Reklam
Reklam

Gürcistan'da Saakaşvili'nin adayı seçimi kaybetti

Gürcistan'da Saakaşvili'nin adayı seçimi kaybetti
30 Kasım 2018 - 12:20 - Güncelleme: 30 Kasım 2018 - 12:58

Ardahan'a iki sınır kapısıyla komşu olan Gürcistan'da düzenlenen cumhurbaşkanı seçimlerinin ikinci turunda hükümetin desteklediği Salome Zurabişvili'nin seçimi önde götürdüğü öngörülüyor. Ülkedeki en büyük televizyon kanallarından Rustavi 2 ile İmedi TV'nin sandıkların kapanmasının ardından yayınladığı anketlerden, Zurabişvli'nin yüzde 55 ile 58 arasında oy alarak seçimi önde götürdüğü tahmin edildi.

Kanallarda anketlerin açıklanması ardından Zurabişvili'nin taraftarları başkent Tiflis'in sokaklarında kutlamalara başladı. Zurabişvili'yi destekleyen iktidardaki Gürcü Hayali Partisinin Genel Merkezinin bulunduğu bölgede zafer konseri düzenlendi.

Zurabişvili ise anketlerden çıkan sonuçlarını değerlendirmek amacıyla düzenlediği basın toplantısında "İlk olarak herkese teşekkür etmek istiyorum. Bugün ülkede prensip bir karar verildi" dedi.

Zurabişvili, seçimlerin ülkenin geleceği için son derece büyük önem taşıdığını kaydetti. Zurabişvili, Gürcistan Merkez Seçim Komisyonu tarafından çıkacak resmi sonuçları bekleyeceklerini dile getirerek, "Gürcü halkının bu prensip kararının doğrulanması için elbette resmi sonuçlarını bekleyeceğiz" diye konuştu.

Gürcistan Merkez Seçim Komisyonundan alınan bilgiye göre, kayıtlı 3 milyon 528 bin 658 seçmenden bir milyon 975 bin 845'i sandık başına gitti. Öte yandan, Komisyon, ilk resmi sonuçlarını yerel saat 02.00'de açıklayacağını bildirdi.

MİHAİL SAAKAŞVİLİ'DEN "SİVİL İTAATSİZLİK" ÇAĞRISI

çağrısı Anket sonuçları yayınlandıktan sonra bir televizyon kanalında seçimlerle ilgili açıklama yapan eski Cumhurbaşkanı Grigol Vaşadze'nin aday olduğu ana muhalefet partisi Birleşik Ulusal Hareketi'nin kurucusu ve eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, halkı seçim sonuçlarını kabul etmemeye çağırdı. Vatandaşlarına yönelik sivil itaatsizlik çağrısında bulunan Saakaşvili, yarından itibaren halkın protestoları başlatması gerektiğini ifade etti.

Bu haber 935 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum