Reklam

ELİF ESEN: "ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN ENDİŞE DUYUYORUM"

ELİF ESEN: "ÜLKEMİZİN GELECEĞİ İÇİN ENDİŞE DUYUYORUM"
14 Nisan 2021 - 12:59
DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, Ardahan TV’ de gazeteci Özkan Karakaya’nın konuğu oldu.

Özkan Karakaya’nın ve canlı yayın izleyicilerinin sorularını yanıtlayan Esen, Partiye dahil olan üye ve gönüllüler gibi kendisinin de ülkenin geleceğine dair duyduğu endişeyle ve bu endişeye çözüm üretecek mekanizmanın ancak siyaset olması sebebiyle, Genel Başkanı Ali Babacan’ın daveti üzerine de bunu bir sosyal sorumluluk olarak görüp ülkemiz için gayretle siyasete dahil olduğunu dile getirdi.

Akabinde DEVA Partisi’nin kuruluş amacından, kuruluş sürecinden ve teşkilatlanmadan bahseden Esen, Covid-19 sürecinin beraberinde getirdiği toplumsal hayattaki olumsuzlukları başta olmak üzere,  eğitim ve ekonomideki sorunların toplumun iş ve sosyal hayatında ciddi sıkıntıları beraberinde getirdiğini söyledi.

Karakaya’nın şuan gündemde olan İstanbul Sözleşmesi’nin Türkiye tarafından feshedilmesi sonucunda Türkiye’de İstanbul Sözleşmesi neyi ifade ediyor ve neden feshedildiği sorusunu da cevaplayan DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen: “İstanbul Sözleşmesi’nin ikinci anlamına dikkat çekmek istiyorum. Kadına şiddeti ve aile içi şiddetin önlenmesine yönelik amacı açıkça belli olan bir sözleşmenin altında daha farklı bir şey aramak manidardır. İstanbul Sözleşmesi’ne neden ihtiyaç duyulduğunu şöyle açıklamak istiyorum, Nahide Opuz’ un acıklı hikayesinden bahsetmek istiyorum. Uluslararası bir Sözleşmeye 2011 yılında ev sahipliği yapan Türkiye’nin TBMM’nin oylamasına sunduğu 6284 sayılı bu kanunu TBMM komisyonları onayından geçip uygulamaya giren sözleşmenin gerekliliklerinin bugüne kadar yerine getirilmediği sonucunda İstanbul Sözleşmesi’nin feshine gidildiğini ve üzerinden 10 yıl geçmiş bir sözleşmeden normal şartlarda hukuka uygun bir şekilde çekilmenin mümkün olmadığını belirtmek istiyorum” dedi.

DEVA Partisi olarak İstanbul Sözleşmesi’nin feshini duyduğumuz ertesi günü Genel Başkan Ali Babacan’ın başkanlık kurulunu topladığını ve konuyla alakalı ne yapılacağının görüşüldüğünü de açıklayan Esen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“DEVA Partisi için kadının, gencin ne kadar önemli olduğuna dikkat çekerek, DEVA Partisi Kadın Politikaları olarak bu hukuksuzluğa dava açtık. 81 ilde DEVA Partisi İl Kadın Çalışmaları Başkanları ve teşkilatları ile avukatlarımıza vekaletlerini vererek eş zamanlı dava açtık. Aynı zamanda yine sözleşmenin yürürlükten kaldırılmasına karşı 81 ilde fiziki ve dijital olarak toplu imza kampanyası başlattık ve toplum olarak bu sözleşmeye can güvenliğimiz için sahip çıkılması gerektiğini dile getirdik.”

Toplumumuzun ve ülkemizin ilerlemesi konusunda önemli bir rolü olan eğitimin günümüz şartlarında temelindeki sorunlarını ve DEVA Partisi’nin eğitim ile alakalı köklü çözümlerinden de bahseden Esen, DEVA Partisi’nde hukuk, adalet, ekonomi, sektörel, sosyal (aile, eğitim, sağlık, kadın, gençlik, kültür ve sanat, sosyal güvenlik ) alanlarında kalıcı politikalarının olduğuna dikkat çekti. Esen son olarak kadınlarımızı, gençlerimizi, her kesimden insanları DEVA Partisi İl, İlçe Başkanlıklarımıza davet ederek bir takım sorunların çözümü ve değişimi ancak birlik olmamız ile mümkün olabileceğini sözlerine ekledi.

YAYINI İZLEMEK İÇİN LİNKE TIKLAYINIZ
https://www.youtube.com/watch?v=aRiH08uyEIg
 
Bu haber 1038 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum