Reklam
Reklam

DEMİRCİ: İŞLETMELER ZORDA, ÖDEMELER ERTELENMELİ

DEMİRCİ: İŞLETMELER ZORDA, ÖDEMELER ERTELENMELİ
07 Aralık 2020 - 17:13
Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Demirci, COVID-19 önlemleri kapsamında Ardahan genelinde çok sayıda işletmenin kapandığını veya faaliyetlerinin kısıtlandığını bildirdi. Bu işletmelerin süreci atlatabilmek için mücbir sebep ilan edilmesini beklediğini kaydeden Başkan Demirci, daha önceden ertelenen yükümlülüklerin de ödenemediğini söyledi.

CİROLAR DÜŞTÜ, ESNAF NEFES ALAMIYOR

İlk kısıtlama kararının alındığı 16 Mart´tan itibaren hizmetler sektörünün zor günler yaşadığını belirten Başkan Demirci, “O tarihten bu yana hiç açılmayan işletmeler olduğu gibi, açılanların da cirolarının çok düştüğünü görüyoruz. Faaliyeti durdurulan ve kısıtlanan işletmelerin yükümlülüklerini yerine getirmekte zorlandığını ve bunların kira desteği talepleri dahil mücbir sebep ilanı talebinde bulunduk. Üyelerimiz arasında yer alan şahıs kuruluşlarının da bu kapsamda değerlendirilmesini bekliyoruz” dedi.

ÖDEMELER İLERİ BİR TARİHE ERTELENMELİ

Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına yönelik bazı vergi yükümlülüklerinin Ekim, Kasım ve Aralık aylarına ertelendiğini ifade eden Başkan Demirci, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Kapanma sürecinden sonra açılan işletmeler, vatandaşların salgın tedirginliği nedeniyle ciro yapamadı. Şimdi yeniden kapanmalar söz konusu ve ödemeler büyük sıkıntı olarak işletmelerin önünde duruyor. Bu ödemelerin makul bir zamana ertelenmesini talep ediyoruz. Kamuya olan borçların yapılandırması olumlu bir adım oldu. Matrah artırımının yanı sıra stok ve kasa affının da sağlanması bu sıkıntılı süreçte işletmelerimizi ciddi ölçüde rahatlatacaktır. Konuyu ilgili sorunları Bakanlara ilettik ve takip etmeyi sürdüreceğiz. Mevcut şartlarda bu borçların ödenmesi konusunda da güçlükler olacak. Üyelerimiz yapılandırma ödemelerinin de ileri tarihe ertelenmesi beklentisi içindedir.”
 
Bu haber 1321 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum