Reklam
Reklam

HAKAN ÇAPAN: ÇİFTÇİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ

HAKAN ÇAPAN: ÇİFTÇİMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ
14 Haziran 2021 - 23:17
Saadet Partisi Genel İdare Kurulu Üyesi ve Kaşkar Süt Mamülleri Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Çapan,  “Kuraklığın vurduğu köylümüze bu yıl daha çok sahip çıkacağız. Köylümüz yüksek süt fiyatları ile mutlaka desteklenmeli ve eğer önlem alınmazsa köylümüzün sermayesi bu yıl üçte bire düşecek” dedi.

Bölgede yaşanan kuraklığa dikkat çeken Çapan, sorunları çözüm önerile masaya yatırdı. Kuraklık sebebiyle hayvan fiyatları yarıya yarıya düşecek. Yapılan her işin 'gider'leri, bir de 'gelir'lerinin olduğunu belirten iş insanı Hakan Çapan, “Eğer giderler gelirlere yakın veya eşit olursa; o işin heyecanı, enerjisi azalır. Eğer giderler gelirleri geçer ise; bu defa da o iş devam ettirilemez bir hal alır ve faaliyetini sonlandırmak zorunda kalır. Ardahan ve tüm ülkenin çiftçisinin durumu, bu yıl bahsettiğimiz şekilde. Kuraklık Ardahan'ı da ağır şekilde vuruyor. Her tarafını yakıp geçiyor. Tarih Haziran ayı ortası. Yağışlar her yılın ortalamasının oldukça altında. Akşam saatlerinden itibaren hava sıcaklığı aşırı düşmekte. Bu sebeplerle çayırlarda ve meralarda yeşerip büyüme yok denecek düzeyde. Eğer yağışların ve gece sıcaklıklarının düşüklüğü bu şekilde devam ederse, elde edilen kaba yemlerde %50 ile %60 oranında bir azalma olacaktır ve yaşanan bu durum felakettir” ifadesini kullandı.

KURAKLIK SEBEBİYLE HAYVAN FİYATLARI YARIYA YARIYA DÜŞECEK!

Kuraklığın doğal sonucu olarak tarımsal ürünlerin değeri kuraklığın şiddetine orantılı şekilde artacağını aktaran Çapan, “Bu yıl; çok çok kötü ve zor atlatıla bir yıl olacak. Hükümetin son derece yanlış tarım ve hayvancılık politikaları sebebiyle zaten can çekişen tarım ve hayvancılık Ardahan'ımızda çok zor bir yıl daha yaşayacak. Allah köylümüze, çiftçimize yardım etsin.  Daha şimdiden, besleyicili sadece %3 olan Kuru Samanın kilosu: 1,50₺'ye, Ot'un kilosu: 2,00₺'ye, 50kg'lik Yem Çuvalının fiyatı: 150₺'ye dayanmış bile! Kuraklık böyle devam eder ise; Kuru Saman; 2,00₺ ile 2,50₺'ye, ot; 2,5₺ ile 3,00₺'ye,  50 kg'lik Yem'in Çuvalı; 200,00₺'yi geçecek.  Bu durumda köylümüz hayvancılığı nasıl yapacak?  Sorumluluğu bulunan siyasiler bu kötü gidişata acilen eğilmeli ve çözüm bulmalıdırlar. Aksi halde kuraklık ve kıtlık, köylümüzü perişan edecek” diye konuştu.

KÖYLÜMÜZÜN SERMAYESİ BU YIL ÜÇTE BİRE DÜŞECEK

Kuraklık sebebiyle saman, ot ve yem fiyatları fahiş şekilde artacağına dikkat çeken Çapan, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Dolayısıyla hayvan beslemenin maliyetleri de çok çok ağır olacaktır. Bundan dolayı hayvan fiyatları da çok düşecek.

1)- Köylümüz/Çiftçimiz Ak parti hükümetinin yanlış tarım politikaları sebebiyle hem zaten çok çok yüksek fiyatlarla (Litresi 7,50₺ üzerinden) mazot ödeyerek sürüm, ekim yaptı, önümüzdeki günlerde de biçim, toplama, balyalama, taşıma yapacak ve patos çalıştıracak. Ama tüm bu işleri yaparken, öncelikle çok yüksek fiyattan mazot almaktadır.

1. Yüksek maliyeti bu..

2)- Çiftçimizin kendisine yetecek ait arazisi olsa bile, kuraklık sebebiyle ihtiyaç duyduğu ot ve samanın en fazla %40'nı veya %50'sini elde edecek. Geriye kalan ihtiyacını çok çok yüksek fiyatlardan satın alabilecek.

Bu da 2. maliyet artışı olacak.

3)- Bu girdilerin kat kat yükselmesine karşılık Çiftçimizin tek bir geliri var; o da hayvan satışından elde ettiği gelir.  Kuraklığın doğal sonucu; kıtlık, Kıtlığın doğal sonucu ise; Havyan fiyatlarının düşüşü olacağından, Ardahan köylümüzün bu yıl hem girdilere (ot, saman ve yeme) 2 kat para ödemek zorunda kalacak, hem de hayvan fiyatları düşeceğinden geliri büyük miktarda düşecek. Bundan dolayı sermayesi üçte bire düşecek. Bu bir felakettir. Bu durumda köylümüz yüksek süt fiyatları ile mutlaka desteklenmelidir. Kuraklık sebebiyle maliyetler fahiş şekilde artarken, hayvan fiyatları da dip yapacaktır. Bu durumda köylümüze hem devletimiz, hem de köylümüzün sütlerini alan firmalar mutlaka destek olmalıdır. 2022 yılı sezon (mayıs, haziran ve temmuz ayları) sütleri için verilecek avanslar için süt fiyatları en az 3,50₺ ile 4,00₺ arası olmalıdır ki, Kilosu 2₺'ye çıkacak Saman, Kilosu 2,5₺'ye çıkacak ot, Kilosu 4₺'ye çıkacak Yemin maliyetleri köylümüz tarafından karşılanabilsin, hiç değilse hayvanını yaza çıkarabilsin.”
 
Bu haber 1059 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum