Reklam

CHP'den alternatif kutlama 

CHP'den alternatif kutlama 
19 Mayıs 2020 - 16:44

CHP Ardahan İl Başkanlığı her resmi bayramda olduğu gibi 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 101’inci yılında da alternatif kutlama gerçekleştirdi. 

Milli Egemenlik Parkı önünde bulunan Atatürk anıtı önünde düzenlenen tören saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, CHP Merkez İlçe Başkanı Kadir Sinan Onay ve partililerin katıldığı törende konuşan CHP Ardahan İl Başkanı Yalçın Taştan, ''19 Mayıs 1919 Bağımsızlığımıza ilk adım atarak ilk ateşi yaktığımız gündür. Bu yıl kovid-19 tedbirleri kapsamında biraz buruk kutluyoruz ama yine de yüreğimizde ve kalbimizde ilk günkü heyecanla kutluyoruz'' dedi.

Taştan, ''Bir milletin bağımsızlık yolundaki umutlarının yeşermeye başladığı 19 Mayısı Mustafa Kemal Atatürk bu ülkenin gençlerine armağan etti. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ulusal Kurtuluş savaşını başlatmak için 19 Mayıs 1919'da Samsun'a çıktı. Samsuna atılan bu tarihi adım; vatanı işgal edilmiş, savaşlarda yorgun düşmüş, orduları dağıtılmış, tersaneleri kapatılmış bu yoksul halkımızın kendi kaderini eline aldığı tarihi bir gündür. Ulu Önder Atatürk'ün yolumuzu aydınlatan bu tarihi başlangıcıyla özgürlüğe ve bağımsızlığa aşık olan halkımızın boyunduruk altında yaşayamayacağını bütün dünyaya göstermiştir. Bu bağlamda 19 Mayıs halkımızın özgür ve bağımsız yaşama iradesinin simgesidir. 19 Mayıs tarihini önemsizleştirmek ve sıradanlaştırmak takvimde bir yaprak haline getirmek isteyenler dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de 19 Mayıs’ları bizlere unutturamayacaklar'' şeklinde konuştu.
 

Bu haber 888 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • burak75
    2 hafta önce
    19 mayıs nezaman hangi adla kut***maya başlamış bilgisi o*** var mı acaba şu resim içindeki zatlardan..20 haziran 1938 tarih ve 3466 sayılı yasa ile resmi bayram kabul edilmiş,tarih olarak ta 19 mayıs seçilmiş.Bundan öncesinde ise ilk olarak 12 mayıs 1916 yılında erkek öğretmen okulu öğrencileri bu günün idman günü olarak kut***ması için o dönemim milli eğitim bakanından izin istemişlerdir.o tarihten sonra da gayri resmi olarak bazı il ve bazı okullarda 12 mayıs idman gününde gösteriler yapılmış..20 haziran 1938...atatürkün ölümünden 4 ay önce yasa ile bayram olarak kabul edilmiş ve hastalığı oldukça ilerlemiş o*** Atatürke usulen bilgi verilmiştir.celal bayar başbakan,saffet arıkan milli eğitim bakanıdır bu gün bayram i*** edildiğinde..ve atatürk bu tarihten itibaren hiçbir resmi bayrama katılamadan 10 kasım 1938 de ölmüştür..şimdi can alıcı soruya gelelim..Durum böyle iken Atatürk nasıl 19 mayısı gençlere armağan etmiş olabilir???Adamın belki neyin ne olduğundan haberi bile yok..