Reklam
Reklam

HANAK BELEDİYESİ'NDEN 2. KAVILCA BUĞDAYI EKİM ETKİNLİĞİ

Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya'nın ilçede geleneksel hale getirdiği kavılca buğdayı ekimini bu yılda yapacağını duyurdu.

HANAK BELEDİYESİ'NDEN 2. KAVILCA BUĞDAYI EKİM ETKİNLİĞİ
06 Mayıs 2022 - 13:58 - Güncelleme: 07 Mayıs 2022 - 19:35

8 Mayıs Pazar günü Hanak Belediyesi Konferans Salonunda panel ile başlayacak etkinlik daha sonra sahada kavılca buğdayının toprakla buluşmasıyla sona erecek.

Hanak Belediyesi Konferans Salonunda saat 8 Mayıs 2022 Pazar günü saat 12:00'da Kavılca buğdayının önemini anlatan video gösterimi ile başlayacak programda; İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Yenileme A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Gökhan Günaydın, Türkiye'de tarımın önemini anlatan bir konuşma yapacak.

Daha sonra konuşmacı olarak kürsüye çıkacak Ardahan 21-22- ve 23. Dönem Milletvekili Ensar Öğüt ise, ülke genelindeki tarım politikaları sorun ve çözüm önerilerini içeren bir sunum yapacak. Panelde son olarak ise bölgede yöresel peynir üreticisi İlhan Koçulu bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaşacak.

"Türkiye, tarımsız, tarım kooperatifsiz olmaz" sloganıyla bu yıl ikincisi düzenlenecek olan Hanak 2. Kavılca Ekimi programı hakkında açıklama yapan Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, "Her yıl düzenlediğimiz benim bu bölgede yaygınlaştırdığım kavılca buğdayının ekimini yapacağız. Kavılca buğdayı Göbekli tepeden buyana günümüze kadar gelen ata dede tohumu kaybolmaya yüz tutmuştu. Biz Kars Kafkas Üniversitesi ve bölgede bulunan vakıflar ve derneklerle istişare içinde bulunarak çalışmamızı yürüttük ve ekimine başladık" dedi. 

CHP'li belediyeler olarak tarıma verdiği önemi de vurgulayan Başkan Büyükkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:  "Cumhuriyet Halk Partisi ve bütün Belediyeler, İstanbul’dan Ankara’ya, Mersin’den Hataya Hatay’dan Fındıklı’ya oradan da Şavşat ve susuza kadar bütün belediyeler seracılık sebzecilik tarım tohum gübre, bölgelerin koşullarına göre çiftçiye destek veriyoruz. Her yıl köylerimizde çiftçimize bu tohumları vererek tarımın çoğalmasını sağlıyoruz. Hem natürel ve doğal ürünler elde edecekler hem de ev ekonomisine katkı sunacaklar bununla beraberde köydeki kadınlarımızın hem sosyalleşmesi hem de evlerinin ekonomisine bu elde etmiş oldukları Kavılca buğdayından ekmek yaparak ev ekonomisine büyük katkı sunacaklarına inanıyorum. 2016 yılında Kavılca Ekimine 300 kilo ile başlayarak 50 tona ulaştık. Kavılca buğdayını her yıl altı yedi köye dağıtarak bunun çoğalmasını sağladık. Buğdayımızın özelliği yüksek rakımda yetişen yaklaşık 2000 metre yüksek dağ kesiminde yetişiyor. Ayrıca verimi çok yüksek olup glüteni çok düşüktür. Bu nedenle son zamanlarda Covid 19 hastalığının ortaya çıkmasıyla natürel doğal ürünlerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi; “Milli ekonominin temeli tarımdır” diyerek bizde buradaki vatandaşlarımızı köylerimizi tekrardan tarıma teşvik ve çabası içerisindeyiz.” 


 


Reklam
Bu haber 750 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 2 Yorum
 • Nejdet Kanbir
  2 hafta önce
  https://cildirovaun.com/index.php/2022/05/07/ata-tohumuna-sahip-cikan-ciftci-yogun-talep-alinca-uretimde-hedef-buyuttu-anadolu-ajansi/
 • Vatandas
  2 hafta önce
  Kaç yıldır kavalca reklamı yapılıyor. Ekonomiye bir katkısını göremedik. Ayrıca bu tohumları kime vermişler onları da açıklasalar iyi olacak. Biz hanakta tarımla uğraşıyoruz. Belediyeden sorup soruşturduk ama bir türlü alamadık.