Reklam
Reklam

HÜSEYİN KIZILATEŞ'TEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

HÜSEYİN KIZILATEŞ'TEN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
02 Ocak 2022 - 18:31 - Güncelleme: 02 Ocak 2022 - 23:18
 KIZILATEŞ: "DERNEKÇİLİK 'KAZ GECELERİNDE' PARA TOPLAMAK İÇİN DEĞİL, ÖRGÜTÜLÜ TOPLUM BİLİNCİ OLUŞTUMAK İÇİN YAPILMALIDIR"

STK alanında başarılı çalışmalarıyla tanınan Ankara Göle Dernek Başkanı Hüseyin Kızılateş, Gazetemizin imtiyaz sahibi Özkan Karakaya ile Göle Derneği başta olmak üzere gündeme ilişkin birçok konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Başkan Kızılateş, "Yeni dönemde derneğimiz bünyesinde hemşerilerimiz ile Ankara'daki bürokrasi arasında bir köprü kurmak için bir çalışma yapmak istiyoruz. Bu çalışma ile iletişim ağlarımızı geliştireceğiz. Kahve kültüründen kurtulup, derneğimizi Ankara'daki Göleli hemşerilerimize hizmet sunan kütüphanesi olan sohbetlerin yapıldığı bir kompleks haline getireceğiz. Şuanda Ankara'da var olan Göle köy dernek sayımız 14 oldu. Ankara Göle Derneği olarak bizim derdimiz burada dernek kuramayan tüm köylerimizin ortak derneği olmaktır. Derneğimizi bir devlet dairesi gibi her gün açık bulunduruyoruz. Yöneticilerimiz sürekli dernek ile alakalı olması da aktif olmamızı kolaylaştırıyor" dedi.

ANKARA'DA GÜÇLÜ BİR LOBİ OLUŞTURMAK İSTİYORUZ

Dernek çalışmaları hakkında bilgi de veren başkan Kızılateş, "Ankara'da en büyük sıkıntımız lobi eksikliğimizdir. Maalesef hemşerilerimiz arasında çekememezlik gibi bir hastalık var. Kendi köylüsünün hemşerisinin paçasından çektiğini görüyoruz. Başkent Ankara'da daha güçlü olmak istiyorsak, örgütlü bir şekilde ortak hareket etmemiz gerekiyor. Gerekirse dernekler arasında işbirliği yapılmalı. Siyasi kimliklerimiz bir tarafa bırakılarak öncelik memleket denilerek ortak karar alma noktasında buluşmalıyız. Bizi burada temsil eden Milletvekilimiz Orhan Atalay'a sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Ankara'daki Ardahan ve ilçelerinin dernekleri geçmişte, siyasilerin çantacılığını yapıyordu. Bu düzenin değiştiğini görüyoruz. Gücümüzün farkına vararak artık siyasi partilerin bizlere saygı duymasını sağladık. Burada siyaset yapan hemşerilerimizi destekleyerek lobimizi oluşturturduk. Siyasi örgütlenme olmadığı sürece dernekçilik olmuyor. Biz bir envanter çıkardık. Bu envantere göre nüfusumuzun dağılımı ile en az 3 ilçede ilerideki dönemde Ardahanlı bir belediye başkanı çıkarmamız mümkün olacaktır. Geçen seçimlerde yaptığımız müdahale ile yüzde 8 oranında etkimiz oldu" açıklamasında bulundu.

GÖLE'NİN TANITIMI KAZ GECELERİ İLE OLMAZ

Ankara Göle Dernek Başkanı Kızılateş, uzun süredir tartışma konusu olan ve Ardahan'da birçok kişi tarafından da eleştirilen tanıtım gecelerine de açıklama getirdi. Başkan Kızılateş, "Tanıtım denilince ilk akla gelen kaz gecelerinin artık bırakılması gerekiyor. Tanıtım adı altında para toplamaktan öteye gidemeyen bu faaliyetlerden hemşerilerimiz bıktı.  Bir ilin bir ilçenin tanıtımı büyükşehirlerde örgütlenmeler ile olur biz Ardahan ve diğer ilçelerinin büyükşehirlerde çok fazla örgütlenemediğini görüyoruz. Metrepollerde dernek denilince akla gelen kaz geceleri fikrini bir kere aklımızdan çıkarmalıyız. Bu nedenle biz Ankara Göle Derneği olarak bundan sonra kaz gecesi yapmayacağız. İlimizin ilçemizin tanıtımını biz memleketimizde yapacağız" ifadelerini kullandı.

DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKARAK BAŞARILI OLABİLİRİZ

Memleketlerinden iş aş ve kariyer için çıkan ve metrepollerde siyasi ve ekonomik olarak üst seviyeye gelen Ardahanlı hemşerilerimizin olduğunun altını çizen Ankara Göle Dernek Başkanı Hüseyin Kızılateş sözlerini şöyle sürdürdü; "Burada bizlerin bir Ardahanlı olarak gurur duyduğumuz insanlar var. Bu insanlarımızın kalbi halen daha memleket için çarpıyor. Tüm imkânlarını kullandıklarını görüyoruz. Örnek olarak Ankara'da Özgür Erdem İncesu, Vedat Irmak,  Sercan Çığgın, Sait Atalay, Erhan Atalay ve Canip Kara, bizim gururumuzdur.

Ardahan'dan Göle'den gelen her vatandaşın yardımına koşan bir hayırseverdir. Bu değerlerimize sahip çıkmamız lazım. Ardahan'a Göle'ye katkı sunmak istiyorsak, artık yeni şeyler yapmak zorundayız. Büyükşehirlerdeki değerli siyasetçilerimize, iş insanlarımıza ulaşarak onları ortak payda olan memleket faydasına işler yapabilirsek başarılı olabiliriz. Şehircilik kavramı buralarda en üst düzeyde herkes bu kavramı kullanarak şehirlerine katkı sağlamanın peşinde iken bizler halen daha kaz gecelerinde ne kadar para toplayabilirim düşüncesinden çıkmadıkça bir yere varmamız imkansızdır.

Bugün Yeşil Göle dediğimizde bir yabancının ilçemize geldiğinde gördüğü manzara bize yakışıyor mu? Anlatılamayacak kadar sorunumuz var. Coğrafi güzelliğimiz haricinde ilçemizin bir sembolü bile halen daha yapılamamış. İsviçre Alpleri ile Göle'nin coğrafi yapısı aynı olmasına rağmen bizler bugün halen daha bunun farkına varamamışız."

GÖLELİ MANDIRACILAR BİNDİĞİ DALI KESİYOR

Ankara Göle Dernek Başkanı Kızılateş, ilçenin en büyük sıkıntısının sosyo-ekonomik yapısının geliştirilememesinden kaynaklandığını da ileri sürerek şunları aktardı, "Ardahan'ın Göle’nin en büyük sıkıntısı sermayenin ilçeden göç etmesidir. Göle'de bindiği daldı kesen sektör olan mandıracılar gelirlerinin yüzde 90'ını başka illere götürüyor. Memlekette kazandığı paralar ile buralarda paralarını betona yatırıyor. Ama şunu bilmelerini isterim bu iş böyle giderse yarın bir litre süt alacak bile bir çiftçi bulamayacaklar. Yatırımlarını Ardahan'a yapmayan kar marjını Ardahan'dan, Göle'den çıkaran mandıracılar adeta Ardahan'ı sömürüyor. Bizler göçün en önemli nedeni olan sosyo-ekonomik koşulları ortadan kaldırmak istiyorsak memleketimizdeki aksaklıkları açık bir dille ifade etmek zorundayız" ifadelerini kullandı.

GÖLE BELEDİYE BAŞKANI, KANAAT ÖNDERLERİNDEN AKIL ALMALI

Çeyrek asırdır Başkent Ankara'da yaşamasına rağmen memlekete olan sevdasını ve görevini yerine getirmek için dernekçilik faaliyetleri ile uğraştığını söyleyen Başkan Kızılateş, "Bizler yıllar önce aş ve iş için çıktığımız gurbette memleketimize olan sevdamızı da büyüttük. Benim gibi yüz binlerce insan, memleketinden başka illerde yaşasa da baba ocağımızı da düşünüyoruz. Bu sebeple ilimizdeki ilçemizde her gelişmeden haberdar oluyoruz. İlgimiz alakamız hep memleketimizdeki gelişmelerde oluyor. İlçemizde en küçük bir yatırım bile bizleri gururlandırıyor sevindiriyor. Göle Belediye Başkanının çalışmalarını takdirle izliyorum. Ancak il dışında çok başarılı mühendislerimiz, mimarlarımız kanaat önderlerimiz var bunlardan istifade edebilirse daha başarılı olacağını düşünüyorum. Bunu başarabilirse Göle'de çok başarılı bir kalkınma atılımı yapabilir. Göle'deki esnafımız dükkânlarını düzenlese mesela şehre ne kadar güzellik katabilir bunu düşünebiliyor musunuz? Bizler Ankara Derneği olarak yenilikler yapmak için insanların beynini tokatlanmasını istiyoruz. Bunu başarabilirsek Göle'yi daha güzel bir ilçe yapabiliriz" dedi.

GÖLE'DEKİ ORMAN KATLİAMI SOSYO-EKONOMİK SIKINTILARDAN KAYNAKLANIYOR

İlçede süregelen orman katliamına da değinen Başkan Kızılateş, "Göle'de durdurulamayan bir orman katliamı var. Yeşil Göle dediğimiz bizim bu ormanlarımızdan gelen bir adlandırmadır. İnsanlarımızın işe ihtiyacı var. Bu ekonomik sıkıntılarda köylülerimizi orman hırsızlığına sevk ediyor. Bu ekonomik sıkıntıları gidermeden Göle'de orman katliamını durdurabilmek mümkün değil. Bizim ormanımız var ama gerçekten ormandan nasıl faydalanırız bunu bilmiyoruz. Afetler, iklim değişikliklerine bakarsanız bunların hepsinin tek sebebi doğanın yok edilmesidir."

TANITIIM GÜNLERİ İLK DEFA HEDİFİNE ULAŞMIŞTIR

Geçtiğimiz günlerde Ankara'da gerçekleştirilen Ardahan Tanıtım Günleri hakkında da konuşan Ankara Göle Dernek Başkanı Hüseyin Kızılateş, "Yıllardır beklediğimiz hedeflediğimiz bir tanıtım günü organizasyonu yapılmıştır. Bu tanıtım bana göre hedefe ulaşılmıştır. Bunun takdirini elbette halk verecektir. Ama gördüğümüz manzara bunu doğrular nitelikteydi. Biz Dernek olarak son yılların en iyi tanıtım günlerine şahit olduk. Bir günde on binlerce kişinin ziyaret ettiği bu tanıtım günleri daha Ardahan'ın ismini duymayanlara Ardahan'ı tanıtmış oldu. Ardahan tanıtım günlerinin bir olumlu gelişmesi de bana göre artık Ardahan denilince akla Kars gelmedi. Bu tanıtım günleri üzerimizdeki Kars baskısını ortadan kaldırmıştır. Bizler Kars olmadan daha başarılı olabileceğimizi bu tanıtım günlerinde görülmüştür" ifadelerini kullandı.

TÜM DERNEKLER İLE ORTAK HAREKET ETME KARARI ALDIK

Dernekçilik faaliyetlerinden de söz eden başkan Kızılateş, "Ankara Göle Derneği olarak bir projemizde Ankara, İstanbul, İzmir ayrımı yapmadan artık tüm Ardahan ve Göle dernekleri ile iş birliği içinde olacağız. Bu kapsamda diğer illerdeki ve Ankara'da birçok dernek başkanı ile istişarelerde bulunduk. Memleketimiz için yapılacak bir çalışmada birlikte hareket etme kararı aldık. Öncelikle eğitim alanına katkı sunmak olacaktır. Ortak sevdamız memleket ise neden beraber hareket etmiyoruz. Bu görüşmelerimiz diğer dernek başkanlarımız ile yapıldı ve aynı fikirde olduğumuz kararlaştırıldı. Örneğin bir yardım kampanyası yapılacak ise bunu bütün derneklerimiz ile paylaşıp, 500 kişiye ulaşabiliyorsak bunu ikiye üçe katlayabiliriz. Pandeminin yarattığı dezavantajları ortadan kaldırmak içinde özen gösteriyoruz" dedi.

KUTUPLAŞMA BİZLERİ DEĞERLERİMİZDEN VE BİRBİRİMİZDEN KOPARIYOR

Ülkede yaşanan sosyo-ekonomik sıkıntıların son zamanlarda topluma da yansıdığını belirten Başkan Kızılateş, "Önümüzdeki en büyük tehlike toplum olarak birey olarak çok fazla kutuplaşmaya doğru gittiğimiz gerçeğidir. Son zamanlarda değerlerimizin üzerine çıkardığımız siyasileşme nedeniyle ortadan kalktığı kanaatindeyim. O kadar siyasileşmişiz ki, artık iki kişi bir araya geldiği zaman bile siyasi çekişme yapılıyor. Artık insanlar cenazelerde, acılı günlerimizde bile bunları görüyoruz. Bu kutuplaşma toplumda nefret tohumlarının yeşermesine neden olmaktadır. Özellikle sosyal medyada artık insanlar birbirlerine galiz küfürler etmeye başladı. Bununla mücadele etmemiz gerektiği kanısındayım. Çünkü herkesin aile bireylerine varıncaya kadar bu çürüme hat safhaya geldi" değerlendirmesinde bulundu.

FARKINDALIK YARATMAK İÇİN YENİ FİKİRLERE İHTİYACIMIZ VAR. BİZ GÖLE
DERNEĞİ OLARAK DÜNYA ARDAHANLILAR GÜNÜ YAPILMASINI İSTİYORUZ


Gelişen teknolojik imkanlar ile iletişimin geldiği son safhada bunu şehrimizin tanıtımı için kullanılması fikrinde olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Kızılateş, "Bugün dünya artık bir köy olmuştur. Dünyanın bir ucundan bir başka ucuna ulaşmak ve kitleleri bir araya getirmek bu teknoloji ile mümkündür. Bizlerde Ankara Göle Derneği olarak teknolojinin bu nimetlerinden faydalanarak, 'Dünya Ardahanlılar Günü' diye bir farkındalık yapılması için çalışma başlattık. Şehrimizin gelenek ve göreneklerini tüm dünya ile paylaşacağımız bir farkındalık yaratmalıyız. Ardahan'ının nüfusunun 10 katı yani 1 milyona yakın bir insana ulaşabilir onlara memleketlerini hatırlatabilirsek bu müthiş bir şey olur" dedi

GÖLE ARDAHAN ARASINDAKİ REKABET ARTIK BİTİRİLMELİDİR

Göle Ardahan'ın en büyük ilçesidir, yıllardır hem siyasette hem de ekonomi de bir ayrımcılık yaşandığını görmek kendilerini üzmektedir diyen Başkan Kızılateş sözlerini şöyle tamamladı:  "Göle Ardahan arasında rekabetten doğan bir çekememezlik olduğunu düşünüyorum. Göle ve Ardahan bir insanın iki eli gibidir. Bunun nedenini ben kişisel menfaatlerin oluştuğu özellikle siyaset alanından kaynaklandığını düşünüyorum. Bunun giderilmesi de kimlik siyasetini ortadan kaldırmakla mümkün olacaktır.

Ortak kimliğimiz Ardahan'dır. Ardahan'ı bilen zaten Göle'yi bilecektir. Bu ayrımcılık maalesef burada da görülüyor. Adam ben Göle'liyim diyor. Tamam, kardeşim sen Gölelisinde Göle nerede Ardahan'da. Bu dil siyasetten gelen bir dil. Bu geçmişten gelen siyasi çekişmeler sonucu ortaya çıkmıştır. Orta vadede bu ayrımcılığı kaldırabiliriz diye düşünüyorum.Bu duygu ve düşünceler içerisinde Ardahanlı hemşehrilerimin ve milletimizin yeni yılını en içten duygularımla kutluyor, 2022 yılının ilimiz, ülkemiz ve tüm İslam Alemi’ne hayırlar getirmesini temenni ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”
Reklam
Bu haber 2271 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 2 Yorum