Reklam
Reklam

CHP'li Ensar Öğüt hayır için sahada

CHP 22.23.24 dönem Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, partisinin genel merkezinin isteği üzerine Kocaeli’nin Gebze İlçesinde partilileri ile birlikte kapı kapı gezerek vatandaşlara neden hayır demeleri gerektiğini anlattı.

CHP'li Ensar Öğüt hayır için sahada
30 Mart 2017 - 17:40

ENSAR ÖĞÜT GEBZE'DE VATANDAŞLARLA BULUŞUYOR...

Türkiye’nin yakından tanıdığı ve üç dönem CHP Ardahan milletvekilliği yapan işadamı Ensar Öğüt, Gebze’de dernek, kahve ve ev ziyaretleri ile vatandaşlara yeni anayasa değişikliğini anlatıyor.

Önceki gün bir çok cemiyete katılan Ensar Öğüt, İnönü Mahallesi Taşdeğirmen Köyü Derneğinde vatandaşları ziyaret etti. Öğüt’e İl yöneticisi Hikmet Koçoğlu ve CHP İlçe Başkanı Avukat Recep Dursun ile Yönetim Kurulu üyeleri de eşlik etti.

İlçe Başkanı Recep Dursun’un açılış konuşmasının ardından vatandaşlara hitap eden Öğüt, referandumun bir siyasi parti, iktidar ve kişi meselesi olmadığını ifade ederek, vatandaşların milli iradeyi temsil eden meclisine ve demokrasiye sahip çıkmasını istedi.

ÖĞÜT, 18 MADDEYİ ANLATTI

Siyasi parti ve kişileri hedef almadan konuşmasında sadece değiştirilmek istenen 18 maddenin ne anlama geldiğini madde madde anlatan Ensar Öğüt,” Bu bir siyasi parti ya da iktidar seçimi değildir. Bu ülkenin yönetilme biçimine ilişkin milli bir olaydır. Bu yüzden hangi partiden olursa olsun, tüm vatandaşlar parlamenter sisteme ve demokrasiye sahip çıkmalıdır. Ülkemizin geleceğine sahip çıkmalıdır” dedi.

MİLLİ İRADE Mİ YOKSA ORTADAN KALDIRILMASI MI?

Değiştirilmek istenen 18 madde ile yasama, yargı ve yürütmenin bir kişinin elinde toplandığını ve meclisin tamamen etkisizleştirildiğini ifade eden Öğüt,” Milletvekili sayısı artırılarak bütçeye eni bir yük bindiriliyor.18 yaşındaki gençlere seçilme hakkı verilmesine elbette karı değiliz ama burada yapılmak istenen kendi çocuklarına gelecek garantisidir. Yoksa, hangi vatandaşın 18 yaşındaki çocuğunu milletvekili yapacaklar. Milletvekillerinin sözlü soru önerge hakkı, yanı vatandaşın derdini dile getirme ve bakanları denetleme hakkı ve gensoru ortadan kaldırılıyor. Milletvekili ne iş yapacak? Bakanlar dışarıdan atanarak, meclise yani halkın seçtiği milli iradeye hesap vermesi önleniyor. Bakanlar meclise bile gelmeyecek. Vatandaş ne bakanlara ulaşacak ne de milletvekiline ulaşmasının anlamı olacak.”dedi.

HERŞEY TEK KİŞİDE TOPLANIYOR, DEMOKRASİ NERESİNDE?

Yargı yürütme ve yasamanın tek elde toplanmasının demokrasi açısından tehlikelerine dikkat çeken Öğüt, “Düşünün, Cumhurbaşkanı aynı zamanda bir partinin genel başkanı oluyor. Hem milletvekilini, hem Bakanları, Vali’yi hem belediye başkanını hem de partisinin il ve ilçe başkanlarını atıyor. Demokrasi, hak hukuk bunun neresinde? Böylesi bir Cumhurbaşkanı devletin ve halkın bütünlüğünü nasıl temsil edecek, nasıl tarafsız davranacak?. Bununla da sınırlı değil. Anayasa mahkemesi üyelerini, yüksek yargıç kurum üyelerini ve rektörleri, Genel Kurmay Cumhurbaşkanı atıyor. Atamadığı ve kendisine bağlamadığı tek bir kurum kalmıyor. Bu ülkede, bir kişinin iki dudağına bırakılabilir mi? “diye konuştu.

KARARNAMELER DEĞİL, YASALAR VE HUKUK ÜLKESİ 

Cumhurbaşkanına adeta yasama yetkisi verildiğini, kararnameler ile akşamdan sabaha değiştireceği kararnameler ile ülkeyi yönetme yetkisi verildiğini, kendisini denetleyecek kurumların zaten kendisine bağlandığını ifade eden Ensar Öğüt, “Tüm vatandaşlara sesleniyorum. Bu sorun Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan sorunu da değildir. Bugün var yarın yok. Böyle bir rejim ülkeyi felakete sürükler” dedi.

Yetkilerin tek elde toplanmasının hem demokrasiye hem siyaset bilimine hem de hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Öğüt, ekonomi açısından da tehlikeli olduğunu söyledi. 

Öğüt konuşmasının sonunda, “hangi siyasi partiye oy verirseniz verin ama en güzel güzel sistem demokrasiyi, çoğulculuğu, ortak akılı, her kurumun kendi işini yaptığı ve birbirini denetlediği bir yönetim için, parlamenter sistem için birleşmeliyiz” diye çağrıda bulundu.

ENSAR ÖĞÜR, KAPI KAPI GEZİYOR

Öğüt, Gebze’deki Ardahan Çamlıçataklılar Derneği’ni ziyaret ederek gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. 3 dönem Ardahan milletvekilliği yapan Ensar Ögüt, bu dönem aday gösterilmemesine rağmen referandum çalışmalarını sürdürüyor.

Gebzelilerin yakından tanıdığı Öğüt, Gebze’deki hemşerilerini ziyaret ederek hem sohbet etti hem de referandumla ilgili önemli bilgiler aktardı.

Öğüt, yeni anayasanın milli iradeyi yok saydığı ve ülkeyi karanlığa sürükleyeceğini belirterek, hemşerilerinden ‘hayır’ demelerini istedi.

Toplantıya Çamlıçataklılar büyük ilgi gösterirken, dernek başkanı Eşref Deniz, yönetim kurulu üyeleri Ayhan Altun ve Fikret Kavak’ın yanı sıra CHP İl yöneticisi Mustafa Kaya, eski meclis üyeleri Cihangir Orhan ve Çağlar Özdemir, eski il gençlik kolları başkanı Gökhan Orhan da katıldı.

Öğüt vatandaşların anayasa değişikliğine ilişkin çeşitli sorularını da yanıtladı.

Bu haber 2170 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum