Reklam
Reklam

DÜNYA ARDAHANLILAR BİRLİĞİ ARDA-KON RESMEN KURULDU  

Güçlü bir Sivil Toplum Kuruluşu olarak Ardahan’a ve de Türkiye’ye hizmet etmeyi hedefleyen Dünya Ardahanlılar Birliği Ardahan Konfederasyonu (ARDA-KON) resmen kuruldu.

21 Şubat 2022 - 19:42 - Güncelleme: 21 Şubat 2022 - 20:45
Ardahan Konfederasyonu Şişli Grand Cevahir Otel’de 23 Şubat Ardahan’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 101. yıldönümünde, Ardahan’ın plakası olan 75’i çağrıştıran 75 kişilik kurucular kurulu toplantısına Akademisyenler, İş İnsanları, Sanatçılar, Gazeteciler, Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları ile geniş katılımlı yemekli bir gece düzenlendi.

75 kurucu üyenin katılımıyla 19 Şubat’ta gerçekleşen tanıtım yemeğine Ardahanlı birçok önemli isim katılım sağladı.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan Ardahan Konfederasyonu’nun tanıtım yemeği, covid-19 dolayısıyla katılım gerçekleştiremeyen kurucu üyelerin video-mesajlarından oluşan sinevizyon gösterisi ile devam etti.

ARDA-KON, SİYASETTEN UZAK TUTULDU

Dünya Ardahanlılar Birliği Ardahan Konfederasyonu’nun açılış konuşmasını yapan Kurucu Başkan Sami Atıcı, ‘İlk Cumhuriyet Hükümetini kuran Serhat Ardahan şehrinin yiğit evlatları ve Türkiye’nin aydınlık yüzleri’ mesajı salondakileri coşturdu.

AMAÇ, ARDAHAN’I TANITMAK VE SORUNLARINI DİLE GETİRMEKTİR

Genel Başkan Atıcı: “Ardahan’ın düşman işgalinden kurtuluşu ve Ardahan Konfederasyonu kuruluş gecesine hoş geldiniz. Ardahan Konfederasyonu büyük çaba ve emekler ile kuruluşunu gerçekleştirdi. Amacımız Ulusal ve Uluslararası arenada Ardahan’ı en iyi şekilde tanıtmak ve Ardahan geleceğini yazmaktır. Ardahan Doğu ve Kafkaslara olan kapısıdır. Bizler Ardahan sevdalıları olarak farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak görüp Siyasalaştırmadan, Partizanlaştırmadan Ardahan çatısı altında toplanmaktayız. Tek amacımız Ardahan’ı öne çıkarmaktır ve sıkıntılarını gündeme getirmektir. Ardahan Konfederasyonu tüm Ardahanlıları bir çatı altında toplamayı başarmış birleştirici güçtür. Sizlerin desteği ile hedeflerimizi tek tek gerçekleştirmeyi başaracağız” dedi.

BAŞKAN ATICI, ARDA-KON’UN MİSYONUNU DA AÇIKLADI

Ardahan Konfederasyonu (ARDA-KON)’NUN kuruluş amacı hakkında değerlendirmelerde bulunan Kurucu Başkan Sami Atıcı: “Arda-Kon, Ardahan için bir lobi çalışmasıdır ve benzeri yoktur. Proje kuruluştur. Konfederasyonun 11 kişilik tüzüğünü, bütçesini ve faaliyetini belirleyen uzman ve hocaların olduğu genel kurulu bulunmaktadır. Ayrıca 20 kişiden oluşan yönetim kurulu da Dünya Ardahanlılar Birliğinin temel mekanizmasını oluşturacaktır. Denetleme kurulu ve disiplin kurulu olarak resmi birimleri mevcuttur. Kitle hareketlerini sessiz ve başıboş sloganlarla değil projelerle vücut bulduracak bir harekettir. Genel amaç budur.

GECEDE ARDAHAN’IN ENLERİ ÖNEMLİ MESAJLAR VERDİ

ARDA-KON Genel başkanı Sami Atıcı’nın konuşmasının ardından Ardahan Üniversitesi Kurucu Rektörü ve KÜNİB Başkanı Prof. Dr. Ramazan Korkmaz, Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Hacer Karabağ, Türkiye Kent Konseyleri Birliği Başkanı Burak Taştan, Bezmialem Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülaçtı Bilican Topçu, Eskişehir Vali Yardımcısı Salih Altun ve İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Halim Kazan, Ardahan’ın Kurtuluşu’nun 101. Yılı ve Arda-Kon’un kuruluşuna istinaden birer konuşma gerçekleştirdiler.  

GECEDE ÜNLÜLER GECİDİ

Dünya Ardahanlılar Birliği Ardahan Konfederasyonu (ARDA-KON)’un kuruluş gecesine, Sabah Gazetesi Haber Müdürü Erhan Öztürk, Yıldız EN TV sahibi Üzeyir Engin, Eskişehir Vali Yardımcısı Salih Altun, İstanbul Sahne Perde Film Eğlence Yerleri Esnaf ve Sanatkârları Odası Başkanı Terlan Kaya, Avrupa Karete Şampiyonu Eray Şamdan, Beşiktaş 13. Noteri Baş Katibi Derya Aydın, Ankara Ticaret Sicil Müdürü İbrahim Tırpancı, Bursa Ardahan İli Sanat ve Spor Destekleme Federasyonu Başkanı Ali Sait Karaca SGK Baş Müfettişi Saffet Temel, Serhat Yaşam Dergisi sahibi Erkan Sarıkaya, TBMM Milletvekili Danışmanı İbrahim Tansel Hancı, Girişimci Meryem Demirci, Akademisyenler Prof.Dr. Kemal Çelik, Prof. Dr. Erhan Arıklı, Prof. Dr. Ayşe Karadağ, Prof. Dr.Dede Şit, Prof. Dr. Gülaçtı Bilican Topçu, Prof. Dr, Halim Kazan, Prof. Dr. İlhan Yıldız, Prof. Dr. Mehmet Fatih Avşar, Prof Dr. Metin Toprak, Prof. Dr, Sertaç Çiçek, Prof. Dr. Şeref Kılıç, Prof. Dr. Uğur Bilgili, Prof. Dr. Yusuf Bayraktar, Dç. Alptürk Akçatekin, Doç. Dr. Hacer Karabağ, Doç. Dr. Levent Küçük, Doç Dr Mehtap Demir, Doç. Dr. Tayfun Yıldız, Doç.Dr. Veda Bilican, Dr. Binali Kılıç, Dr. Selçuk Avşar, Dr. Volkan Sinan, Dr. Yunus Çelik, İş İnsanları Nihat Aktürk, Murat Gökdemir, Alaattin Çoban, Levent Karadağ, Veysel Çukurçayır, Adnan Köroğlu, Muharrem Bilgin, Nizam Kara, Serdar Nalbant, Suat Korkmaz, Güven Yıldız, Hakan Gürbulak, Ali Sait Karaca, Metin Akdemir, Serhat Tekin geceye katıldılar.

GECEDE YOĞUN GÜVENLİK ÖNLEMLERİ DİKKAT ÇEKTİ

Pandemi koşulları doğrultusunda titizlikle hazırlanan geceye, Ardahan’ın plaka numarasına atıf yapılarak 75 kişilik alanında isim yapmış bilim insanları, bürokratlar ve iş insanları davet edildi. Misafirlerin güvenlik kodu ile iştirak ettikleri geceye katılım pandemi koşullarına rağmen %95 gibi çok yüksek bir oranda gerçekleşti.

SANATÇILAR GECEYE RENK KATTI

Gece, Kafkas Yıldızları Dans Topluluğunun dans gösterisi ve değerli sanatçılar Doç. Dr. Mehtap Demir, Cansu Yolcu ve Metin Akbulut’un seslendirdikleri türküler ile sonlandı.
 
Reklam
Bu haber 2491 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Ismet gerek yok
  3 ay önce
  Ne olacak sahipsiz bir memleket sadace birilerin arka bahçesi dertleri sanki göle
 • Karakaya dikkat et
  3 ay önce
  Dernekler federasyon konfederasyon hiç bir zaman illerine hizmet yapamaz sadece içinde bulunan insanların siyasete girmesini kolaylaştırır Sen fazla kira a*** ve maliyeye bildirmeyen bina sahiplerini yaz gazeteci bu son yazım ve son uyarımdır
 • Hakikat Garibesi
  3 ay önce
  Şaşkınım