Reklam

CHP'den Ardahan'a çıkarma, sorunlar konuşuldu

CHP'den Ardahan'a çıkarma, sorunlar konuşuldu
03 Ekim 2019 - 21:18 - Güncelleme: 08 Ekim 2019 - 16:06

Ardahan Belediyesi ve Ardahan Kültür Sanat Bileşenleri tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Ardahan Kültür-Sanat Günleri başladı.

Ardahan Kültür-Sanat Günleri etkinlikleri öncesi CHP Genel başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, CHP Parti Okulu Eğitmeni Derya Şentürk, 22.23 ve 24. Dönem Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt, CHP İlçe Belediye Başkanları, CHP İlçe Başkanları, sanatçılar, partililer, STK Başkanları ve vatandaşları katılımıyla CHP Ardahan İl başkanlığı ziyaret edildi.

Ardahan halkının sosyal belediyecilik farkını kavradığını ve 31 Mart seçimlerinde elde edilen zaferin önemine değinen CHP Ardahan İl Başkanı Yalçın Taştan, birlik beraberliğin akabinde yıkılmaz denilen kalelerin yıkıldığını ve bu başarının dalga dalga tüm Türkiye’ye yayılacağını söyledi.

CHP Ardahan İl Binasında partililere hitap eden CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya, "21 yüzyılda bir şehrin tüm imkanlarının kısıtlı olması, 17 yıldır AKP iktidarlarında elle tutulur bir yatırımın yapılmamış olması üzücü bir durumdur" dedi.

17 YILDIR ARDAHAN’DA ELLE TUTULUR BİR YATIRIM YAPILMAMIŞ

Kaya, partisinin il başkanlığını ziyaretinde yaptığı açıklamada, "Ardahan'ın hali içimizi burkuyor, 21 yüzyılda bir şehrin tüm imkanlarının kısıtlı olması, 17 yıldır AKP iktidarlarında elle tutulur bir yatırımın yapılmamış olması üzücü bir durumdur. Ardahan'ın kalkınması demek gençlerimizin göç etmemesi demektir. Azalan değil, çoğalan bir nüfus olacak. Bu şehrin eti, sütü, balı, peyniri dünyaya, Türkiye'ye yetecek derecede. Önemli olan bunu değerlendirmek, pazara dönüştürmek" dedi.

ARDAHANLILAR DÜNYANIN HER TARAFINDAN SES VERİYOR

Okuma yaza oranını en yüksek kentlerden biri Ardahan olduğunu, bu nedenle Ardahan'da olmaktan son derece büyük bir onur ve gurur duyduğunu ifade eden Kaya, "Bakmayın çocuklarımızın göç edip gittiğine. Sizin oluşturduğunuz değerlerin kimi ABD'de ses veriyor, kimi İstanbul'da, kimi dünyanın başka kentlerinde. Her biri Ardahan'dan daha fazla nüfusa sahip olan kentler oluşturdunuz. Ben Kırşehirliyim Kırşehir'de Ardahanlı bir mahalle var" diye konuştu.

SINIR KAPILARI TİCARİ BEKLENTİLERİ KARŞILAMAMIŞ

Bir Serhat şehri olan Ardahan'ın avantajlarını yeterince kullanmadığını söyleyen Genel Başkan Yardımcısı Kaya, "Çıldır ve Posof ilçelerinde bulunan sınır kapıları ticari beklentileri karşılayamamış ve Ardahan'ın kalkınması için önemli katkılar sunacak böylesine önemli iki sınır kapısının, avantaja çevrilmemiş olması çok büyük bir kayıptır" ifadesini kullandı.

BİR İLİN KAPISI VAR AMA SINIR TİCARETİ YOK

Ardahan'ın halkçı belediyecilik anlayışının ne demek olduğunun işaretlerini vermeye başlandığını da anlatan Kaya, konuşmasına şöyle devam etti: "Tersten bir göç başlayacak. İnsanlar artık o İstanbul'un sıkışmış havasını terk edip kendi doğduğu kente gelmek isteyecek. 10 yılda Adalet ve Kalkınma Partisi'nin elle tutulur bir hizmet etmediğini ne Kars'ta ne de Ardahan'da görmedik. Ardahan'da belediyemiz özellikle kış sporları alanında güzel çalışmaları olacak. Biz de destek vereceğiz. Düşünün bir ilin kapısı var ama sınır ticareti yok. Ardahan'ın kalkınması demek gençlerimizin göç etmemesi demektir. Azalan değil, çoğalan bir nüfus olacak. Bu şehrin eti, sütü, balı, peyniri dünyaya, Türkiye'ye yetecek derecede. Önemli olan bunu değerlendirmek, pazara dönüştürmektir."

CHP heyeti daha sonra Ardahan Belediyesini ziyaret etti. Heyete yöresel ürünler ikram edilirken, Başkan Demir, Ardahan Belediyesinin dünü ve bugünü hakkında brifing verdi. Heyet daha sonra Yenimahalle’de Ardahan Belediyesi tarafından 30 yıl sonra yeniden onarıma alınan kademe birimimin temelini attı. Ardahan Kalesini ve Kura Köprüsünü ziyaret eden heyet, Dursun Akçam Kültür Evinde düzenlenen Kültür Sanat Günleri etkinliğine katıldı.

AKİF HAMZAÇEBİ, EKONOMİ KONULU BİR SUNUM YAPTI

Ardahan Belediyesi'nce "Kültür Sanat Günleri" etkinliği düzenlendi. Ardahan Kültür Sanat Bileşenlerinin de destek verdiği etkinlik, Dursun Akçam Kültür Evinde düzenlenen programla başladı.

DEMİR, ARDAHAN'I GELECEKTE KÜLTÜR SANAT KENTİ YAPACAĞIZ

Açılışta programında konuşan Belediye Başkanı Faruk Demir, bu tür etkinliklerle Ardahan'ı gelecekte kültür sanat kenti yapmayı amaçladıklarını söyledi.

Etkinliklerinde Ardahanlı yazarlar Dursun Akçam ve Ümit Kaftancıoğlu'na da yer vereceklerini dile getiren Demir, şöyle konuştu: "Belediye olarak bu tür etkinliklere tam destek veren bir anlayışa sahibiz. Bizim Ardahan için yapacak çok işimiz var. Bizler kentin kültürünü korumak için kültür sanat günlerini düzenlerken aynı zamanda mimari yapısına da sahip çıkıyoruz. Bu bizim ilk çalışmamız. Bundan sonrakilerin daha iyi olacağı müjdesini verebilirim."

Konuşmaların ardından CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, ekonomi konulu bir sunum yaptı. Program, 6 Ekim'de sona erecek.

Bu haber 2852 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 2 Yorum