Reklam
Reklam

CEMİYETİMİZ KIBRIS YOLCUSU

CEMİYETİMİZ KIBRIS YOLCUSU
29 Nisan 2019 - 16:40

Küresel Gazeteciler Konseyi üyesi olan Ardahan Gazeteciler ve Foto Muhabirleri Cemiyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde düzenlenecek olan KGK buluşmasında Ardahan’ı temsil edecek.

Ardahan Gazeteciler ve Foto Muhabirleri Cemiyeti Başkanı Özkan Karakaya ve Başkan Yardımcısı Sezgin Uygar’ın katılacağı KGK buluşmasına, Dış İşleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, KKTC Dışişleri Bakanı Fikri Ataoğlu, KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim ve 81 ilden gelen gazeteci Cemiyet Başkanları katılacak. Aynı zamanda Azerbaycan başta olmak üzere Kafkaslarda, Avrupa’dan, Ortadoğu’dan da birçok basın mensubu katılım sağlayacak.

KKTC’DE DEV ‘KGK’ BULUŞMASI

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) toplantısı, Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçiliği ve KKTC Turizm Bakanlığı ev sahipliğinde Türkiye ve yurtdışından gazetecilerin katılımıyla Girne’de gerçekleştirilecek. KGK Genel Başkanı Dim, dev buluşma öncesi KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı ve Büyükelçi Başçeri’yi ziyaret etti

 3-5 MAYIS tarihleri arasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Girne şehrinde gerçekleştirilecek KGK toplantısına Türkiye ve KKTC’nin yanısıra yurtdışından da gazeteciler katılacak.

KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim, dev buluşma öncesi dün KKTC’de hazırlıkları gözden geçirdi. Dim, Lefkoşa’da KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yı ziyaret ederek KGK Kıbrıs buluşması programını aktardı ve davetiyesini takdim etti. Dim, Akıncı’ya kabulü, samimi sohbeti ve KGK Kıbrıs buluşmasına desteği için teşekkür etti. Akıncı da KKTC’de ilk kez gerçekleşecek bu dev medya buluşması için KGK adına Dim’e teşekkür etti.

Dim, daha sonra Türkiye Cumhuriyeti Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri’yi büyükelçilik rezidansında ziyaret etti. Dim, KGK Kıbrıs buluşmasının detaylarını görüştüğü Başçeri’ye organizasyona katkı ve desteklerinden dolayı teşekkür etti.

İŞTE KGK’NIN KKTC PROGRAMI 

Dev buluşma, 3 Mayıs 2019 Cuma günü saat 12.00’den itibaren konukların KKTC’ye gelişiyle başlayacak. Konukların Girne’de otellerine yerleşmelerinin ardından KKTC Protokolü ziyaretleri gerçekleştirilecek. KGK heyeti ve konuklar, TC Büyükelçiliği, KKTC Cumhurbaşkanlığı, KKTC Başbakanlığı ziyaretlerinde bulunduktan sonra saat 17.00’de Lefkoşa turu yapılacak. Tur kapsamında tarihi yerler, eski şehirler, hanlar, Selimiye, Ledra Palas görülecek ve Rum sınırı gezisi düzenlenecek. Konuklar cuma akşamı Lefkoşa Belediyesi’nin akşam yemeği davetinde buluşacaklar.

4 Mayıs 2019 Cumartesi günü ise saat 10.00’da Girne’deki Acapulco Otel’de KGK toplantısı başlayacak. Toplantıya gazetecilerin yanısıra KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, programının uygun olması durumunda Alanyalı Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bakan yardımcıları ve büyükelçiler ile KKTC protokolü de katılacak. Toplantının ardından ödül sunumu yapılacak ve “Dünden bugüne Kıbrıs meselesi” konusunda gazeteciler aydınlatılacak. Aynı gün saat 14.00’de Girne gezisi, saat 16.00’da Maraş ve Magosa gezileri gerçekleşecek. Daha sonra konuklar, Magosa Belediyesi’nin akşam yemeği davetine katılacaklar.

Gazeteciler, 5 Mayıs 2019 Pazar günü adadan ayrılacaklar.

KGK KKTC PROGRAMI

3 MAYIS 2019 CUMA

12.00 Adaya gelişler, Girne'de Manolya ve Celebrety otellere yerleşme ve serbest zaman

16.30 TC Büyükelçilik resepsiyonu için otellerden Lefkoşa’ya hareket.

18.00 Lefkoşa turu, tarihi yerler, eski şehir, Ledra Palas ve Rum sınırı gezisi.

20.00 Akşam Yemeği (Lefkoşa Belediyesi daveti)

22.00 Otele

4 MAYIS 2019 CUMARTESİ

07.00 Kahvaltı (Otelde)

08.00 Acapulco Otele hareket

09.00 KGK TOPLANTISI

-İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu

-KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim’in konuşması

-KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’nun konuşması

-TC Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavusoğlu’nun konuşması

-KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın konuşması

-Gazetecilerle soru-cevap

-Plaket ve hediye sunumu

11.00 KKTC’nin kalkınmasında kültür ve inanç turizminin önemi

(İsmail Kahraman)

11.30 Dünden Bugüne Kıbrıs meselesi (Ergün Olgun)

12.00 Öğle Yemeği (Acapulco Hotel)

13.00 Girne, Maraş ve Magosa gezisi için hareket

20.00 Akşam yemeği (Magosa Belediyesi daveti)

23.00 Otele dönüş

5 MAYIS 2019 PAZAR

09.00 Kahvaltı otelde

10.00 Konukların uğurlanması ve serbest zaman.

Bu haber 839 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 1 Yorum