Reklam

 Göle Kadın Meclisi'nden örnek proje 

 Göle Kadın Meclisi'nden örnek proje 
31 Mayıs 2019 - 16:07

Ardahan’da sebze, patates gibi organik tarım ürünlerinin yetiştirilmesi için harekete geçen İstanbul Göle Kadın Meclisi Derneği, Göle Köprülü Belediyesiyle ortak kekik tohumu ve Göle'de patates üretimi projesini hayata geçirecek.

Sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde çalışmaları başlatan Göle Kadın Meclisi Derneği, elde edilecek bütün gelirlerin tamamını kız öğrencilerin eğitim ve öğretimi için harcayacak.

Göle Kadın Meclisi Dernek Başkanı Türkan Deli ve Başkan Yardımcısı Filiz Kılıç, Göle ovasının üretime dönüşmesi için bütün Gölelileri üretim yapmaya davet etti.

AMACIMIZ ÜRETEN TOPLUMU YARATMAK

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Göle Kadın Meclisi Dernek Başkanı Türkan Deli, “Asıl amacımız işsizlikten dolayı kahvehanelerde zaman geçiren erkekler ile işsizlikten dolayı gününü evde geçiren veya televizyon karşısında dizi izleyen kadınlarımızı alanlarda üretim sürecine katmaktır” dedi.

Üretim konusundaki projelerini açıklayan Başkan Türkan Deli, “Son zamanlarda soğan ve patates önemli ürünler haline geldi. Bizim gübre ve ilaç görmemiş organik topraklarımız ile meralarımızın çoğu ekilip biçilmiyor. Biz Kadın Meclisi Derneği olarak Göle Köprülü Belediyesiyle ortak sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdik. Kekik tohumunu biz aldık. 5 dönüm tarlayı da Köprülü Belediye Başkanı Yücel Akkoç tahsis etti. Başkan ekecek, biçecek ve ürünü İstanbul'a kadar getirecek. Pazarlamasını da biz Kadın Meclisi yapacağız. İkinci olarak Göleli hemşerimiz Cihangir Karabacak, bizim bu projelerimizi duyduktan sonra ektiği 2 dönümlük tarlayı bize verdi. Sonbahar mahsulünü bize ücretsiz verecek, biz de eğitime harcayacağız. Asıl amacımız üretim konusunda bütün Göleli çiftçileri üreticileri yüreklendirmektir. Bu nedenle bu çıkışımızı bir girişim olarak görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

KÖYLERDE SEMİNERLER VERİLECEK

Bu yıl Göle Kaşar Festivali çerçevesinde köylere gidip seminerler vereceklerini ifade eden Türkan Deli, “Köylerde üretimin işsizliği ne kadar azaltacağı konusunda sunumlar yapacağız. Özellikle Kooperatiflerin kurulması için alt yapıyı bu sayede kurmuş olacağız. Tunceli örneğinde olduğu gibi hem halkı üretime katacağız, hem de eğitim için maddi anlamda alt yapı oluşturacağız. Tüm bu projelerin ortak paydası Göleli ve Ardahanlı kızların eğitimlerine katkı sağlamaktır. Biliyoruz ki bizim coğrafyada kadın olmanın, anne olmanın öğrenci olmanın koşulları zordur” diye konuştu.

BELEDİYE BAŞKANINA TEŞEKKÜR

“İstanbul Göle Kadın Meclisinin kendine görev ve sorumluluk yüklediği en temel konu, kız öğrencilerinin okumasını kolaylaştırmaktır ”diyen Başkan Deli, ”Bizim bu sosyal sorumluluk projelerimize katkı sunan, destek veren Köprülü Belediye Başkanı Yücel Akkoç’a ve Göleli esnaf Cihangir Karabacak’a şahsım, Göle Kadın Meclisi adına ve özelikle kız öğrencilerimiz adına şükran ve teşekkürlerimi sunuyorum.

Yine Göle Kadın Meclisi Derneği olarak Göle Kaşar Festivaline katılarak, ‘Haççenin Hecesi’ tiyatro oyununu Göle’ye taşıyacağız. Yıllar sonra eski sinema salonunda geçmişe bir yolculuk yapılarak eğitimin, coğrafyamızın en büyük sermayesi olduğunu gözler önüne sereceğiz” şeklinde konuştu. 

Bu haber 1733 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum