Reklam

CHP'Lİ ÖZALP: FAŞİZME, GERİCİLİĞE VE DARBELERE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ

CHP'Lİ ÖZALP: FAŞİZME, GERİCİLİĞE VE DARBELERE ASLA İZİN VERMEYECEĞİZ
13 Eylül 2021 - 13:55
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Göle İlçe Başkanı Recai Özalp, 41 yıl önce yapılan 12 Eylül darbesi, emek ve demokrasi karşıtı faşist bir darbe olduğunu söyledi.

12 Eylül darbesi ile ilgili basına açıklamalarda bulunan Başkan Özalp: “Bundan tam 41 yıl önce yapılan 12 Eylül darbesi, emek ve demokrasi karşıtı faşist bir darbe idi. Sonraki yıllar ve özellikle bugünkü AKP iktidar döneminde, 12 Eylül faşizminin devamı ve doruğu olan bir süreç yaşanmaktadır. Anayasa ve yüzlerce yasada, kamu idari yapısında, kamusal üretim, hizmetler ve denetimde, sınai ve tarımsal üretim yapısında, planlama-sanayileşme-kalkınma ve mühendislik alanlarında yapılan değişiklikler, bugün her alanda görüldüğü üzere Türkiye’yi çok geriye götürmüştür. Bugünkü sosyoekonomik politikalar ile meslek örgütleri, demokratik kitle örgütleri, basın ve toplumsal muhalefete yönelik baskı politikaları, 12 Eylül faşizminin hem devamı hem de yeni biçimlerle tepe noktası niteliğindedir” dedi.

Başkan Özlap, sözlerini şöyle sürdürdü:  “Bilinmeli ki 12 Eylül’ün “Türk-İslam sentezi”, bugünkü siyasal İslamcı iktidarın adım adım güçlenmesine yol açan bir ana kaynak olmuş, sonuçta siyasal İslamcı bir rejim değişikliği yaşanmıştır. Giderek artan yolsuzluk, yozlaşma, kayırmacılık ve rant politikaları ülkemizi yoksullaştırmıştır. Sömürü ve esnek/güvencesiz çalışma biçimleri yoğunlaşmış, işsizlik-yoksulluk ve toplumsal bunalım koşullarına girilmiştir. Hemen herkes görüyor ki, ülkemiz ve halkımızın bugünü karartıldığı gibi geleceğimiz de ipotek altına alınmak istenmektedir. Ancak bilinmeli ki haktan, haklıdan, hukuktan, adaletten, eşitlik ve özgürlükten, toplumsal refahtan yana özlemler gelişmektedir. Ülkemiz ve halkımız karanlığa, gericiliğe, faşizme mahkûm değildir, başka bir Türkiye özleleri bastırılamayacaktır. Toplumsal ihtiyaçlar doğrultusundaki kamucu politikaların hakim olduğu bağımsız, demokratik, laik, sanayileşmiş, kalkınmış, tam istihdamı sağlanmış adaletli bir Türkiye’ye ancak böylece ulaşabileceğiz.”
 
Bu haber 735 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum