Reklam
Reklam

DOĞU EKSPRESİ İÇİN ARDAHAN TEK YÜREK OLDU!

DOĞU EKSPRESİ İÇİN ARDAHAN TEK YÜREK OLDU!
30 Ocak 2020 - 16:15

Ankara’dan yola çıkarak Kars’a kadar uzanan Doğu Ekspres Treninin son durak olarak Ardahan’a ulaşması yönünde başlayan ve her geçen gün daha etkili bir şekilde yayılan kampanya, tüm paydaşların katıldığı toplantıyla zirve yaptı.

Ankara’dan yola çıkan, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum illerinden son durak olarak Kars Garı’na ulaşan Doğu Ekspres treni, bölgede turizmi patlattı. Son yıllarda önemli bir trend yakalayan Doğu Ekspres Treninin Kars’ta kalmayıp, son vilayet olarak Ardahan’a ulaşması noktasında Ardahan’da, Sevdamız Ardahan Derneği öncülüğünde kampanyalar başlatıldı.

Başlatılan kampanya sosyal medyanın yanı sıra kentin tüm dinamikleri sayılan Valilik, STK’lar, Dernekler, Federasyonlar, Kent Konseyi, Belediyeler ve odalar tarafından da büyük destek aldı.

“Doğu Ekspres Treninin Son Durağı Ardahan Olsun” sloganıyla büyüyen kampanya kapsamında oluşturulan platform tarafından, Doğu Ekspresi Treninin Ardahan ile buluşması anlamında neler yapılabilir, hangi şartların olgunlaşması gerekir gibi verilerin ele alınması noktasında tüm paydaşların katılımı ile TSO konferans salonunda toplantı düzenlendi.

Toplantıya; Vali Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Faruk Demir, Rektör Mehmet Biber, TSO Başkanı Çetin Demirci, ESOB Başkanı Mustafa Morkoç, AŞOB Başkanı Asim Özer, Kent Konseyi Başkanı Burak Taştan, DSYB Başkanı Yunus Baydar, Arıcılar Birliği Başkanı İlhan Evliyaoğlu, İlçe Belediye Başkanları, İl Genel Meclis Üyeleri, Esnaflar, Öğretim Görevlileri, Siyasi Parti ve STK temsilcileri, eski siyasetçiler, muhtarlar ve basın mensupları katıldı.

VALİ MASATLI: “ÇÖZÜM, YUKARICAMBAZ’A İSTASYON VE GÜMRÜKLEMENİN KURULMASIDIR”

Toplantıya katılarak Doğu Ekspres Treninin Ardahan’a ulaşması anlamında önemli bilgiler paylaşan Ardahan Valisi Mustafa Masatlı, trenin Ardahan’a gelmesi noktasında öncelikli olarak Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattının düşünülmesi gerektiğini söyledi.

Vali Masatlı, bu noktada hattın geçtiği Çıldır’ın Yukarıcambaz bölgesinde istasyon olarak düşünülen alanda daha az maliyetli gümrükleme ve istasyon binalarının yapılarak, Doğu Ekspres hattının buraya kadar uzatılmasının daha mümkün hale geleceğini kaydetti.

Yukarıcambaz bölgesinde istasyon ve gümrükleme binalarının kısa vadede yapılabileceğine işaret eden Vali Masatlı, bu çalışmaların yapılmasıyla birlikte, Çıldır’dan, Yukarıcambaz İstasyonuna kadar olan yolu Valilik imkanlarıyla yapmayı taahhüt ettiklerini belirterek şöyle konuştu:

“Doğu ekspresi treninin son durağı Ardahan temasıyla yola çıkan arkadaşlarımızın bu girişimlerinin bizlerde heyecan uyandırdığını ifade etmek isterim. Her ilin kendine ait bir coğrafi yapısı, stratejik bir konumu, birtakım sektörleri, insan yapısı ve sosyolojisi vardır. Yapacağınız hiçbir iş veya gördüğünüz hiçbir şey bundan bağımsız değildir. Ben 6 yaşından beri Ardahan'ın ismini biliyorum çünkü tüccar bir ailenin çocuğuyum. Dedemler, babamlar Ardahan’a büyükbaş hayvan almak için gelirlerdi. Biz hep Ardahan'ı hayvancılık bölgesi olarak bilirdik. Ardahan, Kafkasya'nın önemli bir bölgesidir. Buradaki hayatın vermiş olduğu bir değerle hayvancılık bunda ciddi derecede gelişmiştir. Hayvancılık burada bir hayvan üssüdür. Bizim hayvan sayımız Türkiye'de diğer illerle mukayese edildiğinde hayvan sayımız ortalama olarak Türkiye'nin üçüncü, dördüncü iliyizdir. Burada kişi başına düşen hayvan sayısı olarak şimdi hayvancılıkta geldiğimiz sayısal nokta çok önemlidir. Ancak verimlilik noktasında genel bir sıkıntı yaşıyoruz. Artık her il kendine göre bir sektör arayışı içerisine girdi. Yani bundan 20 sene önce Kars’ta turizm olur dense kimse inanmazdı. Ben 20 sene önce Erzurum'a gittiğim de bir caddesi vardı ama şimdi kocaman bir şehir oldu. Orası da turizmden çok ciddi bir şekilde yararlandı. Bizimde turizmden istediğimiz ölçüde ve hak ettiğimizden, hatta daha fazla yararlanmamız gerekir. Bizim aslında bazı yerlere göre dez avantajlarımız var. Bazı yerlere göre de avantajlarımız var. En büyük avantajlarımızdan bir tanesi sınır ili olmamızdır.

Geçen yıl bir çalıştay düzenlendi. Gürcistan'a doğru ciddi bir turist akışı var. Hopa tarafından bu tarafa doğru nasıl kaydıra biliriz diye akademisyenler, turizmciler geldiler, fikirlerini söylediler. Avantajımız bir sınır vilayeti olmamız bu önemli bir şeydir. Bunu göz ardı edemeyiz. Diğer bir taraftan bizim iki tane sınır kapımız var. Birde tren yolumuz var. Bizim kendi turizm objelerimizi güçlendirmemiz gerekiyor. Kars nasıl yaptıysa, bizde yaparız. İnanın çok zor bir şey değil. 1992 yılında buranın nüfusu 172 bin, şuanda 99 bin. Ardahan Kalesi, Şeytan Kalesi, Çıldır ve Aktaş göllerimiz var. İki tane bizim kara hudut kapımız var. Baktığınızda Kars'ın bir kara kapısı yok. Şimdi ilimizde Aziziye kışlasının projeleri başladı. Orayı da bir desterasyon merkez gibi turizmde kullanılması yönünde şuanda çalışıyoruz. Burada asıl konuya gelmek istiyorum. Aslında bizim hali hazırda bir tane tren yolumuz var. Bu tren yolu Yukarıcambaz bölgesinde ve ben defalarca gittim. Yeri çok güzel, hatta tünelden karşı tarafa geçtik. Gittik gezdik, bizim orada kısa vadede yapmamız gereken gümrükleme ve istasyon binalarıdır. İki defa Ankara’ya sırf bu iş için giderek Devlet Demiryolları Genel Müdürlüğü ile görüştüm. Orada istasyon ve gümrükleme olduğu zaman doğal olarak bütün trenlerin herhangi bir altyapıya gerek kalmadan oraya gelme şansı var. Gürcistan’dan buraya, buradan da Gürcistan’a gitme şansı var. Sayın Cumhurbaşkanımız dünya çapında projelere imza attı. Marmaray, Üçüncü Havalimanı bunlardan bir kaçı ve ayrıca dünyanın en büyük projesinden 6 tanesini Türkiye yaptı. Haberlerden izledik, sizlerde takip etmişsinizdir, Ulaştırma Bakanımız ve bir sürü kişi BTK trenini karşıladılar. Ama ben şunu çok isterdim; bu treni Ardahan'da Yukarıcambaz’da karşılayalım, orada hep beraber gelen trene hoş geldin diyelim, yolcuları indirip, ‘burası Ardahan, Türkiye'nin Serhat ili burası’ demek isterdim.

Hatta ben bu BTK hattının Ardahan’ın Çıldır’ın dışından dağlardan Gürcistan’a gitmesi yerine Çıldır ve Ardahan merkezden geçip, Hanak, Damal ve Posof ilçelerimize de katkı sağlayarak Ahıska üzerinden Gürcistan’a gitmesini isterdim. Biz hep iç turizm olarak düşünüyoruz ama bir de bunun dış turizmi var. Belki Azerbaycan'dan tren yoluyla gelecek olanlar var, belki Türkmenistan'dan gelecek olanlar olacak. Ben burada göreve başladığımdan beridir, bu projeyi destekliyorum. Ama kısa vadede yapılacak olan şey, Yukarıcambaz’a tren istasyonu ve gümrüklemenin yapılmasıdır. Gümrük Bakanlığıyla iki defa görüşmemde bana dediler ki, ‘Peki biz orayı yaptık, yolu nasıl yapacağız’ Ben, de onlara dedim ki, “Siz oraya gidin, istasyonu kurun, ben yolunuzu Valilik imkanlarıyla yapacağıma söz veriyorum.’ Şunu açıkça belirteyim, orada çalışma başlasın yolu kendi imkanlarımızla yapacağız. Oranın projesi de yapıldı. Bugün başlasa 2-3 seneye hazır hale gelir. Ben bu projeyi, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurul üyesi, kendisi de Ardahanlı olan Korkmaz Karaca beyden, Ulaştırma Bakanlığı Yatırım İşletmeleri Genel Müdürlüğüne bildirmesi ve programa aldırması için özellikle de rica ettim. Ben bu çalışmaya canı gönülden destek olacağım. Bu konunun ilimiz açısından önemli olduğuna bende sonuna kadar katılıyorum. Bu konuyla ilgili başta ben olmak üzere, bana bağlı bulunan kurumlar olmak üzere, herkesin desteğini sağlayacağız. Bu çalışmayı başlatan arkadaşlarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum.”

BELEDİYE BAŞKANI FARUK DEMİR: “DOĞU EKSPRESİ, BENİM SEÇİM BROŞÜRÜMDE VAR, SONUNA KADAR DESTEKÇİSİYİM”

Belediye Başkanı Faruk Demir, Doğu Ekspres konusunun seçim broşüründe olduğunu, bu nedenle platformun her zaman için destekçisi olacağını belirterek, “Ardahan için önemli bir konuyu gündeme almışsınız. Bu çerçevede bu oluşumu bu birliktelikleri bir araya getiren tüm tarafları canı gönülden kutluyorum. Ardahan geleceği çok parlak ilerdendir. Göç veren değil, göç alan, kendi bünyesinde bulundurduğu katma değerleri yüksek olacak ürünlerinin de çok iyi anlatılıp, çağın koşullarıyla üretilip Türkiye ve dünyaya servis edilmesi lazım. Bu da mümkün onun için Ardahan'dan umutluyuz. Doğu Ekspres Treninin son durağı Ardahan olsun. Sayın Valimizle Ankara'daki Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım günlerinde Ardahanlı hemşerilerimizle bir araya geldik. Ankara’daki STK'larla önemli günden maddelerinden bir tanesi de Doğu Ekspresiydi. Benim seçim broşürümün önemli bir başlığı da Doğu Ekspres Treni'nin Ardahan'a gelmesi için çalışmalar yapılacağıydı. Bu lüzumludur diyerek seçim beyannamemde de var. Bu çerçevede, bu konuyu da önemsiyorum. Kentimizin altyapısını oluşturmak zorundayız. Devletimiz bizi il yapmış, bütün kamu kurum ve kuruluşlarının alt yapısını oluşturmuş, temsilciler ileri düzeyde valilik, rektörlük, belediye, kaymakamlıklar, her şey yapmış. Şimdi bize düşen, bütün herşeyi bir kenara bırakıp, ilimiz için ne yapabiliriz diye çalışmaktır. Özellikle bu yerel yönetimi aşan bir durum olduğu için mutlaka merkezi hükümeti, devleti ikna etmemiz lazım. İktidar gücünü arkamıza almamız lazım. Gönüllülük esaslı yapılan, Ardahan sevdası ile yapılan bu çalışmayı yaparken de tüm taraflarıyla yanımıza çekmek zorundayız. Tren Ardahan’a gelsin tabi, gelsin ama bir şey isterken de sorarlar neden diye. Ben tur operatörlerini Kars’ta ve Ankara'da büyük tur operatörlerini gezdim. Bu konuyla ilgili dediler ki tren gelmeden de biz Kars'a gelen doğuyu merak eden insanları Ardahan'a getirmeyi düşünüyoruz. Çıldır'a geçiyoruz fakat Ardahan'a için elimizde hiçbir veri yok. Ardahan’la ilgili tarihi köprümüz var, bir de kalemiz, turist Safranbolu'ya giderken adam Safranbolu evleri için gidiyor. Bunu batı bizden çok yıl önce yapmış. Bizim Ardahan'a birilerini davet etmemiz için bir şeyleri sunacak altyapıyı oluşturmamız lazım. Bizde Ardahan'ımızı, potansiyeli olan ilimizi çeşitlendirmemiz lazım. Bu çerçevede çalışmalarımızı yapacağız. Doğu Ekspres Trenlerin Ardahan'a gelmesi içinde biz yerel yönetim olarak, belediye olarak ve şahsım olarak bu projenin sonuna kadar destekçisi ve arkasında olan kişi olacağım” dedi.

REKTÖR MEHMET BİBER: “KALİTELİ HİZMET SUNMAK GEREKİR”

Ardahan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Biber ise, turizm için Ardahan’a gelenlere kaliteli hizmet vermenin önemine değinerek, “Burada topyekun kalkınmanın temel anahtarı da bilimsel bir yöntemle meseleye bakmaktır üniversitemizin bu konuda konuya hem vakıf olması hem katkı sunması şehrimiz adına önemli bir veridir ve katkıdır diye düşünüyorum. Doğu Ekspresi'nin şehrimize gelmesi nihayetinde bu bir tür ülke kalkınması ile alakalı bir meseledir. Sadece bir ekonomik yönü yok, turizm, konaklama, yemek, hizmet tarafı da var. Biz şehrin gelişmesini istiyoruz. Bugün gezen turistin artık böylece bile çok parası var, harcamak istiyor ama görmek istediği tek şey harcadığının karşılığını almak. Eğer biz ona bölgenin, şehrin gıda ve damak tadını sunabilirsek, otantik ve özgün değerlerini gösterebilirsek, bu anlamda bir ihtiyacı görmüş oluruz. Ama eğer konunun bu tarafına çalışmadan, yani konaklamayı, lokantacılığı, turizmin diğer sektörlerini geliştirmeden sadece bize de gelsinler, seneye 251 bin kişi gelecek, onlar bize de gelsin demekle konuyu çözemeyiz. Bu gelen insanlar belki bir mesajlarıyla yüz binlere, binlere, hatta milyonlara ulaşıyor. Ardahan'a gittim, size de tavsiye ediyorum mu diyecek bu insanlar, yoksa ben Ardahan'a gittim, dikkatli olun mu diyecekler. Onları burada memnun etmek, onları buradan memnun göndermek bizim için, Ardahan için son derece önemlidir. Bunun temel parametreleri konaklama, lokanta hizmetler ve diğer hizmetler, yani hamamından tutun bütün sosyal imkanlarına kadar, havuzuna kadar bu imkanları sunmamız gerekiyor. Bu bir toptan kalkınmayı ifade ediyor” diye konuştu.

BARO BAŞKANI YILDIZ: “KURDUĞUMUZ PLATFORMLA SESİMİZİ DAHA UZAĞA DUYURACAĞIZ”

Toplantının açılış konuşmasını yapan BARO Başkanı Avukat Osman Nuri Yıldız da; doğasını, tarihini ve geleneklerini pazarlayamayan şehirlerin geri kaldığına işaret ederek şunları söyledi: “Malumunuz olduğu üzere artık rekabet, ticari bir terim olmaktan çıkmış ve ticari şirketler arasındaki bir kavramın ötesinde ciddi anlamda şehirler arasında bir yarışa dönüşmüştür. Bu anlamda kendi değerlerini tarihsel, kültürel varlıklarını keşfedip, onları uygun mecralarda pazarlayamayan şehirler geri kalmakta, sürekli göç vermekte ve zaman içerisinde terk edilmiş bir görüntüye bürünmektedir. Tarih ve kültürünü, kültürel varlıklarını pazarlamayı becerebilen şehirler ise çağ atlamaktadır. Bizim de Ardahan olarak çok sayıda tarihi ve kültürel varlığımız, tabiat güzelliğimiz bulunmasına rağmen, bunları pazarlamakta maalesef eksikliğimiz söz konusudur. Bundan iki yıl önce Sevdamız Ardahan Derneği Başkanı Levent Pehlivan tarafından Doğu Ekspres Treninin son durağının Ardahan olması temalı kampanya başlatılmış, sosyal medya ortamında sıklıkla dile getirilmek suretiyle kamuoyunda bir farkındalık yaratılmıştır. Ancak bunun daha kuvvetli seslerin işbirliği halinde muhataplarına iletilmesi noktasında biz Ardahan'da faaliyet gösteren 11 sivil toplum örgütü, bir platform oluşturma noktasında görüş birliğine vardık. Ardahan Ticaret Odası ve Esnaf Sanatkarlar Odası, Şoförler Odası, Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve bunun gibi 11 sivil toplum örgütü Ardahan platformu adı altında bir platform oluşturarak imza altına aldık. Platformun asıl amacı Ardahan'ın kalkınması noktasında çeşitli faaliyetleri yürütmek, özellikle ilk etapta Doğu Ekspresi Treninin Ardahan'a getirilmesi amacıyla gerekli girişimlerde bulunma şeklinde bir yol haritası çizdik.”

TSO BAŞKANI ÇETİN DEMİRCİ: “UMUTLUYUZ; TREN ARDAHAN’A GELECEK”

TSO Başkanı Çetin Demirci de kısa bir selamlama konuşması yaparak Doğu Ekspresi’nin Ardahan’a gelmesi noktasında tüm paydaşların buluşmasını önemsediklerini, Ticaret ve Sanayi Odası olarak bu platforma her türlü desteğin verileceğini ve sonunda Doğu Ekspres Treninin Ardahan’a ulaşacağına inandıklarını kaydetti. Toplantıda, Ardahan Üniversitesinden öğretim görevlileri de turizme dönük verilere ilişkin çeşitli sunumlar yaparak Doğu Ekspresi Treninin Ardahan’a gelmesi ve turizmin burada nasıl şekillenebileceğine yönelik bilgilendirmelerde bulundular.

Doçent Doktor Zafer Aykanat ise, “Bahsetmemiz gereken hususlardan bir tanesi de aslında trenden daha önemli olan şey Ardahan'ın bu bilinçteki varlığıdır. 2017'de Kars’a gelen turist sayısı 51 bin 2019'da ise özellikle sosyal medya fenomenlerinin de katkısıyla 140 bin, 2020 için belirlenen hedef ise 250 binden fazladır. Peki Ardahan'a bu trenin gelmemesi veya ertelenmesi durumunda 90 kilometre uzaktaki bir şehir olan Ardahan bu 250 bin civarındaki turist nasıl faydalanacak veya faydalanması gerekiyor mu? Bu da bize ikinci bir B planımız olması gerekir diye düşünüyorum” dedi.

Tayfun hoca da, “Kars mutfağını deneyimleme, Sarıkamış'ta kayak aktiviteleri, Çıldır Gölünde atlı kızak turu gibi konularda Kars Belediyesi servis araçları ücretsiz ulaşım sağlıyor. Ani harabeleri gezisi ve ozanları dinleme gibi kültürler de doğa turizmi için buraya geldiklerini belirtmişler. Peki bu çalışmayla birlikte Kars’ta ki Turizm müdürlüğü sitesinden aldığımız çalışmalarda son verilerin 140 bini geçtiği yönündedir. 2020 için de 250 bin kişiyi Kars’ta ağırlamayı düşünüyorlar. Turizm il müdürlüğünün resmi rakamları Kars’ta iki Hilton Oteli'nin yakında açılacağını söylüyor. 400 milyon dolar üzerinde yatırım için gittiğimizde elimizdeki argümanların güçlü olması lazım” diye konuştu.

politikardahan.com

Bu haber 1482 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum