Reklam
Reklam

"İSA GÜVEN BANA GÜVEN" SLOGANI İLE YOLA ÇIKTIM

16 Ocak 2022 - 17:45 - Güncelleme: 16 Ocak 2022 - 17:49
Ankara Kahveciler Odası Başkanı İsa Güven, yaşanan pandemi nedeniyle kahveci esnafının zor günler geçirdiğini ve kahveci esnafı için TBMM’de yeni düzenlemelerin yapılması gerektiğini söyledi. Güven, "Esnaf ve sanatkarlar bu ülkenin bel kemiğidir, omurgasıdır, çimentosudur ve orta direğidir. Küçük esnaf ve zanaatkar yok oldu" dedi.

Ardahan Haber Gazetesi ve ANKA Haber Ajansı’na kahveci esnafın yaşadığı sorunları aktaran Ankara Kahveciler Odası Başkanı İsa Güven, 2022 beklentileri hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Güven: 23 Ocak’ta Ankara Kahveciler Odası kongresinin yapılacağını açıklayan mevcut Başkan İsa Güven, 16 yıldır sürdüğü göreve yeniden talipli olduğunu ve Başkanlığa seçilerek güven tazeleyeceğini söyledi.

Pandemi nedeniyle en çok sıkıntı yaşanan sektörlerin başında gelen kahvehanecilerin sorunlarının ele alındığı söyleşi de, gazeteci Karakaya'nın sorularını da yanıtlayan Oda başkanı İsa Güven, Türkiye Kahveciler ve Büfeciler Federasyonu Genel Başkanlığına da adaylığını açıkladı.

26 yılı aşkın bir süredir kahvehane sektöründe faaliyet gösterdiğini ve aynı zamanda yerel bir gazetenin imtiyaz sahipliğini yaptığını sözlerine ekleyen Güven, "Ankara Kahvehaneciler Odası Başkanı olarak, Türkiye Kahvehaneciler Federasyonuna da adayım. 2022 yılının 1. ayının 29'unda yapılacak oda seçimimiz sonrası, Haziran ayında yapılacak Federasyon seçiminde bu sektörde faaliyet gösteren meslektaşlarımın onayını almak için çalışıyorum. Allah nasip ederse 1300 esnafımızı temsil etmek istiyorum. 'İsa Güven bana güven' sloganı ile yola çıktım. İnşallah başarılı olacağım. Bütün kahvehanecilerin genel başkanı olacağım" dedi.

2 MİLYON 100 BİN KÜÇÜK ESNAFIMIZ VAR

Ülke genelindeki Sivil Toplum Kuruluşları ve yapıları hakkında da bilgi veren Ankara Kahvehaneciler Odası Başkanı İsa Güven sözlerini şöyle sürdürdü, "Türkiye'de 2900 meslek odası var. Kahvehaneciler Odası da bunlardan biridir. 82 adette Odalar birliği bulunmaktadır. Ayrıca 13 tane de federasyonumuz var. Tüm bu birliklerin çatısı ise Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu’dur. Bu konfederasyonun genel başkanı Bendevi Palandöken'dir. Bu konfederasyona bağlı 2 milyon 100 bin adet küçük esnafımız bulunmaktadır"

ESNAFTAN GELEN TALEP ÜZERİNE ADAY OLDUM

Ülke genelinde 1300'ün üzerinde kahvehane ve büfe işletmesinin çektiği sıkıntılara da değinen İsa Güven, "Kahveci esnafı deyip geçmemek lazım. 26 yıllık sektörün içinde bulunan biri olarak bizim kahveci esnafımızın 5 adet sorunu var. Bu sorunları bir oda başkanı olarak çözemedik ama Allah nasip kısmet ederse, Türkiye Kahvehaneciler Federasyonu Genel Başkanı olduğum takdirde, tüm bu sorunları ilk 6 ay içinde çözeceğime söz veriyorum. Bunun için Türkiye'yi dolaşıyorum. Meslektaşlarımın bana karşı sevgisinin olduğunu görüyorum. Göreve aday ol diye gelen talep üzerine aday oldum zaten. Herkes elini taşının altına koyacaktır. Ben göreve hazırım"

KİMSE ESNAFI SOKAĞA ÇEKEMEZ!

Küresel salgının ülkeyi soktuğu ekonomik sıkıntılar ve çözüm önerilerini de dile getiren İsa Güven, "Kimse bugün krizi bahane edip esnafı sokağa çekemez. Çünkü bu vatan bizim bu bayrak bizim, gidecek başka bir vatanımız yoktur. Buradan tüm sivil toplum başkanlarına seslenmek istiyorum. Bugün ülkemizde olağan üstü bir sıkıntı var ama Türkiye Cumhuriyeti güçlü bir devlettir. Biz siyaset yapmayacağız siyaseti siyasetçilere bırakacağız. Çağrım şu; Takım tutar gibi parti tutmayın, sivil toplumun partisi olmaz, iyi yapanı takdir edin kötü yapanı eleştirin, STK'lar hiç bir partinin arka bahçesi olmamalıdır. Ben başkan seçilirsem iktidarı iyi yapmışsa takdir edeceğim. Kötü yapmışsa muhalefeti de eleştireceğim.
Bugün küçük esnaf ve zanaatkar ülkenin bel kemiğidir. Rahmetli Turgut Özal'ın ortaya koyduğu orta direk vardır. Bunun için ben İsa güven olarak diyorum ki, herkes işini yapacak.
Esnaf ve Zanaatkâr kolay-kolay sokağa inmez, 2001 krizinde Ankara'da esnaf yürüdü. Ben İsa güven olarak diyorum ki, sokakta hak aranmaz. Bir masa etrafında oturarak iktidarıyla muhalefeti eleştireceğiz. Tabi ki olağan üstü bir durum olursa sokağa ineriz. Ancak vatanımızı savunuruz"

İSA GÜVEN, GÜNDE 3 SAAT UYKUYLA SORUNLARI ÇÖZDÜ

Covid salgını sürecinde sektörde faaliyet gösteren esnafların sorunlarını tek başına çözdüğünü ileri süren Güven, "Bu pandemi de herkes gibi biz kahveci esnafı da çok sıkıntılar çektik. Meslek örgütleri bu süreçte nerdeydi. Orta da yoktu. Bu krizde ben günde 3 saat uyku ile geçirdim. İsa Güven bu sorunları biliyor. Bu süreçte İsa Güven'nin cep telefonu susmadı. Ben bu krizi yönettim. Türkiye genelinde 114 tane meslek odamızla sürekli istişare yaptım. Bu sorunları iktidara muhalefete götürüp çözdük. Bu çalışmalarım neticesinde vergi mükellefi olan esnafımıza 12 bin TL hibe destek aldık. Ayrıca 50 bin lira da faizsiz kredi imkanı bulduk. Bugün esnafımızın kullandığı kredi oranı iki katına çıktı. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken başarılı desem yalan olur, başarısız desem de yalan olur. Başkanımız çalışıyor ama daha verimli çalışması lazım. Dik durması lazım. Bugün ben STK başkanı olarak, çalışmazsam kim bana güvenir. Ben buradan meslek odaları üyelerine sesleniyorum. Başkanlarınız çalışıyorsa oy verin çalışmıyorsa oy vermeyin. 114 adet meslek odamız delegelerine de sesleniyorum. İsa Güven çalışmıyorsa bana da oy vermeyin. Ama ben çalışıyorum" dedi.

TÜRKİYE'DE KAHVEHANECİLER KAN KAYBETTİYSE BUNU FETÖCÜLER BAŞLATTI

Avrupa Birliğine uyum yasaları kapsamında 2005 yılından itibaren çıkarılan yasalar ile kahvehaneci esnafının kan kaybettiğini de söyleyen İsa Güven, "Önceden basın yoktu medya yoktu bu görevi kim yapıyordu. Kahveci esnafı yapıyordu. Kahveci esnafı ayaklı gazete gibiydi. Medyanın bugün ki gibi güçlü olmadığı bir süreçte kanaat önderleri şimdi kahvehane dediğimiz o zaman kıraathane dediğimiz kahvelerimize gelir fikir telakkisinde bulunurdu. Yıllardan beri ülkede kahvehanelere yönelik bir algı vardır. Kahvehaneleri kumarhane olarak gösterildi. Oysaki kahvehaneler kültürü bir üniversite gibidir. Bizim kahveci neden kan kaybetti. 2005 yılında çıkan dernekler kanunu oldu. 2553 sayılı dernekler kanunu değişti. Bu kanun 5253 sayılı dernekler kanunu oldu. Eskiden dernekler kongre yapınca temsilci gelirdi. Şimdi ne oldu evrak üzerinde yapılmaya başlandı. Hükümetin yetkisi kaldırıldı. Bu dernekler kanununu yapan FETÖ'cülerdir. Bunun araştırılması lazımdır.

Hükümet denetçisi kalkar mı niye kalksın bunu FETÖ yaptı.Sıkıntının başı budur. Ankara'da 22 bin ülke genelinde ise 122 bini aşkın dernek bu yasadan sonra kahve gibi çalışmaya başladı. Vergi vermiyorlar. Bunun 60 tanesi sosyal destek, diyelim saygı duyalım. Ama bu dernekler arasında 60 bin adette kumarhane gibi faaliyet sürdürüyor. Polis izinsiz giremiyor. Denetleyemiyor. Dernek adı altında faaliyet gösteren bu yapılarda birde lokal var. Bir yılını dolduran lokal statüsü alıyor. Uyuşturucu burada, kumar burada. Polis lokala ve derneğe giremezken kahvehaneler serbest istediği gibi girip denetim yapıyor. Adam dernek adı altında açmış mekanı, vergi yok denetim yok. Ben kahvehaneci esnafı olarak 17 çeşit vergi ödüyorum. Ben çayı 2 liradan satıp vergi öderken onlar 1 liradan satıp bir kuruş bu devlete katkı sunmuyor. Birde benimle rekabet yapıyor. Burada en büyük sıkıntı haberli denetimdir. Derneğe denetime gelmek için haber vermek zorundadır. Ülkenin başına bela bu dernekler kanunudur” açıklamasında bulundu.

MEKAN İKİYE BÖLÜNECEK, SİGARA İÇENLER YA DA İÇMEYENLER DİYE İKİ BÖLÜME AYRILMALI

Kahvehanecilerin kan kaybetmesine bir sebepte 2007 yılında çıkarılan yine Avrupa Birliği uyum yasaları çerçevesinde sigara yasağı olduğunu belirten Güven, sözlerinin devamında şunları söyledi: “Sigara yasağı için önerimiz var. Sigara içenler ve içmeyenler diye. Sigara içenler sigara içen kahveye gidecek. İçmeyenler ise sigara içilmeyen mekanlara gidecek. Ya da bir mekan ikiye bölünecek sigara içenler ya da içmeyenler diye iki bölüme ayrılacak. Bu önerimiz özellikle kış için dikkate alınmalıdır.”
Reklam
Bu haber 914 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum