Reklam

İKİ KONU, İKİ SORU?

İKİ KONU, İKİ SORU?
09 Eylül 2021 - 19:50 - Güncelleme: 09 Eylül 2021 - 20:09
Ardahan Belediyesi tarafından 2020 yılında yapılan Ardahan Kura Nehri Yaşam Projesi Fizibilite Raporu Hizmet Alımı ihalesinin içeriğinde 2,5 km uzunluğunda Kura Nehri boyunca tek taraflı olarak Yaya Yolu, Bisiklet Yolu, Peyzaj ve sadece 2 adet köprünün yerlerinin belirlenme fizibilite raporu çizim işi için 93 Bin 530 TL ödenmiş. Denetim Komisyonu raporuna göre, ihale edilen bedelin çok fazla üstünde olduğu tespit edilmiştir.

ANDAÇ KURT KİMDİR?

Aydın’ın Didim ilçesinden Ardahan’a gelip 3 Bin TL’lik iş nasıl 93 Bin 530 TL’ye Andaç Kurt’a verildi? İlgili ihale, 21 F kapsamında pazarlık usulü ile adrese teslim yapıldığı iddia ediliyor.

2020 yılında yapılan Ardahan Kura Nehri Yaşam Projesi Fizibilite Raporu Hizmet Alımı ihalesinin; pazarlık usullü yapılıp istenilen firmalardan piyasa araştırması yapılması, ihaleye katılmak için davet edilip teklif verilen 3 firmanın dışında, ihaleye katılmak istiyorum diye belediyeye dilekçe vermesine rağmen teklif dosyası verilmeyen firmaların olduğu, ihale piyasa araştırmasına 3 adet firmanın fiyat vermesine rağmen 1 adet firmanın teklifi ile ihalenin bir kişinin katıldığı ortamda 1 kişinin inisiyatifine bırakılarak sonuçlandırılması, 83.562,50 + KDV’ye ihalenin yaklaşık maliyetinin belirlenip ihaleye katılan 1 firmanın da 62,50 TL kırım ile 83.500,00 TL + KDV’ye ihaleyi pazarlıksız alması pazarlık şartlarının ve rekabet ortamının oluşmadığı tespit edilmiştir.

En önemli detaylardan birisi de bu çalışmadan önce DSİ tarafından görüş alınmamış olup rapor hazırlanıp ödemesi yapıldıktan sonra DSİ tarafından iptal edilmiştir, ödenen para kamu zararı oluşturmuştur. (yevmiye no: 1766)

BARIŞ GÜRE, FARUK DEMİR’E NEYİ HATIRLATIYOR?

Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir’in talimatıyla Kura Yöresel Ürünler için Ardahan’da bir firmayla anlaşma yapıldı. İlgili firma, yaklaşık 5 Bin TL karşılığında resim çalışmasını tamamlayarak Kura Yöresel Ürünler için web sitesi hazırlığı yapacağı sırada, iş ve işlemler Barış Güre adlı Ankara’da bir firmaya 30 Bin TL karşılığı verildiği iddia ediliyor. Bu firma Ardahan’a gelmeden ve hiçbir resim çalışması yapmadan Ardahanlının çektiği ve hazırladığı resimleri alıp basit bir işlem yaparak Belediyeye faturayı gönderdiği ileri sürüldü. Ardahanlı firma avucunu yalarken, Ankaralı firma parayı cebine indiriyor. Belediye Başkanı Faruk Demir’e soruyoruz? Bu Barış Güre kimdir? Size neyi hatırlatıyor?

ÖNEMLİ NOT: Gazetemiz yaşanan haksızlıkları aydınlatmaya devam edecek.  Haberlerimizi okuyan bazı yorumcular bizi eleştireceğine, Devletin malı nasıl çar çur ediliyor? Birde bu işlere kafa yorsunlar! İşi bilmeden dışarıdan gazel okumaya benzemez bu işler. Kafasını kuma gömenlerden değiliz. Gazetecilik yani işimizi yapıyoruz!
 
Bu haber 2023 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Ferhat kaya
  2 hafta önce
  vay arkadaş ! dizi filmleri aratmıyor bu ardahan belediyesi. her gün yeni bir rezillik. yapı*** asfaltta kapatmıyor artık.
 • Ankaradan memleket sevdalısı
  2 hafta önce
  Yaşanan haksızlıkkara göz yuman değilde ortaya çıkarandır gazeteci. Mesleğinizi onurunuzla ve şerefinizle yaptığınız için müteşekkirim.
 • EL FARUKİ DEMIRİ ÖZKANİ MAKTUMLARI
  2 hafta önce
  Aydından gelir çünkü oralarda yasayacagi icin gittiginde kendi işlerini rahat yapsın zonguldaktan gelir çünkü kardeşi orda rahat yaşasın diye seninde hatan var gazeteci sende paşalara biat ediyorsun paşa gönlün oyle istiyor