Reklam

IŞIKLI UYARDI, EFSANE CUMA'YA DİKKAT EDİN

IŞIKLI UYARDI, EFSANE CUMA'YA DİKKAT EDİN
01 Aralık 2019 - 15:20

Deniz Center’ın yöneticisi Bilişim Uzmanı M. Suat Işıklı, ‘Black Frıday’dan Efsane Cuma’ya’ alışveriş çılgınlığına dikkat edilmesi konusunda uyarılarda bulundu.

​Son dönemlerde oldukça moda olan alışveriş projelerine bir yenisinin daha eklendiğine dikkat çeken Işıklı,  “Türkiye’ye yeni giriş yapan e-ticaret devi Amazon’un “Beklenen Cuma” adı ile başlattığı indirim günlerini, Hepsiburada, Gittigidiyor, Trendyol gibi birçok alışveriş firması da yapmaya başladı. Black Friday (BF) küresel çapta uygulanan nadir örneklerdendir. Sürekli tüketime yönelten satış politikaları ne kadar faydalı? Ne kadar zararlı? Bu konu son günlerde oldukça tartışılmaktadır. Black Friday hakkında gerçekleri paylaşmak isterim” dedi.

BLACK FRIDAY NEDİR? NEREDEN GELDİ?

Tüketime yönelten satış politikaları hakkında açıklamalarda bulunan Işıklı: “Öncelikle belirtmek isterim ki, adının Black Friday yani Kara Cuma olmasının dinimizde ki Cuma gününün önemini zedelemek ile bir alakası yoktur. BF aslında Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Şükran günü olan Kasım’ın dördüncü perşembesini takip eden cuma gününü ifade ediyor ve 1952’den bu yana Noel alışveriş sezonunun ilk günü kabul edilerek indirimler başlıyor. Black Friday günleri için birkaç farklı kaynaktan bilgi verilmektedir. Bazı kaynaklara göre sabah güneş doğmadan alışverişin hava karanlıkken başlaması, diğer kaynaklara göre de indirim günü şehrin trafiğinin altüst olması ve bu sorunun bir çok insanı çileden çıkardığı için kara Cuma adı verildiği söylenmektedir” ifadesini kullandı.

Deniz Center’ın yöneticisi Bilişim Uzmanı M. Suat Işıklı, alışverişe başlamadan önce dikkat edilmesi gereken konular hakkında şu ifadeleri kullandı:

“- Bir çok uyanık satıcı ürünlerin fiyatlarını gerektiğinden fazla gösterip, indirim günü yine normal satış fiyatına yakın fiyata satmayı hedeflemektedir. Bunun önüne geçmek için satın alacağınız ürünü arama motorlarında (Google,Yandex vs) mutlaka aratıp piyasa fiyatını araştırmalıyız.
- Defolu ve kullanılmış ürün satın alma riskini göz önünde bulundurup özellikle satıcı firmayı araştırmalıyız. Mutlaka faturasını almalıyız.
- Black Friday alışveriş döneminde birçok İnternet kullanıcısı siber dolandırıcıların hedefi oluyor. Bilinen online alışveriş sitelerinden alışveriş yapılmalıdır. HTTPS uzantılı alışveriş siteleri veya sitenin uygulamasını indirip alışveriş yapmayı tercih etmeliyiz. Bildiniz güvenli cihazları kullanmalısınız.
- Aşırı derecede indirim gösteren alışveriş reklamlarına dikkat edilmelidir. Sürekli sosyal medyada ve email adreslerimize kampanya reklamları gelmektedir. Emin olmadan bu reklamları tıklamak bilgilerimize erişim izni verebilir.
- En önemlisi de alışverişe başlamadan önce ilk düşünmemiz gereken şeyin satın alacağımız ürüne ihtiyacımız var mı? Toplumun ekonomik sıkıntı çekmesinin en büyük sebebi de gereksiz harcanan paradır.”


Bu haber 843 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum