşmektedir. Yapı denetim firmaları ne kadar tecrübeli elemanlarla ve sık denetim yapar ise taşıyıcı sistem güvenliği o kadar artar. İlimizde kalifiye usta ve beton konusunda zaten sıkıntı çekmekteyiz. Denetimleri arttırarak bu açığı kapatabiliriz. Yeterli bilgi ve birikimi olan inşaat mühendisleri ile çalışılmalı ve inşaat aşamasında yapılarımızın sürekli şantiye şeflerimizle denetlenmelidir” şeklinde konuştu.

Koç, İzmir´de yaşanan 6,6 şiddetindeki depremde hayatını kaybedenler için Allah’tan rahmet, yaralı olarak kurtulanlara da acil şifalar dilediğini sözlerine ekledi.
Haber: Şenol Kirman

Bu haber 1517 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum