Reklam
Reklam

Durançam Barajı sulama değil, elektrik üretecek!

Köprülü Beldesi sakinlerinden ve CHP Ardahan İl başkan yardımcısı Engin Sarıkaya, Durançam Barajı hakkında gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Durançam Barajı sulama değil, elektrik üretecek!
19 Nisan 2018 - 12:23

Durançam Barajı’nın sulama değil HES Barajı olduğunu iddia eden Sarıkaya, Ak Parti’liler tarafından asrın projesi olarak tabir edilen Durançam Barajının aslında sulama barajı olmadığını, elektrik üreten Hidroelektrik santrali olduğunu söyledi. 

Gazetecilerle birlikte Durançam Barajının yapıldığı alana giden Sarıkaya, “44 yıl sonra köyüme döndüm,  tarım ve hayvancılıkla uğraşıyorum. Bakın üstüne basarak söylüyorum bu bir sulama barajı değil HES barajıdır. Ben bu iddialarda bulunurken laf olsun diye konuşmuyorum. Bunu bizzat DSİ yetkililerinin açıklamalarına dayanarak söylüyorum. Göle’de Göle kaymakamının da katıldığı 300 kişiyle gerçekleşen toplantıda DSİ yetkilileri bizzat açıkladılar. Durançam barajıyla yılda 5 milyon kilovat saat elektrik üretimi hedefleniyor” dedi. 

KÖYLÜ MAĞDUR OLACAK 

Baraj yapımı başlamasına rağmen köylüye doğru dürüst bir açıklama yapılmıyor diyen Sarıkaya: “Kimse bilgi sahibi değil. Durançam köyü tamamen sular altında kalacak. Günorta köyünün bir kısmı, Köprülü beldesinde sadece 2 bin 500 dönüm tapulu arazi meralarımız sular altında kalacak. Evleri sular altında kalacak olan köylünün akıbeti belli değil. Tek geçim kaynağımız olan hayvancılığı meralarımızın sular altında kalmasıyla artık yapamayacağız. Dolayısıyla Durançam barajının getirisi ile götürüsü dikkate alındığında bizler yapılacak olan bu HES barajını istemiyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu. 

 


Bu haber 5496 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum