Reklam

ESOB Başkanı İskender Yılan'dan özel açıklamalar

Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İskender Yılan, Oda faaliyetleri ve esnafların sorun ve sıkıntılarının giderilmesi için yapılan çalışmalar hakkında 23 Şubat Gazetemize önemli açıklamalarda bulundu.

ESOB Başkanı İskender Yılan'dan özel açıklamalar
17 Kasım 2017 - 21:13

Göreve geldiği günden itibaren Ardahan’daki esnafların sorunlarına çözüm bulmak için gece gündüz çalışan Yılan, 2 yıllık başarılı görev süresince yaptığı ve yapacağı projeleri açıkladı.

ESNAFIN KREDİ SORUNU ÇÖZÜLDÜ

ESOB’a kayıtlı yaklaşık 800 üyenin başta kredi sorunları olmak üzere bankalardaki ve maliyedeki sorunlarına çözüm arayışlarında büyük bir yol kat ettiğini vurgulayan Başkan İskender Yılan, KOSGEB kredilerinden 510 esnafın sıfır faizli bir yıl ödemesiz kredi kullandıklarını vurguladı.

MAAŞ VE HARCIRAH ALMAYAN BAŞKAN

Halk ve Vakıflar Bankası ile yapılan protokol ile Ardahan esnafına düşük faizli 100 bin TL kredi imkanı sağladıkları belirten Ardahan Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İskender Yılan, göreve geldiği günden itibaren yönetim kadrosunun maaş ve toplantı ücreti almadıklarını söyledi.

Geçmiş yıllardan kalan borçları ödemek için yönetim kurulu olarak hiçbir ücret ve maaş almıyoruz ESOB başkanı Yılan: “Personelimizin maaş ve ücretlerinin zamanında ödenmesi ile borçların ödenmesine özen gösteriyoruz. 30 yıllık bir esnaf olarak esnaf kardeşlerimizin sorunlarına bir nebze olsun çözüm bulmanın derdindeyiz” dedi.

BANKAYI ESNAFIN AYAĞINA GETİRDİ

Son yıllarda ESOB’a getirdiği yeniliklerle adından söz ettiren Başkan İskender Yılan, proje ve çalışmaları hakkında sözlerini şöyle sürdürdü:

“Birliğimizin hizmet binası TESK tarafından yaptırıldı. Bu hizmet binası Ardahan’a çok güzel katkı sundu. Ancak birlik adına yapılan hizmet binasında maalesef esnaf odası hiç yararlanmadı. Birlik ve oda muhalefetinden dolayı bizden önceki birlik başkanları 10 yıl boyunca odayı hizmet binasına taşıyamadılar, insanlara iyi hizmet sunamadılar.  Görev yaptığım 2 yıllık dönemde odanın birlik binası içinde hizmet vermesini kararlaştırdık. Odayı birlik binasına taşıdık, diğer odalarda orda ve karşında valilik ve maliye var. Ancak bu hizmeti yaparken banka odaya uzak kaldı. Vatandaş bankaya gidiyor, sıra alıyor, park yeri bulamıyor bir külfet oldu. Bunu da büyük illerde ki gibi bankacılık sistemini odamıza kazandırdık.

ESNAF ÇAYINI İÇERKEN, İŞİ 5 DAKİKADA ÇÖZÜLÜYOR

Esnaf geliyor orda çayını içerken dekontunu alıyor, parasını ödüyor, işi en kısa sürede halloluyor.  Buda iyi bir sistem. Yani aynı binada, aynı katta işlerini halledip gidiyorsun. Mesela yoğun bir esnafısınız işletmenizden ayrılamıyorsunuz. Bakkalsınız, marketsiniz odamızdaki personel iki dakika içinde işlerinizi yapıyor ve evrakını veriyor çıkıp gidiyorsun. Bu sistem benim başkanlığımda oldu. Esnaf diyor ki başkanlığa devam et, varsa projelerin hayata geçir

Biz esnafa işyeri kredisi için protokol imzaladık. Genel merkezimiz Halka Bankası Genel Müdürlüğüyle yaptığı protokolü bizde Halk Bankası Ardahan şubesiyle yaptık. 500 Bin TL kredi kullanan bir esnafımız 10 yıllık süre zarfından bu krediyi geri ödemeye başlıyor. Ayrıca küçük esnaf için 0,5 faizle 50-100 Bin lira olan kredi limitini 500 Bin liraya çıkardık. Maliye ile esnaf arasında diyalog kurduk, esnafımızın maliye borçlarını yapılandırdık. Yine Defterdarlıkla bir protokol yaptık. SGK ile de aynı şekilde işbirliği yaptık. Sicile kayıtlı tüm esnafımıza çeşitli toplantı ve mesaj yoluyla bu çalışmaları bildirdik. KOSGEB’ le bir koordine uygulamasına giderek Ardahan genelinde 510 tane esnafımıza 1 yıl geri ödemeli sıfır faizli kredi kullandırmasını sağladık. Bu tür çalışmalar yapılırken, personelimiz gece ve hafta sonu çalıştı. Burada ki amacımız yeter ki Ardahan’ a sıcak para girsin.

ŞOFÖR ESNAFINA MÜJDE!

Şoför esnafı, taksici, minibüsçüler ve yük taşımacıları için de Halk Bankasıyla da anlaşmaya gittiklerini belirten Başkan Yılan:

“Şoför esnafı belediyeden kayıtlı taksi plakasıyla ilgili bedel yazısını alarak 100 bin lira bedelle Halk Bankasından kredi kullanabilecek. Banka bedeli dikkati alacak ve karşılığında 0,5 faizle şoför esnafı kredisinden yararlanabilecek.

Siyasi partiler bu seçime karışamaz. Bu seçimde esnaf karar verecek. Benim partim esnaftır. Esnaf adayları teraziye koyacak, ölçecek ona göre oyunu verecek. Benim yönetimimde tüm parti mensupları var, Kongre caddesinden esnaf var, sanayi esnafı var yani her yerden yönetimimizde esnaf var. Hepsi de birbirinden üstündür.  Bizlerle birlikte 8 ay kışın altında kalan esnafımız var. Hiçbirimizin bir şeye ihtiyacı yoktur. Biz odaya geldik geleli yönetimimizle şunu konuştuk, yönetim kurulumuza harcırah adı altında para vermeyiz. Bizim tek hedefimiz güzel hizmet verebilmek, parayla pulla işimiz yok. Zamanım olduğu için ben bu odayı yönetiyorum. Zamandan dolayı şanslıyım. Çocuklarım benim işlerimi yapıyorlar, bende esnafımızla ilgileniyorum sorunlarını her zaman dile getiriyorum. Ankara’ da olsun, burada olsun, bankalarda olsun, bürokraside olsun her zaman esnafın sorunlarını dile getiriyorum.  

ULUSAL MARKETLER ARDAHAN’A FAZLA GELİYOR

Geçen gün ki beyanımda da BİM’ lerle ilgili, hatta ulusal marketlerle ilgi açıklamamız şöyle olmuştur. 100 bin nüfusun altındaki illerde ulusal marketlerin olması doğru değildir. Bu yasallaşacak. TESK ve Ticaret Bakanlığına yapmış olduğumuz önerge başvuruları yasalaşacak. 20 bin nüfusu olan ilimizde 13-14 tane ulusal market Ardahan’ a fazladır. Küçük esnafı bitirdi. Sadece bakkal değil ki bu diğer bütün grupları bitirdi ve bu sıcak parayı alıp götürüyorlar. Bunlar doğru şeyler değildir hep beraber el atacağız. Esnaf şuanda direniyor bu ulusal marketler Ardahan’ a fazla geliyor. Esnaf olmadan Ardahan olmaz. Esnaf ülkenin bel kemiğidir. Yani ben yetkililerden şunu istiyorum esnafsız bir ülke bir yönetim olamaz, esnafla, çitçiyle hareket edeceksin. Biz bunu istiyoruz. Göçü durduramıyoruz. Göçü işte bu şekilde durduramıyoruz. Biz sadece esnafın sorununu dile getirmiyoruz. Çiftçilerinde sorunlarını dile getiriyoruz. Biz bunu her zaman Ankara’da dile getiriyoruz. Zaten Ardahan’ da ana kaynağımız tarım ve hayvancılıktır” şeklinde konuştu.  

Bu haber 2267 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum