Reklam

DAMAL'DA ATATÜRK SİLUETİ

Doğal mucize Atatürk silueti bu yılda ortaya çıktı

DAMAL'DA ATATÜRK SİLUETİ
02 Haziran 2017 - 00:35

Ardahan'ın Damal İlçesindeki Karadağ sırtlarında 'doğal mucize' olarak nitelendirilen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün silueti, bu yıl 15 gün önceden görülmeye başlandı.

Her yıl 15 Haziran- 15 Temmuz tarihleri arasında ortaya çıkan doğal Atatürk silueti, bu yıl erken görülmeye başlandı. Karadağ sırtlarına yansıyan Atatürk'ün silueti, her gün saat 17.00- 18.10 arasında Ata Mahallesi'nden izlenebiliyor. Havanın bulutlu olmasına rağmen bir anda Karadağ sırtlarında güneşin açması ile birlikte görülmeye başlayan doğal mucize, görmeye gelenler tarafından büyük ilgiyle izlenior. 

Vatandaşlar daha sonra bulut engeline takılan silueti kısa süre de olsa görmenin mutluluğunu yaşıyor. İl dışından Atatürk siluetini görmek için geldiğini açıklayan Fırat Toprak, "Atatürk'ün hayranıyım. Sırf Atamı görmek için buraya kadar geldim. Tam görmediysek de muhteşem" dedi.

Silüetin ilk ortaya çıkışı

Atatürk silüeti, ilk defa 1954'te Yukarı Gündeş köyünde çobanlık yapan Adıgüzel Kırmızıgül tarafından görüldü. Silüetin, 1975 yılında gazeteci Erdoğan Kumru tarafından çekilen fotoğrafları Genelkurmay Başkanlığı'na gönderildi. Kumru, 1988 yılında bu fotoğrafıyla bir gazetenin düzenlediği amatör fotoğrafçılık dalında birincilik ödülü elde etti. Bu arada Damal ilçesinde 1995'den itibaren temmuz ayı içinde Atatürk'ün İzinde ve Gölgesinde Damal Şenlikleri düzenleniyor. Bu yılki şenlik ise 9 Temmuz'da düzenlenecek.

Bu haber 4350 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum