Reklam
Reklam

DAMAL'DA SİVAS KATLİAMI KINANDI

DAMAL'DA SİVAS KATLİAMI KINANDI
08 Temmuz 2021 - 13:20 - Güncelleme: 08 Temmuz 2021 - 14:06
2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas Madımak Oteli'nde çoğunluğu 33 yazar ve ozan ile iki otel çalışanı yakılarak öldürülmüştü. Sivas katliamında yaşamını yitirenler için HDP Damal İlçe Başkanı Hasan Kökhan tarafından ‘Sivas Şehitlerini Anma ve Katliamı Kınamak’ için etkinlik düzenlendi.

Etkinliğe, HDP Ardahan İl Başkanı Av. Yaşar Kaya, HDP eski İl Başkanı Ergün Koç, Ardahan Belediye Meclis Üyesi Onur Yılmaz, HDP Merkez İlçe Başkanı Serkan Bağcı, Damal ve Hanak Alevi kanaat önderi Musa Gümüştekin. Emek Partisi Ardahan il Başkanı İsa Aktaş, Emek Partisi Kars il başkanı Uğur Özdemir, HDP Göle İlçe Başkanı Özgür Tanış ve partililer katıldı.

Damal ilçesinde yapılan etkinlikte saygı duruşunun ardından katılımcılar birer kısa konuşma yaptılar. Sivas Katliamının üzerinden 28 yıl geçtiğini açıklayan HDP Damal İlçe Başkanı Hasan Kökhan, katillerin hala yakalanmadığını ve aramızda gezdiğini belirterek, katliam davasının zaman aşımına uğradığını söyledi.

Başkan Kökhan: “Bu kez söylenen Madımaklı bir Sivas türküsü değil. Bu kez pir Sultan sazından dökülen yoldaşlık ezgileri sonsuz bir ağıta hazırlanıyor adeta. O gün sanki tarih yapraklarını yüzyıllar öncesine sarıyor ve yeni bir Kerbela’nın cehennem ateşi tutuşturuluyor Madımakta. Sanki Muaviye ve o melun Yezit yeni bir katliamın fitilini tutuşturuyorlar. Çağdışı yobazlığın ağzı salyalı saldırgan cellatları tutuşturdukları katliam ateşinin cehennemi yakıcılığı karşısında sevinçle naralar atarken; içerde yazarlar, şairler, ozanlar, 12-14 yaşında semah dönen kız çocukları yanıyor cayır cayır. Behçet Aysan, Metin Altıok, Uğur Kaynar, Hasret Gültekin, Nesimi Çimen, Asım Bezirci, Muhlis Akarsu ve diğerleri. Tam 33 kişi, 33 can, dünya güzeli 33 insan yanıp kavruluyor alevler ve dumanlar arasında. Ne acıdır ki bu ilk değil. Maraş, Çorum, Sivas, Gazide Roboskide Zilanda Koçgiride Dersim ve onlarca katliam yaşanmış bu coğrafyada. Irkçı- Faşist- gerici güruhların tutuşturduğu o cehennem ateşi gelip Suruçta 33 barış güvercininin kanatlarını yakıp kavuruyor, dönüp Ankara’da, garda 103 barış meleğinin bedenlerinde patlıyor. Ve bu topraklar, bu kadim Anadolu egemen barbarlığın katliam mezarlıklarıyla dolup taşıyor. Toprak altından, anneee, dayeee, mayruuuuuk iniltileri kulaklarımızı ve vicdanı olanların vicdanlarını örseleyip duruyor her gün” dedi.

Her katliam sonrasında olduğu gibi Madımak katliamı sonrasında da egemen Erkin çağdaş Yezid’leri  “çok şükür otel dışındaki vatandaşlarımızda bir zayiat yoktur” pişkinliğiyle, her şey yolunda, asayiş berkemal demeye getiriyorlar diyen Başkan Kökhan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ama biz şunu biliyoruz: Tarih boyunca bu topraklarda mazlum halklarla zalimler arasında süregelen bu kavga, bir gün mutlaka mazlumların zaferiyle sonuçlanacak. Bu Ortadoğu coğrafyasında Dehakların, Yezid’lerin, Hızır paşaların, Yavuzların, Netekim paşaların zulmü yaşandı ve hala yaşanıyor. Ama biz biliyoruz ki Kavaların, Hüseyin’lerin Pir Sultanların, Şeyh Bedrettinlerin dalgalandırdığı eşitlik kardeşlik ve barış bayrağı bir gün halkların elinde zafer burçlarına dikilecektir. Eşitlik, özgürlük kardeşlik ve barış bir gün bu kadim topraklarda büyüyüp yeşerecektir.”
Reklam
Bu haber 5552 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum