Reklam
Reklam

HAKAN AYDIN, CUMHURBAŞKANI'NDAN NE İSTEDİ?

HAKAN AYDIN, CUMHURBAŞKANI'NDAN NE İSTEDİ?
07 Nisan 2020 - 09:46 - Güncelleme: 07 Nisan 2020 - 09:52

Geçtiğimiz hafta partisinin il başkanlarıyla telekonferans yoluyla görüşen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz'ün bizzat ilettiği tohum talebi anında yanıt buldu. Bu kapsamda Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi programını başlatan Tarım ve Orman Bakanlığı, 21 ilde üreticilere tohumların yüzde 75'ini hibe edecek. Bu programda Ardahan yer almıyor.  

YÜZDE 75'LİK HİBEDEN ARDAHAN YER ALMADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tohum talebini ileten AK Parti Erzurum İl Başkanı Mehmet Emin Öz'ün talebi anında yanıt bulurken, tohumların yüzde 75'ini hibe alacak 21 il içerisinde Ardahan’ın olmaması tepkilere neden oldu.

AK Parti Ardahan İl başkanı Hakan Aydın’ın da katıldığı telekonferans toplantısında Ardahan’ın sorunları hakkında her hangi bir talepte bulunup bulunmadığı öğrenilmezken, temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan Ardahan’ın yüzde 75'lik hibeden faydalanmayacak olması çiftçinin moralini bozdu. Siyaset ve bürokrasi arasında yaşanan gerilimin içinde sıkışan Başkan Aydın, Ardahan’ın birçok sorununu ilgili bakanlıklara ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a iletmediği ileri sürülürken, tünel ve yollar yıllardır bitirilemiyor. Başkan Aydın’ın konu hakkında nasıl bir açıklama yapacağı merak ediliyor.

ERZURUM'DAN ÜLKE TARIMINA KELEBEK ETKİSİ

Telekonferansla yapılan toplantıda Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında tarımın önemine vurgu yapan AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz, Erzurum Pasinler Ovası başta olmak üzere Erzurum'un ekilebilir alanlarının değerlendirilmesi gerektiğini dile getirmişti. Talebi olumlu karşılayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yeni bir kurulun oluşturulduğu müjdesini vererek durumun değerlendirileceğini kaydetmişti.

TOHUMUN %75'İ HİBE OLACAK

Edinilen bilgiye göre toplantının üzerinden bir hafta bile geçmeden konuyu çözüme kavuşturan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekli talimatları vererek ülke tarımında adeta kelebek etkisi oluşturdu. Başkan Öz'ün talebiyle başlayan Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı kapsamında 21 ilde buğday, arpa, kuru fasulye, mercimek, mısır, ayçiçeği ve çeltik tohumu hibe olarak dağıtılacak. Tarım ve Orman Bakanlığından yapılan açıklamada yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için, proje kapsamında belirlenen 21 ilde üreticilere tohumların yüzde 75'inin hibe edileceği vurgulandı.

70 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR

Yaklaşık 20 milyon TL bütçeyle uygulanmaya başlanan proje kapsamında 364 bin dekar alanın ekilerek toplam 70 bin ton rekolte elde edilmesi öngörülüyor. Proje sonunda elde edilecek bitkisel üretim değerinin 220 milyon TL olması bekleniyor. Proje kapsamına alınan iller şöyle: Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Bingöl, Çanakkale, Erzincan, Erzurum, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sivas, Tokat, Uşak, Yozgat.

Bu haber 1637 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum