Reklam
Reklam

DOĞU YILMAZ AĞRI DAĞI'NDA

DOĞU YILMAZ AĞRI DAĞI'NDA
30 Mayıs 2021 - 16:51
Ardahanlı Doğu Yılmaz, Avrupa'nın ve ülkemizin en yüksek zirvesi olan Ağrı Dağı’na tırmandı. 

Türkiye futbol federasyonu hakemi olan ve Ardahan´da ticaret ile uğraşan Yılmaz, dağcılık sporu alanında ilk kez bir girişimde bulundu. Polonyalı bir grup dağcı ile başlatmış olduğu tırmanışını 5150 metrede ki zirve ile noktalayan Ardahanlı Yılmaz, bu alanda da Ardahan´da bir ilke imza attı. 5 bin metre üstü rakımlı dağlar arasında Dünya'ca üne sahip olan ve kutsal kitaplarda adı geçen ülkemizin nadide güzellikleri arasında olan Ağrı Dağı’na tırmanan Yılmaz, 29 yaşında bu efsanevi dağın zirvesine çıkmış oldu.

Toplamda 5 gün süren bu zorlu serüvende 5150 metre rakımlı zirveyi gören Doğu Yılmaz´ın, el ve ayaklarında “soğuk ısırması” denilen geçici yanıklar oluştu.  Genel sağlık durumu iyi olan Doğu Yılmaz, Ağrı Dağı´nın görülmesi gereken yerler listesinin başında olduğunu, muazzam doğal güzelliklerle karşılaştığını ama çok tehlikeli olduğu için iyi hazırlanılması gerektiğini söyledi.

Kendisinin bu tırmanışa fiziksel ve mental açıdan 3 ay boyunca hazırlandığını belirtirken, Ardahan’da yaşamanın soğuk iklim şartları ve oksijen açısından çok çok işine yaradığını ifade etti. Mayıs ayında gerçekleştirilen bu tırmanış, Kış Tırmanışı olarak değerlendiriliyor. Doğu Yılmaz aynı zamanda Ardahanlı gazeteci Fakir Yılmaz’ın oğlu.    
Bu haber 1065 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Ardahan
    2 ay önce
    Ağrı Dağına geçen yıl Ardahan Göle li Alpay Korkmaz çıktı. Mayıs ayında Kış Tırmanışı olarak ad***dırılmaz. Ardahan tarihinde bir ilk diye abartılı bir yazı Fakir Bey yazmış ama Ağrı Dağına daha önce çıkanlar var.