Reklam
Reklam

CEVAP ve DÜZELTME METNI

CEVAP ve DÜZELTME METNI
27 Temmuz 2020 - 22:20
03.07.2020 tarihinde www.ardahanhaber.com.tr adlı internet sitenizde yer alan, "Ardahan Üniversitesinde Yönetim Krizi" başlıklı habere istinaden, Ardahan Üniversitesi Rektörlüğünün bila tarih ve sayılı yazısı ekimde alınan konuyla ilgili düzeltme ve cevap hakkına ait bilgi notu ekte gönderilmiştir.

CEVAP ve DÜZELTME METNI

Ardahan Haber Sitesi'nin 03.07.2020 tarihli haberinde " Ardahan Üniversitesinde görev yapan çok sayıda öğretim üyesinin yönetimin uyguladığı baskı nedeniyle başka üniversitelere gittiği, birçok akademisyene mesnetsiz soruşturmalar açıldığı, Üniversite bünyesinde adam kayırmacılık yapıldığı, öğretim üyelerinin bilimsel çalışmalara katılımın engellendiği, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde liyakate uygun atamalar yapılmadığı için hocaların Üniversiteden ayrıldı, kapanan fakültelere eleman alındığı, genç elemanlara kadro verilmediği özlük haklarına yönelik saldırı yapıldığı belirtilmiştir. Üniversitemizin itibarını zedeleyici ve kişilik haklarına saldırı niteliği taşıyan bu haber tamamen gerçek dışıdır.

Bugüne kadar Üniversitemiz bünyesinde görev yapan hiçbir akademik personelimiz baskı nedeniyle başka üniversitelere gitmediği gibi, herhangi bir akademik ya da idari personele somut delillere dayanmayan sırf soyut iddialarla idari soruşturma açılmamıştır. Ayrıca hiçbir personelimizin özlük haklarına bir saldırı olmamıştır zaten bu da kanunen mümkün değildir. Bu yönde daha önce YÖK, BIMER, CIMER ya da adli veya idari makamlara yapılmış başvuru-şikayette yoktur.

Öğretim Üyelerinin bilimsel programlara katılımın engellendiği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. Söyle ki; haber içeriğinde ismi zikredilen Prof. Dr. Erdoğan ALTINKAYNAK 2017-2020 yılları arasında 20 kez sempozyum veya seminere katılmak için talepte bulunmuş sadece bir sempozyuma katılma talebi evrak eksikliği nedeniyle uygun görülmemiştir. Bu bile düşünüldüğü zaman haber içerisinde söylenildiği gibi Ardahan Üniversitesi’nde bilimsel çalışmalara katılım için izin verilmiyor yönündeki beyan çürütmek için yeterlidir. Bu şekilde Üniversite yönetimine başvuruda bulunan tüm akademisyenlerin bilimsel çalışmalara, seminerlere, konferanslara katılımları için gerekli kolaylık sağlanmış ve başvuruda bulunan herkese izinler verilmiştir.

Kapanan Fakültelere eleman alımı yapıldığına dair iddia ise hayal ürünüdür. Kaldı ki Ardahan Üniversitesi bünyesinde kapatılan bir fakülte bile bulunmamaktadır.

Ardahan Üniversite’sinin 29'uncu sıralardan 180 inci sıraya gerilediği iddiası gerçeği yansıtmamaktadır. URAP ( University Ranking by Academic Performance) verilerine göre devlet üniversiteleri arasında Ardahan Üniversitesi 2015 yılında 130 Üniversite arasından 125'inci sıradayken 2020 yılında 166 üniversitesinde 137 inci sıradadır. 2000 yılından sonra kurulan üniversiteler için oluşturulan tabloda ise. 2015 yılında 58 üniversite içerisinde 54'üncü sırada iken 2020 yılında ise 95 üniversite arasından 68'inci sıradadır. Görüldüğü üzere Üniversitemizin başarı sıralaması azalmadığı gibi başarılı olarak sürekli artış göstermektedir. Yine yabancı öğrenci sayılarına ilişkin belirtilen sayılarda gerçeğin çok altındadır. Ardahan Üniversitesi bünyesinde mevcut durumda 10 farklı ülkeden 182 yabancı öğrenci bulunmaktadır.

Üniversitemizde görev yapmakta olan Erdoğan ALTINKAYNAK isimli şahıs tarafından basına servis edilen bu türden iddialar esasında Üniversite adına duyulan bir endişeden kaynaklı ya da Üniversitenin gelişimi için çabalayan bir akademisyenin ifadeleri olarak düşünülmemelidir. Bu şekilde asparagas haberler yaptıran ilgili şahıs Üniversite yönetimini zor durumda bırakma saikiyle hareket etmektedir.

Bu nedenle gerçekleri yansıtmayan ve kamuoyunu yanlış bilgilendirici nitelikteki habere hiçbir şekilde itibar edilmemesi gerektiğini kamuoyuna saygıyla duyurulur.  16.07.2020
 
Bu haber 2483 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum