Reklam

HANAK'I KURTARACAK BÜYÜK PROJE

HANAK'I KURTARACAK BÜYÜK PROJE
29 Ocak 2020 - 23:06

Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, Belediye bütçesini iki katına çıkaracak Güneş Elektrik Santrali (GES)’in kurulması için çalışmaların başladığını söyledi. 

850 BİN DOLARLIK PROJE

Hanak Belediyesi için yapılması gereken en büyük hizmetin Güneş Elektrik Santrali olduğunu açıklayan Başkan Büyükkaya, “GES Güneş Enerjisi Elektrik Santralı istasyonunu kurup akışkanlığını sağlayacak ve sürekli devam ettirecek bir gelirimizin olması lazım. Ön lisans çalışmasını tamamladık. Bu projenin para kaynağını çözmeye çalışıyoruz. 850 Bin Dolarlık para kaynağını bulduğumuz anda işe başlayacağız. Araş Edaş Ardahan İl koordinatörlüğü ile anlaşma yaptık, ürettiğimiz enerjiyi Aras Edaş’a satacağız” dedi. 

MİLLETVEKİLİ ATALAY’A TEŞEKKÜR

2018 yılında doğalgaz çalışmalarını başlattıklarını ve ilgili firmayla görüştüklerini de dile getiren Başkan Büyükkaya, “İlgili firma, yaşanan ekonomik durgunluğu gerekçe göstererek doğalgaz projesini ileriki yıllara erteledi.  Tabi bizde işin devamlı takipçisiyiz. Burada siyasi bir engelleme söz konusu değildir. İnşallah Hanak ilçemizi en kısa sürede doğalgaza kavuşturacağız. Bildiğiniz gibi partimizin milletvekili yoktur, ancak AK Parti Milletvekili Orhan Atalay’la sürekli istişare halinde çalışıyoruz. Sayın Atalay, ilçemizin sorunları konusunda ciddi bir hassasiyet gösteriyor. Hangi projeyle Milletvekili Atalay’ın yanına gittiysek eli boş dönmedik, ilçem adına Sayın Atalay’a teşekkür ediyorum” ifadesini kullandı. 

TOKİ’YE ALTERNATİF PROJE ÜRETTİK

Konut yapımı için Toplu Konut İdaresi’ne Taşdemir Çoban döneminde verilen arsa için yeterli sayıda müracaat olmayınca TOKİ mevcut arsayı geri Belediyemize tahsis etti diyen Başkan Büyükkaya: “Belediyemize ait olan arsa üzerinde imar çalışması başlattık. Parselasyonu yapılan tüm arsaları gurbetçilerimize sattık. Vatandaş, müstakil tek kat yada çift kat üzerine evini kendisi yapacak. Şu anda 3 gurbetçimiz kendi evini yaptı ve diğer gurbetçiler için iyi bir örnek ortaya çıktı. Yine 20 dönüm araziyi TANAP firmasına sattık. TANAP burada kendi çalışanları için 48 adet konut yaptı. 15 Hanaklı hemşerimde bu konutlarda istihdam edildi. Eski belediye lojmanımıza memurlarımız için 2+1, 1+1 konut yapacağız” dedi. 

KADEME İLE BÜYÜK TASARRUF SAĞLIYORUZ

Hanak Belediyesine kazandırdıkları araç bakım onarım kademesi ile 150 Bin TL kara geçtiklerini aktaran Başkan Büyükkaya, “Buradaki amaç, Belediye giderlerini sıfır düzeye indirmektir. Geçmişte bir aracın bir cıvatası bozulduğu zaman çekiciyle Hopa’ya götürülüyordu. Bin liralık masraf 5 Bin TL fatura olarak yansıyordu. Bu masrafın önüne geçmek için Kademe hizmet binamızı kurduk. İstanbul’dan Kocaeli’nden birçok yerden malzeme desteği geldi belediyemize, şu anda bir aracın motorunu indirebilecek, her şeyimiz hazır, biz kendimiz parçayı söküyoruz, yetişmiş elemanlarımız da var, ekibimiz araçlarımıza yapım noktasında her türlü bilgiye ve ekipmana sahip bir parça fiyatına arabamızı tekrardan canlandırıp hizmete sokuyoruz. 

SERKA’DAN EN FAZLA PROJE ALAN BELEDİYEYİZ

Kapalı halk pazarı projemizi yaptık tamamladık. Terminali şehrin dışına çıkarmak için projesini hazırladık ancak, elimizdeki meblağ yeterli olmadığı için şu anda yapamıyoruz. SERKA’dan en fazla projesi geçen belediye Hanak belediyesidir. Göreve ilk başladığımızda ilçemizin su sorununu kalıcı olarak çözdük. İlçemizin nüfusu artıyor, yaklaşık 150 aile Hanak’a geri dönüş yaptı. Huzurlu bir ilçeyiz herhangi bir sıkıntımız yok, gençlerimizin bile kötü alışkanlığı yok, cinayetin olmadığı, hırsızlığın ve gaspın olmadığı gayet huzurlu bir kentiz” şeklinde konuştu.

Bu haber 2850 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum