Reklam

Cumhuriyeti, Cumhurla kutladılar!

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kuruluşunun 94’nci yılı Hanak İlçesinde coşkuyla kutlandı.

Cumhuriyeti, Cumhurla kutladılar!
30 Ekim 2017 - 19:29 - Güncelleme: 30 Ekim 2017 - 20:07

29 Ekim Pazar günü saat 10.30’da resmi tören ile başlayan etkinlikler, Cumhuriyet ile ilgili şiirlerin okunması, öğrenci korosu, halk oyunları ve bando takımının resmigeçit töreniyle sona erdi.

ATLAR EŞLİĞİNDE MEŞALELİ CUMHURİYET YÜRÜYÜŞÜ

Hanak Atatürk Caddesi üzerinde Hanak Kaymakamı Adem Uslan ve Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya'nın da katılımıyla meşaleli yürüyüş yapıldı. Yürüyüş boyunca ses yayın cihazlarından İzmir Marşı ve Onuncu Yıl Marşı çalındı. 

Ardahan'ın Hanak ilçesinde atlar eşliğinde Meş'aleli Cumhuriyet Yürüyüşü düzenlendi. Hanak Belediyesi tarafından organize edilen Cumhuriyet Yürüyüşü'nde yüzlerce kişi yine saat 19.00'da Kaymakamlık önünde buluştu. Atlıların da katıldığı Kalabalık ellerinde Türk Bayrakları, Atatürk posterleri ve meşalelerle marşlar eşliğinde yürüyüşlerini sürdürdü. Yürüyüşte Hanak Kaymakamı Adem Uslan, Hanak Belediye Başkan Ayhan Büyükkaya, sivil toplum örgütü temsilcileri ile vatandaşlar, Kaymakamlık önünden Atatürk caddesini takiben Hanak Belediyesi önüne kadar yürüdü. Yürüyüş esnasında konuşan Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, "Cumhuriyetin 94. kuruluş yıl dönümü nedeniyle Ulu Önder Atatürk'ün bizlere emanet ettiği Cumhuriyeti Türkiye'nin her tarafında olduğu gibi bizlerde çeşitli etkinliklerle kutladık. Son olarak ta Fener alayıyla etkinliklerimizi taçlandırdık. Ülkemizin Cumhuriyet bayramını kutluyor ve nice Cumhuriyet bayramları diliyorum." şeklinde konuştu.

HANAK BELEDİYESİNDEN ÖZEL CUMHURİYET BAYRAMI ETKİNLİĞİ

Hanak Belediyesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliği Belediye Düğün ve Konferans Salonunda düzenlendi. Etkinliğe Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, Damal Belediye Başkanı Ergin Önal, İlçe Jandarma Komutanı Kamil Gündüz, Hanak Adliye Hakimi Burak Dinç, CHP Ardahan İl Başkanı Yalçın Taştan, Ardahan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Demirci, AK Parti Hanak İlçe başkanı Tanju Çolak, CHP Hanak İlçe Başkanı Katip Kilit, İl genel Meclis Üyeleri, Daire amirleri ve vatandaşlar hazır bulundu. Yoğun katılımın olduğu etkinlikte Mustafa Kemal Atatürk’ün sinevizyonu ile başladı.    

Tebrik mesajlarının okunması ardından Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya, günün anlamına ilişkin önemli mesajlar verdi.

BÜYÜKKAYA: BU GÜN BÜYÜK VE ANLAMLI BİR GÜNDÜR

Başkan Büyükkaya, “Bugün Cumhuriyetimizin 94. yıldönümünü coşkuyla kutluyoruz. Bu gün büyük ve anlamlı bir gündür. Tarihsel misyonu, tarihte eşi ve benzeri olmayan özellikler ve güzellikler taşımasında saklıdır. Cumhuriyetimiz, Mustafa Kemal önderliğinde ki ulusal kurtuluş savaşının sonucunda kurulmuştur. Öyle ki ulusal kurtuluş savaşımız Cumhuriyetin kuruluşunu sağlamakla kalmamış, dünya da ki mazlum halklara da ilham kaynağı olmuş ve cesaret vermiştir. Bu yüzden cumhuriyetimiz çok anlamlı ve değerlidir” dedi.

CUMHURİYET KÖLELİĞİ KARŞIDIR

Gazi Mustafa Kemal’in bizlere miras bıraktığı en büyük eseri olan Cumhuriyet, köleliği karşı özgürlük, karanlığa karşı aydınlık, esarete karşı bağımsızlık, uygarlık ve erdemli olmaktır diyen Büyükkaya, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhuriyet, demokrasi, insan hakları, halkların yönetime katılması, seçme ve seçilme hakkı, kadın erkek eşitliği, din ve vicdan özgürlüğü, eşit vatandaşlık hakkı, adil bir hukuk düzeni demektir. Kısacası cumhuriyet insanı insan yapan değerlerin kendisidir ve kimsesizlerin kimsesidir. Hiç kimsenin imtiyaz sahibi olmadığı, herkesin kanun ününde eşit ve özgür olduğu, bağımsız bir ülkeyi canıyla kanıyla kurmuş, kökenlerimize, inanç farklılıklarımıza göre ayrışmayı değil, cumhuriyet ideallerinin birleştirici kanatları altında kardeşçe ve eşit yaşamayı seçmiş, güçlü ve onurlu bir milletiz. İşte bu nedenle cumhuriyet bizi biz yapan en önemli değerlerden biridir.”

Ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik siyasal ve toplumsal sıkıntılardan kurtulmak için tek yol Gazi Mustafa Kemal’in özgürlük, bağımsızlık, yurtta ve cihanda sulh yoludur diyen Başkan Büyükkaya, sözlerini şöyle tamamladı:

CUMHURİYET TÜRK, KÜRT VE DİĞER HALKLARIN OMUZ OMUZA VERMİŞ OLDUKLARI MÜCADELE SONUCU KURULMUŞTUR

“İçerden ve dışarıdan ateş çemberinden geçmekte olduğumuz bu günlerde geleceğimizin hiç de aydınlık olmadığı günler bizleri beklemektedir. Atalarımız, sınırları kanla canla çizilmiş Misakı Milli duvarlarını hep beraber ördüler, unutmayınız ki bu duvarlar yıkılırsa, altında kalan başkası değil, biz yani hepimiz olacağız. Bu nedenle vatanımıza sahip çıkar gibi şiddetle cumhuriyetimizi savunup, korumak ve kollamaya devam etmeliyiz.  Cumhuriyet Türk, Kürt, Laz, Boşnak ve diğer halkların omuz omuza vermiş oldukları mücadele sonucu kurulmuştur. Burada dünyada ender görülen kardeşliğin de tohumları atılmıştır. Cumhuriyetimiz işte bu halkların üzerinden yükselmiş ve yücelmiştir. Cumhuriyeti yıkmaya ve onun temel değerlerine yönelik bir karşı devrim sürecine girdiğimiz bu süreçte ister askeri, ister sivil darbeler, ister diktatörlük heveslileri olsun, biz bu ülkenin aydınları, gençleri, yurtseverleri olarak bu gericiliğin üstesinden geleceğiz.

MUSTAFA KEMAL ATATÜRK, BİZLERE CUMHURİYETİ ARMAĞAN ETTİ

Bu karanlık günlerin sona ermesi için siz değerli halkımızın da her zamankinden daha fazla birlik, beraberlik, dayanışma içerisinde olması gerekiyor. Mustafa Kemal, Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak olan sizlersiniz diyerek bizlere cumhuriyeti armağan etti.

YAŞASIN CUMHURİYET, YAŞASIN DEMOKRASİ

Yerel yönetimler olarak bizlerin de temel görevi onun kurduğu cumhuriyeti yükseltmek, ileriye ve genç nesillere aktarmak olmalıdır. Mustafa Kemal’in, benim en büyük eserim dediği cumhuriyetimiz 94. yıldönümü kutluyor, cumhuriyetimiz kurucuları başta Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizin anıları önünde saygıyla eğiliyorum. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Demokrasi diyor, bu önemli günde bizleri yalnız bırakmayan sizlere şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

SANATÇILAR COŞTURDU

Hanak Belediye Başkanı Ayhan Büyükkaya’nın konuşmasının ardından sanatçılar Maksut Koca, Solmaz Akgül, Metin Baytöre, Aytekin Dursun ve TRT sanatçısı Mine Kuş'un seslendirdiği yöresel türkülerle etkinliğe katılanlar unutulmaz anlar yaşadı. Siyasi partilerin yanı sıra, STK temsilcileri, Daire amirleri ve vatandaşların güzel zaman geçirdiği etkinlik, katılımcılara ödüllerinin verilmesiyle son buldu.

Özkan Karakaya: 23 Şubat Ardahan Haber

Bu haber 2487 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum